Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
İBRAHİM PEKBAY

YERSENİZ, ORTAYA KARIŞIK…

Bu haber 16 Ekim 2018 - 10:48 'de eklendi ve 48 kez görüntülendi.
YERSENİZ, ORTAYA KARIŞIK…

Damat, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ‘Türkiye 2023″ Zirvesinde açıklamalara bulunurken, “Enflasyonla mücadele için yaptığımız çağrılar sonucunda başlatılan destekler seferberliğe dönüştü” diye devam etti ve benim ilgim alanındaki konular hakkında şunları söyledi.

  1. Yeni Hal Yasası’nı yakında TBMM’de gündeme getireceğiz, stokçuluk tarihe karışacak, gıda fiyatlarına makul fiyattan ulaşılması için bu önemli. Sadece tarım değil tüm alanlardaki koordinasyonla aksiyon adımları hızlı şekilde atılacak.
  2. Bundan sonraki süreçte kısa ve orta vadeli çalışmalarımızın hayata geçtiğini göreceğiz. İnşallah artık komisyonculuk tarihe karışacak ve yeni haller yeni satış imkanları sağlanacak. Lojistikteki kayıpların önüne geçeceğiz.
  3. Reel sektöre destek vermeye devam edeceğiz.
  4. Türkiye bu saldırıları beklenenin altında bir hasarla atlattı, Ağustos’taki süreç Türkiye tarihinin en büyük ekonomik saldırısı.
  5. Her geçen gün çok daha güçlü adımlarla Türkiye’nin ekonomisinin para birimi ile birlikte çok daha güçlü ve pozitif ayrışacağı bir sürecin arifesindeyiz.

Sanırım “Bilgisiz olmak” böyle bir şey. Çıkacaksın kürsüye, gerçekleri bilmeden, sanki gerçekmiş gibi ortaya karışık laf etmek…

Bir iş karşılığında yüzde alan aracı kimseye komisyoncu denir. Hizmeti karşılığı aldığı ücret komisyondur, işini tanımlamanın adı da komisyoncudur.

Bu tanımlamanın sözcük olarak İngilizce karşılığı “Broker” denilen tanımlamadır. Bir ticari işlemin gerçekleştirilmesine yüzdelik karşılığı aracılık eden gerçek veya tüzel kişidir.

Hal yasasını meclise getireceksiniz de ne diyeceksiniz?

Bundan böyle “Komisyoncu” hizmetini kaldırım mı diyeceksiniz? O zaman üretici, hal’e kendi mi gidecek? Gidecekse, ürettiği ürünü hangi hal’de satacak? Yoksa semt pazarcıları gibi her gün bir hal’e mi gidecek?

Aracı, komisyoncu ya da broker, ne derseniz deyin, ticaret hayatında bir ihtiyaçtır. Şekil değiştirir ve değiştirdiği şekil ile bir yerde yine karşınıza çıkar.

Özellikle tarım üreticisinin emeklerinin karşılığını almasını istiyorsanız, yolu var.

Üretimden tüketiciye sunulma noktasına gelene kadar ürün üzerindeki girdileri, yani maliyet artışlarını en aza indirmedikçe, zaten istenilen amaca ulaşılması olası değildir.

Türkiye, örneğinin en üst noktasına ulaşmış olmasına rağmen, zaman içinde iktidarların yanlışları nedeniyle sistem çökmüş veya istenilen seviyeden uzaklaşmıştır.

Sistemin adı, kooperatifçiliktir…

Ancak şunu unutmamak gerekir ki, kooperatifler aracılığı ile yapılan satışlarda da, üretilen ve satışa sunulan ürünlerin üzerinde kooperatif payları olacaktır ve bu da bir çeşit komisyondur.

Demek ki, komisyonculuğu tarihin derinliklerine gömmek olası değildir…

Ayrıca, komisyoncu stok yapmaz. Eğer stok yapıyorsa, o komisyoncu değil, sadece stokçudur, gereğini yasalar çerçevesinde yaparsın, olur biter…

XXX

Dönelim kısaca yine abuk-sabuk bir meseleye…

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan, şunu söylüyor Kayseri konuşmasında…

“Şimdi ben merak ediyorum, Kılıçdaroğlu, kazandığım davalardan kazandığım paraları acaba kendi cebinden mi ödedi, CHP’nin kasasından mı? Sen bu paraları nereden ödedin? Söyle bakalım. İş Bankası’ndan Gazi Mustafa Kemal’in CHP hissesi olarak yüzde 28’e yakın bir hisse olayı var. Bunu Gazi Mustafa Kemal Atatürk CHP alsın diye yapmadı. Hazineye gitsin diye yaptı. CHP’nin 4 üyesi ile bunun kontrollüğüne zemin hazırlandı. Meclise bu konuyu getiriyoruz. AK Parti olarak getiriyoruz. MHP de destekleyeceğini açıkladı. Meclisten bunu çıkaracağız ve bu hissenin Türkiye Cumhuriyeti Hazinesine devrini sağlamış olacağız. Tutuştu. Bunu biz kullanmıyoruz ki diyor. Ya bir de kullanacak mıydın? Bir an önce meclisimizden bu geçecek ve ardından hazinemize İş Bankası bunu ödeyecek. Kayseri bunların biletini zaten kesmişti. 2019 Mart’ına kadar hep birlikte çalışmaya var mıyız?”

Kendi içinde bile tutarsız, gerçek dışı, insanların aklını karıştırmaya yönelik ve laf ola beri gele söylenmiş sadece “Lakırdı” olarak tanımlanabilecek bir bi şey…

Birincisi; Kılıçdaroğlu’nun kendisine ödediği paraların kaynağını soruyorsa, bu ayrı bir soru, sorarsın cevabını alırsın. Kılıçdaroğlu soruya cevap verir mi? Parasal olduğu için mutlaka cevap verir.

İkincisi; eğer tazminatların CHP kasasından ödendiğini düşünüyorsan ve bu ödemeler yasaya aykırı ise, yolu sormak değil, denetlenmesini sağlamaktır. Bugüne kadar kendiniz hangi harcamanız konusunda millete hesap verdiniz? İsterseniz buraları da karıştıralım… Örtülü ödenek harcamaları yasa gereği gizlidir, tamam, ama yürekli olarak “Ödenek” kısmında her sene katlanarak artan harcamanızı kalem kalem açıklar mısınız?

Üçüncüsü; CHP’nin değil, CHP’nin kontrolundaki % 28 hisse karşılığında CHP kasasına, başında beri bir kuruş para girmemiştir. Türk Dil ve Tarih kurumlarına aktarılmıştır.

Var say ki yaptın, yasa çıkarttın, oradaki % 28’lik pay karşılığındaki geliri hazineye aktarman nasıl olacak?

Olur, bir tek şart ile, vasiyeti yok sayarsın.

Yapar mısın?

Yaparsın, çünkü bunu yapmamak için önce Allah korkusu olması gerekir. Vasiyet şartları ve miras, kuranda da belirtildiği gibi bir haktır, gasp edilemez, zorla alınamaz yani…

İmam Hatip mektebinde öğretmediler mi?

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER