STKLARDAN SEÇİM DEĞERLENDİRMESİ

STKLARDAN SEÇİM DEĞERLENDİRMESİ

KUŞÇU MARİNA; ‘CENNETTEN BİR KÖŞE’

KUŞÇU MARİNA; ‘CENNETTEN BİR KÖŞE’

CABBAR İBRAHİM AĞA CAMİ 4-6 YAŞ KURAN KURSUNUN AÇILIŞINI YAPTI

CABBAR İBRAHİM AĞA CAMİ 4-6 YAŞ KURAN KURSUNUN AÇILIŞINI YAPTI

CUMHURİYET MEYDANINDA ZAFER KUTLAMALARI

CUMHURİYET MEYDANINDA ZAFER KUTLAMALARI

MELİKGAZİ’DE HİZMET KALİTESİ YÜKSELİYOR

MELİKGAZİ’DE HİZMET KALİTESİ YÜKSELİYOR

30 AĞUSTOS 1922 BÜYÜK TAARRUZ
  • HASANÇİFTÇİ
    • HASAN ÇİFTÇİ
    • hasanc@kayserihakimiyet2000.com
    • 31 Ağustos 2017 - 17:40:11

26 Ağustos 1922 sabahı saat 05:30 da topçu birliklerinin atışı ile başlayan Başkomutanlık Meydan savaşı Büyük Taarruz 30 Ağustos 1922 tarihinde zafer ile sonuçlanıyor.

TBMM’den bile saklanan Büyük Taarruz Mustafa Kemal Paşa Ankara İstiklal mahkemeleri başkanı topçu Binbaşı Bülent Yavuz’un çocuk esirgeme kurumu yakınındaki evde misafir oluyor. O ev Sakarya Savaşlarında yaralıların tedavisi için kullanılıyor. Mustafa Kemal Paşa 17 Ağustos 1922 tarihinde sabah erken üstü açık arabayı yaveri Muzaffer hazırlıyor Tuz gölü üzerinden Konya’ya geliyor.Konya görüşmelerinden sonra 23 Temmuz akşamı batı cephesi karargâhı Akşehir’e geliyor. 28 Temmuz günü ordular arası futbol maçı finali bahanesiyle ordu komutanlarını Akşehir’e çağırıyor. Maç bir taktikti 28 Temmuz gecesi savaş üzerinde görüşülüyor saldırının nasıl yapılacağı çalışmaları yapılıyor. Mustafa Kemal Paşa Ankara’ya dönüyor mecliste konuşma yaparak muhalif kanadı yatıştırıyor. Düşmanı altı yedi günde yeneceğini söylüyor.

Görüşmelerden sonra 26 Ağustos sabahı düşmana saldırma emrini İsmet Paşaya emir veriyor. 26 Ağustos sabahı Türk orduları 20 km dağ yollarını aşıp Sincan Ovasına iniyorlar top atışları ile başlayan cehennemi ateş çemberi ile ordularımız ilerliyor. 5. Süvari kol ordu komutanı Fahrettin Altay Ahır dağlarını aşıp Yunan ordusunu arkadan sarıyor 4 saat içinde Yunan ordusu perişan oluyor İngilizlerin Türklerin 8 ayda açılamaz dedikleri engeller yıkılıyor saat 10:00 da önemli tepeler ele geçiriliyor. Kalecik Sivrisi, Tınaz Tepe, Belen Tepe 12000 süvari Sincan ovasına akıyor. Ordumuzun bu başarısı Yunan askerlerini perişan ediyor. 27 Ağustos Pazar saat 16:00 da birinci ordu 8. Tümen süngü savaşında Kurtkaya Tepesine saat 08:00 de ekmen tepe alınıyor ancak Çiğili Tepedeki direnç kırılamıyor. Albay Reşat yarım saat içinde çiğili tepeyi alacağını telefon konuşmasıyla Mustafa Kemal Paşaya bildirdi ise de verilen söz yerine getirilmedi ise de Albay Reşat saat 10.00 da tabancasıyla intihar ediyor. Çiğili tepe saat 17:30 da ele geçiriliyor. Albay Reşat Askerlikte bir simge oluyor. 31 Ağustos günü ordu İzmir’e akıyor kesin sonuç beş günde alınıyor.

Başkomutan Mustafa kemal paşa 1 Eylül günü “Ordular ilk hedefiniz Akdenizdir İleri” emrini veriyor. 31 Ağustos günü Muharebe Meydanını dolaşan Başkomutan Mustafa Kemal PaşaGenel Kurmay Başkanı Orgeneral Fevzi Çakmak Batı cephesi komutanı Tümgeneral İsmet İnönü Çalköyde kırık bir kanı arabası yanında durum değerlemesi yapıyorlar düşmanı İzmir’e kadar kovalamak peşini bırakmamak gerekiyor diyordu.Zafer kazanılmış Yunan ordusu komutanları esir alınmıştı 2 Eylül 1922 de düşman ordusu yakıp yıkan kadınlara kızlara tecavüz eden yaşlılara eziyet eden çocukları öldüren bir ordunun başkomutanı Trikopis Mustafa Kemal’in huzuruna çıkarılıyor. Trikopis ile General Digenis Türklere teslim olmuştu Kemal Paşanın huzuruna Nurettin paşa ile Kemalettin Paşa getirdiler Uşak halkının elinden linç edilmekten zor kurtarılıyor. Fevzi Paşa ile İsmet Paşa eğiliyorlar fakat onlar ellerini vermiyorlar Mustafa Kemal Paşa yorulmuş olacaksınız diyor Trikopis Mustafa Kemal Paşaya bu kadar genç olduğunuzu bilemiyordum General Mustafa Kemal Paşa sizin için bir şey yapabilir miyim diye soruyor Trikopis İstanbul’daki karıma durumdan haber verilmesini isterim cevabını veriyor. En son yapmam gerekeni yapamadım diyor.

9 Eylül günü Türk askeri İzmir’e giriyor. Bozulan Yunan ordusunun peşinden giden Mustafa Kemal Paşa Nif kasabasında kalacağı eve girişinde başları beyaz örtülerle sımsıkı sarılı köy kadınlarını karşıladılar. 7-8 kadın gölgeler gibi çekildiler yerlere doğru eğildiler sarılıp dizlerinden öptüler başörtülerinin ucu ile ayakkabılarından tozlar aldılar bir ikiside tozları gözlerine sürdü ve gözlerinden ayakkabılarına gözyaşı damladı onlar önünde el bağladılar. Uzun uzun baktılar bu bakışlar hayranlığı ve minneti anlatıyordu.

Mustafa Kemal Paşa zaferi şöyle yorumluyor Türk ulusunun bağımsızlık, özgürlük düşüncesinin ölümsüz anıtıdır bu yapıtı yaratan bir ulusun çocuğu bir ordunun başkomutanı olduğum için sevincim ve mutluluğum sonsuzdur. Savaşın sona ermesi ile ateşli tartışmalar oluyor işçi partisi lideri Mac Donald kürsüde Nerde başbakan Lloyd George? Bize ne söz verdi sonuç ne oldu hazineden büyük paralar alıp bizi boş yere masrafa soktu hani boğazlar bizim olacaktı Anadolu’yu paylaşacaktık hiç biri olmadı başbakan bunun hesabını versin. Llyod Georgenin yanıtı şöyle sayın üyeler yüzyıllar ender olarak dahi yetişir şu talihsizliğe bakınız ki o büyük dahi yüzyılımızda Türk ordusu yetiştirdi Mustafa Kemalin dehasına karşı elimizden ne gelir.

Mondoros’un sonu Sevr’e giderken Mudanya’nın sonu Lozan2a gitmiştir. Lozan bir devletin bir siyasi rejimin doğuşunun simgesi olmuştur.

 

Kaynak: Bu Vatan Böyle Kurtuldu-Erol MÜTERCİMLER

İzmir’de Yunanlıların Son Günü-Bilge UMAR

Büyük Taaruz-Uğur ÜÇÜNCÜ

İmparatorluktan Cumhuriyete-Taylan SORGUN

 

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz