HACILAR’DAN TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ GÜÇLENDİRME VAKFI YARARINA KERMES

HACILAR’DAN TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ GÜÇLENDİRME VAKFI YARARINA KERMES

BİR YILDA 2 MİLYONLUK HIRSIZLIK YAPTILAR

BİR YILDA 2 MİLYONLUK HIRSIZLIK YAPTILAR

KTO MECLİS BAŞKANI CENGİZ HAKAN ARSLAN OLDU

KTO MECLİS BAŞKANI CENGİZ HAKAN ARSLAN OLDU

HACI MEHMET ÇARŞIBAŞI, HAKK’A YÜRÜDÜ

HACI MEHMET ÇARŞIBAŞI, HAKK’A YÜRÜDÜ

ÖNEMLİ OLAN İNSANA YATIRIM

ÖNEMLİ OLAN İNSANA YATIRIM

14 ŞUBAT SEVGİLİLER GÜNÜ
  • HASANÇİFTÇİ
    • HASAN ÇİFTÇİ
    • hasanc@kayserihakimiyet2000.com
    • 13 Şubat 2018 - 11:49:21

Sevgililer gününün tarihçesi; 14 Şubat Roma İmparatorluğu halkı için önemli bir gündü Roma Tanrıçası ve Kraliçesi Cuno’ya duyulan saygı gereği 14 Şubat Lupercalia Bayram Günü tatil olurdu.
14 Şubat arifesi genç kızlar isimlerini yazar bir kupaya atarlardı, genç erkekler bu kupadan şans çeker ismini çektiği genç kızla eşleşir bayram boyunca eğlenir. Bu eşleşme çoğu zaman evlenme ile sonuçlanır.
Roma Kralı ll. Celaudis ordusuna asker bulmakta zorlanınca bunu 14 Şubat bayramına özleştirince ll. Celaudis katı bir idareci kral olduğu bu nedenle Roma da bütün evlilikleri ve nişanlılıkları yasakladı. ll. Celaudis zamanında aziz Valantine, Aziz Marius yasağa rağmen gizli olarak eşleri evlendirmeye devam ediyor. Bu yasağa uymayan Aziz Valantine’yi yakalatıp hapse koyup cezası sopa ile öldürmekti. Sopa ile öldürülen Aziz Valantine Hristiyan mezarlığına gömülüyor. Milattan Sonra 270 14 Şubat bugünden sonra Sevgililer Günü olarak kutlanmaya başlıyor.
226 yıl sonra 496 yılında Papa Celausius Aziz Valantine’yi onure etmek için 14 Şubat gününü Aziz Valantine günü ilan ediyor.
Yıllar sonra 14 Şubat günü aşıkların birbirine aşk mektupları yolladığı bir gün haline geliyor. Sevgililer günü 1800 yıllarından sonra Amerika da Esther Howland’ın ilk sevgililer günü kartını yollamasından yana insanların kutladığı toplumsal bir olay oluyor. Olay sonucu ticari yönü de hareketleniyor. İnsanlar sevgililerine eşlerine sevdiklerine hediyeler alıyor. Ticari ve gönülde bir canlılık başlıyor. Sevgililer günü bir gün olmayıp sevgi her gün olmalı gerçek sevginin manen iyilik, güç, neşe, enerji, yaşam sevgisi verdiğini sevginin başarı, öğrenme, eğitim, iyi insan, başarılı insan olmayı öğretir.
Sevgi çeşitlidir Allah ve Peygamber sevgisi vatan sevgisi bayrak sevgisi hayvan sevgisi doğa sevgisi ve nice sevgiler.
Aşk sevgisi bir başka sevgidir âşık olmayan sevmeyen insan yok gibidir. Aşkın tatlı tarafları olduğu gibi acı tarafları da vardır sevdiklerine kavuşamayanlar Ferhat ile Şirin Kerem ile Aslı Leyla ile Mecnun İslam dininde Zöhrenin aşkı ve niceleri.
Sevgisizlik akıl kirliliğidir hastalıktır içinizin kararmasıdır mutlu olmak için her şeye hoşgörü ile sevgi ile bakmaktır.
Bizim ananemize göre sevgililer günü aykırı olsa da sevgililer günününde sevgilinizi sevdiklerinizi hediye ile ödüllendirin. Onlara sevginizi bildirin.
14 Şubat Sevgililer Gününüz Kutlu Olsun.

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz