Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com

ABD’NİN YAPTIRIM MACERASI

Bu haber 09 Ağustos 2018 - 11:34 'de eklendi ve 40 kez görüntülendi.
ABD’NİN YAPTIRIM MACERASI

ABD konumu ne olursa olsun kendisine karşı çıkan her hangi bir ülke olduğu takdirde hemen onun hakkında bir yaptırım kararı alarak baskı uygulama macerasını devreye sokuyor. Bence bunun adına kısaca devlet eşkiyalığı dense daha doğru olur inancındayım.

ABD’nin bugüne kadar yaptırım uyguladığı ülkeleri sayacak olursak, bunlar: Kuzey Kore, Rusya, İran, Suriye, Sudan, Küba ve Türkiye’dir. Pekiyi bu ülkelerin ABD’ye karşı hataları neymiş bir de ona kısaca bir göz atalım:

-İran: Bu ülkenin nükleer silah programını gerekçe göstererek ekonomik yaptırım uygulanıyor.

-Kuzey Kore: İnsan hakları ve nükleer silah programı gerekçe gösterilerek ambargo niteliğinde yaptırım uygulanıyor.

-Suriye: İç savaş nedeniyle İnsan Hakları ve yöneticilerin tutumu nedeniyle yaptırım uygulanıyor.

-Sudan: Bazı terör örgütlerini finansa etmesi nedeniyle yaptırım uygulanıyor.

-Küba: Bu ülkeye insan hakları nedeniyle uzun süredir yaptırım uygulanmakta.

-Rusya: Kırımı ilhakı ve Ukrayna’ya müdahalesi nedeniyle çok sayıda isim ve şirketi kara listeye alınmış bulunuyor.

Türkiye: FETÖ ve PKK terör örgütlerine yardımından dolayı tutuklu bulunan Papaz Andrew Brunson’nun serbest bırakılmaması nedeniyle İçişleri Bakanı ve Adalet Bakanımız hakkında yaptırım uygulama kararı almış bulunuyor.

ABD’nin her önüne gelene karşı yaptırım kararı alması hem abes, hem de açıkça bir maceradır. Yaptırım kararı alınan ülkeler arasında Türkiye’nin de isminin bulunması haklı olduğumuz gerekçesiyle birçok ülke tarafından hayretle karşılanmıştır. ABD’nin bunu yapmakla 70 yıllık dost ve müttefiki olduğu Türkiye’yi terör örgütlerine desteğinden dolayı yargılanan papaz Brunson karşında tercih etmek gibi bir hataya düşmüştür. Tabi ki Türkiye ABD’nin bu akıl ve mantık dışı tutumunu karşılıksız bırakmamıştır, aynı şartlarla  misliyle karşılık vermiştir. Türkiye bu dik duruşuyla boyun büken, sineye çeken bir ülke olmadığını bütün dünyaya ispat etmiştir.

ABD pişmanlık duymasından olsa gerek Türkiye’ye karşı uyguladığı yaptırım kararını yumuşatmak için diplomatik kanallardan görüşerek halletme yoluna girmiştir. Nitekim şu sıralar ABD’ye giden bir grup Türk heyeti yetkililerle yüzyüze görüşmelerde bulunmaktadır. Her şeye rağmen ABD’nin baskı politikası bir müddet daha devam edeceğe benziyor.

Türkiye’ye F-35’in teslimine yasak getiren madde ABD’nin Ulusal Savunma Bütçesi hazırlanırken Dışişleri Bakanlığı Komisyonun da kanun teklifine eklenmiş bulunuyor. Henüz kongre genel kuruluna gelmedi. Buradan da geçtiği takdirde onay için Trump’un önüne gelecek. Türkiye’yi ilgilendiren bu husus toplu yasa teklifinin arasına eklendiği için Trump’un reddetme şansı pek bulunmuyor.

Bütün bu olanların dışında birde Türkiye’nin Rusya’dan alacağı S-400’ler içinde bir yaptırım kararı çalışması devam ediyor. Bu hazırlık çalışmasının hedefinde de Rusya ile Türkiye arasında mevcut olan “Türk Akımı” doğalgaz projesini etkileyecek bir yaptırım getirilebileceği dedikoduları yapılmakta.

ABD’nin 1950 yılından beri dost ve müttefik olduğu Türkiye gibi bir ülkeye mağdur edici olmasa da yaptırım kararı alması tamamen hissi ve maceracı bir davranıştır. Geçmişe şöyle dönüp bir baktığımızda ABD NATO tarihinde ilk defa üye bir ülkeye yaptırım kararı alması tamamen bir akıl tutulmasıdır. Bütün bu yaşananları dikkate aldığımızda öyle zannediyorum kısa bir süre sonra yer yüzünde ABD’nin dost olduğu bir ülke kalmayacak gibi görünüyor…

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA