Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com

ACEMİ KALEMLER DERGİSİ AĞUSTOS SAYISI ÇIKTI

Bu haber 11 Ağustos 2018 - 12:18 'de eklendi ve 76 kez görüntülendi.
ACEMİ KALEMLER DERGİSİ AĞUSTOS SAYISI ÇIKTI

Acemi Kalemler Dergisi,Ağustos sayısında“Çağın Acemisiyiz” kapak yazısı ile sözde edebiyat hayatımıza yönelik eleştiriye devam ederken “Tevazu bu çağda anlamı yitirmiş tek davranış ve kelime değil. Birçok kelimeyi hayatımızdan hatta dünyamızdan dolayısıyla zihnimizden attık.” diyor ve dergilerinin “büyük ustaların” “usta erdemlerinden” yara almasını istemedikleri üzerinde duruyor.

Önceki sayıda Elif Şafak’ın “Havva’nın Üç Kızı” romanının intihal olduğunu satırlarına taşıyan M. Kutay Kuzay, bu sayıda aynı kitapta yer alan teknik sorunları ele alıyor ve okuyucuya örneklerle roman nasıl yazılmamalı dersini veriyor. Ismarlama roman yazmanın kusurlarına değiniyor.Mustafa Yılmaz“Denemek Üzerine Bir Deneme” adlı yazısında, vazgeçmeden denemeye devam etmenin bütün öğretilerde yüceltildiğinden söz ederken denemedeki amacın önemi üzerinde durulmamasını eleştiriyor ve “lamba teli ve elif, şeklen birbirlerine benzeseler de anlam bakımından korkunç bir uçurumla ayrılırlar. Bu büyük ayrım da bize, zaman ve ruhumuz arasında gittikçe büyüyen bir çatlak olarak yansıyor.”diyor.

Hatice Baran“Hasan Öztürk’ün “Gündem Edebiyat” Adlı Eserinde Edebiyata Panoramik Bir Bakış”adlı kitap yazısı ile dergideilk kez yer alırken Burhan Kale Mustafa Kutlu’nun “Yoksulluk İçimizde” hikâye kitabı üzerine yaptığı incelemeleri sunuyor. Selim Tunçbilek “Şehirler ve Edebiyatımız” adlı yazısında, şehirlerin birikimlerini edebiyata yansıttıklarını ve yaşanılan coğrafyanın edebi metinlere olan etkisini anlatırken diğer yandan da edebiyat tarihçilerinin bu konuda yeteri kadar çalışma yapmadıklarının altını çiziyor. Zehra Meral Konşuk İvecan ise “Şapkamızla Bile” denemesinde insanın narsislikle kendini sevmeyi birbirine karıştırdığından ve kendisiyle bile sürekli kavga halinde olduğundan söz ediyor.

Melike Çelik“Çaydanlık” öyküsünde karı-koca ilişkilerine bir çaydanlığın gözünden bakıyor ve bu hayatta insan olmanın ne demek olduğunu sorguluyor.Fatma Çelik “Yastık”öyküsü ile hayatta değişen değerleri ve insanoğlunun herkesten saklanan duygularını bir yastığın dilinden anlatıyor. Derginin genç kalemlerinden Emine Çobanise “Hürriyet”  adlı öyküsündebir mahkûmun üzerinden baba ve çocuk ilişkisine ayna tutuyor.

Mustafa Yılmaz “Soprano Bas Bariton”şiirinde kaybedilen çocukluğundan bahsederken Kurtuluş Çelebi “Bağ” şiirinde dostluğun önemine vurgu yapıyor. Derginin diğer şairlerinden Selçuk Şamil “Sabaha Kıyamet Var”, Hızır İrfan Önder ise “Hakikat” ve “Gelincik Çiçeğisin” şiirleri ile bu sayıda yer alıyor.

Bir sonraki sayısıyla bir yaşını dolduracak olan Acemi Kalemler Dergisigeride bıraktığı;edebiyat tarihine dokunmuş doyurucu sayıları, genç ve dinamik kalemleri ile adından daha uzun süre bahsettirecek gibi gözüküyor. (Kurum Haber)

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA