Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com

24 KASIM DEVELİLİLER DERNEĞİNDE TÜRKÜLERLE KUTLANDI        

Bu haber 27 Kasım 2018 - 11:46 'de eklendi ve 111 kez görüntülendi.
24 KASIM DEVELİLİLER DERNEĞİNDE TÜRKÜLERLE KUTLANDI        

Develi sosyal yardımlaşma kültür derneğinde 24 Kasım öğretmenler günü türkülerle kutlandı.

Develi derneğinde üyelere yönelik yapılan etkinler hız kesmiyor bu hafta yapılan etkinlikte 24 Kasım öğretmenler günü vardı.

Dernek binasında yapılan 24 Kasım Öğretmenler günü etkinliğinde THM sanatçısı Yasin Özdemir’in söylemiş olduğu Anadolu yöresel türküleri damgasını vurdu.

Buram buram Anadolu kokan türkülere eşlik eden dernek üyeleri türkü sonunda sanatçıya alkışlarla destek verdiler. Sesiz sukut içinde türküler dinlenirken Develi  dernek yönetim üyesi İsmail Arslanda üyelere çiğ köfte ikramın da bulundu.

Program öncesi konuşan Develi dernek başkanı Dr. Ahmet Özyalçın,” Bugün farklı bir gün yaşamaktayız her yıl Türkiye’nin her tarafında kutlanan 24 Kasım Öğretmenler günün bugün derneğimizde THM sanatçısı kendiside Develi olan hemşerimiz Yasin Özdemir söylediği gönül türküleriyle kutluyoruz. Derneğimize gelen üyelerimizin geneli emekli ve çalışan öğretmenlerdir. Çalışan öğretmenlerimize Allahtan sağlıklı mutlu huzurlu ömür dilerim, aramızdan ayrılan rahmana kavuşan öğretmenlerimize yüce Mevladan rahmet diliyorum. Bizlerde bir zaman öğrenciydik oku yazmayı eğitimci öğretmenlerden öğrendik onlara ne kadar teşekkür etsek azdır. Öğrenmek okumak öğrenmek bütün insanlığın gerektiği bir olaydır. Okumayan bilmeyen topluklular her zaman birilerine köle olmaktan kurtulamazlar. Allahın ilk emri oku onun için bize harf öğreten öğretmenlerimiz bizim için ve toplum için önemlidir. Öğretmenlerimizin 24 Kasım öğretmenler günün kutuluyorum başarılar diliyorum.”dedi.

Kendiside bağlama çalıp türkü söyleyen Develi dernek yönetim kurulu üyesi İsmail Arslan,” Türkülerde Anadolu insanının; Hayatındaki mağduriyeti yaşadığı mahrumiyeti, tevekkülündeki mazlum yeti, tavrındaki mahcubiyeti, aşkındaki masumiyeti gönlündeki muhabbetti, hayalindeki saadeti, iç dünyasındaki samimiyeti, heyecanındaki kudreti, sevdasındaki iffeti, duygularındaki haşmeti ancak türkülerimiz anlatabilir. Bugün 24 Kasım öğretmenler günü dolaysıyla THM sanatçısı Yasin Özdemir ile birimlikteyiz katılımcı dernek üyelerimize çok teşekkür ederim.”dedi

THM sanatçısı Yasin Özdemir’den Mahsuni den” İşte gidiyorum çeşmi siyahım” istendi ve Develi dernek üyeleri hep beraber bu anlamlı türküyü söylediler.

 

İşte gidiyorum çeşmi siyahım
Önümüzde dağlar sıralansa da
Sermayem derdimdir servetim ahım
Karardıkça bahtım karalansa da

Haydi dolaşalım yüce dağlarda
Dost beni bıraktı ah ile zarda
Ötmek istiyorum viran bağlarda
Ayağıma cennet kiralansa sırlansa da

Bağladım canımı (ömrümü) zülfün teline
Sen beni bıraktın elin diline
(gurbet eline)
Güldün Mahzuni’nin garip haline
(Bakmadın Mahzuni’nin berbat haline)
Mervan’ın elinden (elinde) parelense de  YÜKSEL KALKAN

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA