googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
ALİ ÖZKANLI

YOLUMUZDAKİ ENGELLER-2

Bu haber 24 Ekim 2018 - 11:18 'de eklendi ve kez görüntülendi.
YOLUMUZDAKİ ENGELLER-2

Aslında hepimiz çocuk gibi değil miyiz?

Bazen ufacık bir problemde sanki dünya başımıza yıkılmış gibi olmuyor mu?

Hakikat gözüyle bakıldığı zaman insan için en büyük problem insanın kendisidir.

Kendini aşan, çözen insan için hiçbir problemin önemi yoktur.

Önüne çıkan her problemde onu çözmek için hareket eder, her problemin hep iyi bir tarafının olduğunu düşünerek hareket eder ve olaylardan dersler çıkarır.

Channing, “Okumasını biliyorsan, her insanın bir kitap olduğunu göreceksin.” diyor.

İnsan mazeretlere sığınmadan aldığı işi sonuna kadar takip etmeli, çevresindeki insanlara iyi davranmalı, onları kırıp üzmemeli, güler yüzün sadaka olduğunu bilmeli, yüzünden gülücük eksik olmamalı, insanları sevip saymalı, onlarla ilgilenmeli, onlara yardım etmelidir. Hediyeleşmenin insanlar arasında sevgi oluşturduğunu bilmelidir.

Sinirlerine hâkim olmalı, söz ve davranışları ile kimseyi incitmemeli, kin tutmamalı, affedici olmalıdır. Öfkeli iken karar vermemeli, ikiyüzlü olmamalıdır.

Endişe ve korkulara fırsat vermemeli, temiz havada yürüyüş yapmalı, yararlı kitaplar okumalı, konuşurken açık ve anlaşılır bir dil kullanmalı, karşısındakinin seviyesine göre konuşmalı, onu dinlemeli, sözünü kesmemelidir. İnsanların yüzüne bakarak konuşmalıdır. Verdiği sözün arkasında sonuna kadar durmalıdır. Tartışmaları ölçüsünde tutmalı, kendini değil fikirlerini öne çıkarmalıdır.

Asla kaba kuvvete başvurmamalıdır. İnsanları çok sevmeli, sevginin harcandıkça artacağını bilmelidir. Hedefleri büyük olmalıdır.

Washington Irwing, “Büyük kafaların büyük hedefleri, küçük kafaların ise sadece arzuları olur.” diyor.

Gelişmeye açık insanlar eleştirilmeye tahammüllü insanlardır.

Özeleştiriye açık olmalıyız.

Hata yaptığımızda özür dilemesini, iyilik gördüğümüzde de teşekkür etmesini bilmeliyiz. Edison, “Başarının anahtarı sevgi, bilgi ve ilgidir. Bir şeyi severseniz ilgi duyarsınız, ilgi duyunca da onunla uğraşa uğraşa üzerinde bilgi edinirsiniz.”

Kötü arkadaş başarıya en büyük engeldir.

Aklımızı hayırlı ve güzel işlerde kullanmalıyız. Akıllı insan bilgiye değer verir, araştırır, bilmediğini sorar, yardımlaşır, bilgisini paylaşır, nefsine hâkim olur, düşünerek karar verir.

“Başarının % 1’i ilham, % 99’u terdir.” deniliyor. “Bilginin efendisi olmak için çalışmanın uşağı olmak zorundayız.” sözü ne kadar doğru bir sözdür. Bizler elimizden geleni irademiz doğrultusunda yapmaktan sorumluyuz.

Allah (cc) insanı yaratırken onun irade sahibi olmasını arzulamış ve hidayeti de bu çabanın, yapabilme gücünün karşılığı kılmayı dilemiştir.

Yaratıcımız insan fıtratının yok olmaksızın değişmeksizin ve devre dışı kalmaksızın sürekli hareket etmesini istiyor.

Hayat metodunun, insan hayatında insanların çabaları ve gücü dâhilinde gerçekleşmesini arzuluyor ve bunların tümüne, insanın sarf ettiği çaba oranında pratik hayat koşulları içinde ulaşmasını istiyor.

Engellere takılıp kalmamalıyız.

Kışın arkasından baharın, gecenin arkasından gündüzün geldiğini unutmayalım. Karanlığın en koyu olduğu an, aydınlığa en yakın andır.

Güzel hobilerimiz olmalıdır.

Örneğin ağaç ve çiçek yetiştirmek, kitap okumak, müzik, resim ve sporla ilgilenmek, yardım faaliyetlerine katılmak.

Dostlarımıza karşı vefalı olmalıyız, kibirli olmamalı, alçak gönüllü olmalıyız.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER