googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
ALİ ÖZKANLI

YOLUMUZDAKİ ENGELLER-1

Bu haber 22 Ekim 2018 - 11:33 'de eklendi ve kez görüntülendi.
YOLUMUZDAKİ ENGELLER-1

Karşımıza çıkan her engel bize hırs vermeli, bu engeli aşmak için tüm gücümüzü kullanmalıyız. Her başarısızlık yeniden denemek için doğmuş bir fırsattır. Bu engelleri bizi geliştirmek için karşımıza çıkan bir şans olarak görmeli engelleri aştıkça da mutluluğumuz artmalıdır. Yine bir hikâye ile konumuzu renklendirelim.

* Eski zamanlarda kralın biri, saray yolunun üzerine büyükçe bir kaya koydurmuş. Pencereden olup bitenlere bakmaya başlamış. Sabahtan öğleye kadar ülkenin en zengin tüccarları, en güçlü kervancıları, saray görevlileri birer birer gelip geçmişler hiç biri de bu kaya niçin yolun ortasında duruyor bunu kenara alalım, dememişler. Hepsi de kayanın etrafından dolaşarak saraya girmişler. Hatta bunu yolun ortasına koyan kralı da eleştirmişler.

Nihayet saraya sebze, meyve getiren bir köylü sırtındakileri yere bırakarak iki eliyle zorlanarak kayayı iteklemeye başlamış. Kan ter içinde kalmış ama kayayı da yolun ortasından kenara almış. Yola devam edeceği sırada kayanın altındaki keseyi görmüş. Keseyi alıp açmış. Kesenin içi altın doluymuş. Altınların üstündeki notta da şunlar yazılıymış:

“Bu altınlar, kayayı yoldan çeken kişiye aittir.”

Bu hikâyeden çıkaracağımız derse gelince; Karşımıza çıkan her engeli, hayatımızı daha da iyileştirecek bir fırsat olarak görmeli, engellerden kaçmayarak, engelin üzerine doğru var gücümüzle giderek onu aşmaya çalışmalıyız. Unutmayalım engeller kaçmak için değil aşmak içindir.

Karşımıza çıkan engelleri birer birer aşmalı, lüzumsuz işlerle oyalanmamalı, kendimizi geliştirmeli, yeniliğe ve değişime açık olmalı, öğrenmenin hayat boyu devam ettiğini bilmeli, çalışmanın bir erdem olduğu unutulmamalı, zorluklar karşısında yılmadan, usanmadan çalışmalı, yeni projeler üretmeli, problemlere çareler aramalı ve insanlığın yararına çalışmalıdır. “İnsanı yaşatan arzuları, umutları ve gelecekle ilgili projeleridir.” sözü ne kadar anlamlıdır.

Problemleri çözmek için öncelikle bedenen ve ruhen hazır olmamız gerekir. Her zaman karşımıza problemler çıkabilir. En ağır problemleri en iyi bilene sorarlar. Her problem yeni dünyalara açılan bir kapı değil mi? Onları çöz ki çözmenin zevkini tadabilenlere ne mutlu. Çözülemeyen ve yerin altına geçen problemler hiç beklenmedik bir anda patlayarak daha büyük problemler oluşturabileceğini unutmayalım. Problem olan ve problem üreten bir insan değil, problemsiz ve problem çözen bir insan olmalıyız.

Hayatımız problem olmuşsa ne yapalım? Problemler hep bizi buluyorsa bu ölmediğimizin bir göstergesidir. Problemler karşısında yılmak yok. Etrafı ateşle çevrilen akrep durumuna düştüğümüzde onun yaptığını yapamayız. Sular donmuşa onu sıcak nefesimizle çözmenin yollarını arayıp bulmalıyız ki susuz kalmayalım.

Küçük bir çocuğun problemine bakalım. Çocuk için problem bir arkadaşının kalemini alması veya oturduğu yere oturmamasını istemesidir. Bunlar çocuk için çok büyük problemlerdir. Onun için bundan daha büyük bir problem yoktur. Bu durumlar onu okuldan soğutur. Bu çok basit problemler çözüldüğünde çocuk okulunu sever ve problemi de unutur.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER