HACI MEHMET ÇARŞIBAŞI, HAKK’A YÜRÜDÜ

HACI MEHMET ÇARŞIBAŞI, HAKK’A YÜRÜDÜ

ÖNEMLİ OLAN İNSANA YATIRIM

ÖNEMLİ OLAN İNSANA YATIRIM

TALAS’TA ASFALTLAMA ÇALIŞMALARI BAŞLADI

TALAS’TA ASFALTLAMA ÇALIŞMALARI BAŞLADI

GEVHER NESİBE SULTAN TİYATRO SAHNESİNDE

GEVHER NESİBE SULTAN TİYATRO SAHNESİNDE

ÇOCUK HASTANESİNDE 23 NİSAN COŞKUSU

ÇOCUK HASTANESİNDE 23 NİSAN COŞKUSU

AÇILIP KAPANAN ÇADIRLARDAN İSTİYORUZ
  • İHSANGÖRÜCÜ
    • İHSAN GÖRÜCÜ
    • ihsangorucu@kayserihakimiyet2000.com
    • 13 Temmuz 2017 - 12:24:29

SN. MÜFTÜMÜZ MERKEZİ CAMİLERİN AVLUSUNA HAC’DAKİ AÇILIP KAPANAN ÇADIRLARDAN İSTİYORUZ.
Öncelikle sn. il müftümüz Doç Dr.Şahin Güven hocama en derin saygı ve selamlarımı arz etmek borcum var. İlimize dini ve diğer konularda yaptığı ve yapmak için sınırsız efor harcadığı pek çok hizmetine yakinen haberdarım.
İyi niyetinden ve sonsuz,sınırsız çabasına hayranım diğer müftülerimin olduğu gibi. Bir kaç ay evvel dini konularda, halkımızın çarşıda pazarda sordukları sorular-sorunlar ve Diyanet teşkilatındaki meslekdaşlarım cefakar hoca kardeşlerimden gelen soruları içeren sorularımı kendilerine arz etmiştim. Bu güne kadar yanıt alamadım. Kendileri telefonla arayarak savsakladığımı sanma İhsan hoca işlerim yoğun olduğu için vaktim yok deme erdemini göstererek mazeret beyan ettiler. İnşaallah cevapları yazılı olarak elime geçince Kayseri Hakimiyet okuyucuları ve diğer din görevlileri ve kamuoyuyla röpörtajı hep beraber okuma imkanı bulacağız. Hayat seyrü sülükten ibarettir. Kimi düşünerek, okuyarak, kimi yazarak bazıları da hakkı ve hakikati arayıp-araştırarak kilometresini seyr ilallah’ını tamamlıyor. Bizleri yüce mevlamız rızayı ilahiye doğru seyr-ü sülük eyleyen istikamet sahiplerinden eylesin.
1963-65 li yıllardan itibaren Hacıkasım Mh. Yurttaş Sokak’ta ve Erciyes İlkokulunda başlayan kentleşme serüvenimiz yarım asrı geçti. Hamdolsun çocukluğumuzdan itibaren her Cuma günü eski büyük vaizlerin olduğu; Demirci hoca, Tahir Büyükkörükçü vs. merhum hocalarımız her zaman dinlemekten zevk aldığımız alimler olduğu için Cumaları onların vaaz ettiği merkezi camilerde kılma itiyadını edindik ve elimizden geldiği kadar kıldık Allah CC kabul eylesin.
Camilerin de istiabı aynı arabalar gibi malum olduğu üzere özellikle Cuma ve bayramlarda halkın yüzde sekseni kapıda caminin avlusunda kılmak zorunda kalıyor içeride yer olmadığı için. Bir de yazı var kışı var mübareğin kanunu ilahi icabı. Dolayısıyla hem halı kilim yok üzerinde namaz kılacak bir de kışınsa kar yazın güneş, bazen de yağmur yağdığı oluyor Cuma hutbesi okunduğu esnada. En son Cumayı kılarken çok az kalmıştı namazı terk etmeme o kadar yakıcı bir güneş vardı tansiyonu olan bizim gibileri alıp öte öte tarafa yollaması hiç işten değil bence. O anda Cuma bitince bu yazıyı yazmak aklıma geldi ve rica ediyorum.
İlk gittiğimizde hacda şimdiki açılıp kapanan çadırlar yoktu çok çok zor oluyordu, sonradan ümreye gittiğimde açılıp kapanan mobilite çadırlar hacca yakıştı demiştim. Şeyhler yavaş yavaş mideyle değil kafa ve beyinle iş yapmaya başladı demiştim umre arkadaşlarıma. Şimdi de sn il müftümüze rıca ediyorum, kendim ve halkım adına Allah rızası için bu büyük merkezi camilerin bahçelerine Cuma ve bayram namazlarında kara kışa, yaza güneşe karşı ve her halükarda müslüman cemaatin huzur u kalple namazını kılacağı çağdaş, modern huzurlu bir çadır sistemini Türkiyemize ilk getiren kent biz olalım ve ülke çapında büyük camilerde örnek alsınlar diyor saygıyla arz ediyorum.
Yaşlısı genci, üniversite talebesi yolcusu herkes Cuma namazını huzuru kalple kılsın. Camilerimize her zaman para toplanıyor bir kaç kez de bu açılıp kapanan çadır için toplansın, seve seve atar cahil cühela ve halk. Çünkü çok zor oluyor dışarıda güneşte ve karlı yağmurlu havada Cuma kılmak. Sünnet namazları ve tesbihatı yapamadan kaçmak mecburiyetinde kalıyor cemaatin yüzde sekseni.Benden duyurması millet istiyor sn Şahin hocam ister para topla yaptır dilerseniz zenginlerden hayrı sever olanlara yaptır sevabı siz alın kayserimize ebedi hatıranız olsun efendim. Saygılar ve sevgiyle.
Bir kaç ay evvel dini konularda, halkımızın çarşıda pazarda sordukları sorular-sorunlar ve Diyanet teşkilatındaki meslekdaşlarım cefakar hoca kardeşlerimden gelen soruları içeren sorularımı kendilerine arz etmiştim. Bu güne kadar yanıt alamadım. Kendileri telefonla arayarak savsakladığımı sanma İhsan hoca işlerim yoğun olduğu için vaktim yok deme erdemini göstererek mazeret beyan ettiler. İnşaallah cevapları yazılı olarak elime geçince Kayseri Hakimiyet okuyucuları ve diğer din görevlileri ve kamuoyuyla röpörtajı hep beraber okuma imkanı bulacağız. Hayat seyrü sülükten ibarettir. Kimi düşünerek, okuyarak, kimi yazarak, bazıları da hakkı ve hakikati arayıp-araştırarak kilometresini seyr ilallah’ını tamamlıyor. Bizleri yüce mevlamız rızayı ilahiye doğru seyr-ü sülük eyleyen istikamet sahiplerinden eylesin.
1963-65 li yıllardan itibaren Hacıkasım Mh. Yurttaş Sokak’ta ve Erciyes İlkokulunda başlayan kentleşme serüvenimiz yarım asrı geçti. Hamdolsun çocukluğumuzdan itibaren her Cuma günü eski büyük vaizlerin olduğu; Demirci hoca, Tahir Büyükkörükçü vs. merhum hocalarımız her zaman dinlemekten zevk aldığımız alimler olduğu için Cumaları onların vaaz ettiği merkezi camilerde kılma itiyadını edindik ve elimizden geldiği kadar kıldık Allah CC kabul eylesin. Camilerin de istiabı aynı arabalar gibi malum olduğu üzere özellikle Cuma ve bayramlarda halkın yüzde sekseni kapıda caminin avlusunda kılmak zorunda kalıyor içeride yer olmadığı için. Bir de yazı var kışı var mübareğin kanunu ilahi icabı. Dolayısıyla hem halı kilim yok üzerinde namaz kılacak bir de kışınsa kar yazın güneş, bazen de yağmur yağdığı oluyor Cuma hutbesi okunduğu esnada.
En son Cumayı kılarken çok az kalmıştı namazı terk etmeme o kadar yakıcı bir güneş vardı tansiyonu olan bizim gibileri alıp öte öte tarafa yollaması hiç işten değil bence. O anda Cuma bitince bu yazıyı yazmak aklıma geldi ve rıca ediyorum. İlk gittiğimizde hacda şimdiki açılıp kapanan çadırlar yoktu çok çok zor oluyordu, sonradan ümreye gittiğimde açılıp kapanan mobilite çadırlar hacca yakıştı demiştim. Şeyhler yavaş yavaş mideyle değil kafa ve beyinle iş yapmaya başladı demiştim umre arkadaşlarıma. Şimdi de sn il müftümüze rıca ediyorum, kendim ve halkım adına Allah rızası için bu büyük merkezi camilerin bahçelerine Cuma ve bayram namazlarında kara kışa, yaza güneşe karşı ve her halükarda müslüman cemaatin huzur u kalple namazını kılacağı çağdaş, modern huzurlu bir çadır sistemini Türkiyemize ilk getiren kent biz olalım ve ülke çapında büyük camilerde örnek alsınlar diyor saygıyla arz ediyorum. Yaşlısı genci, üniversite talebesi yolcusu herkes Cuma namazını huzuru kalple kılsın.
Camilerimize her zaman para toplanıyor bir kaç kez de bu açılıp kapanan çadır için toplansın, seve seve atar cahil cühela ve halk. Çünkü çok zor oluyor dışarıda güneşte ve karlı yağmurlu havada Cuma kılmak. Sünnet namazları ve tesbihatı yapamadan kaçmak mecburiyetinde kalıyor cemaatin yüzde sekseni.Benden duyurması millet istiyor sn Şahin hocam ister para topla yaptır dilerseniz zenginlerden hayrı sever olanlara yaptır sevabı siz alın kayserimize ebedi hatıranız olsun efendim. Saygılar ve sevgiyle.
TOLSTOY ‘DAN SEÇMELER
Bir hadisi şerifte hikmet müminin yitiğidir, nerde bulsa almalı denir. Biz de Rus Edebiyatının
Efsane Yazarı Tolstoy’dan aldığım veciz sözleri sizlere takdim ediyorum.
Yazar insanı ne güzel tarif etmiş: ” bir insan acı duyuyorsa canlıdır, başkasının acısını duyuyorsa insandır” diyor.
1. “Öyle horozlar vardır ki, öttükleri için güneşin doğduğunu sanırlar.”
2. “Kimse, kimseyi küçümseyecek kadar büyük değildir, bilmelisin. Küçümsediğin her şey için gün gelir, önemsediğin bir bedel ödersin.”
3. “Hayat ne gideni geri getirir, ne de kaybettiğin zamanı geri çevirir. Ya yaşaman gerekenleri zamanında yaşayacaksın, ya da yaşamadım diye ağlamayacaksın.”
4. “İnsanoğlunun değeri bir kesirle ifade edilecek olursa; payı gerçek kişiliğini gösterir, paydası da kendisini ne zannettiğini. Payda büyüdükçe kesrin değeri küçülür.”
5. “Bozuk para insanın cebini deler, bozuk insan da kalbini. Bu yüzden harcayın ikisini de gitsin.”
6. “İnsanı bedenen ameliyat etmek için uyutmak, ruhen ameliyat etmek için ise uyandırmak gerekir.”
7. “Herkes insanlığın kötüye gittiğini kabul eder ama hiç kimse kendisinin kötüye gittiğini kabul etmez.”
8. “Herkes insanlığı değiştirmeyi düşünür ama hiç kimse önce kendini değiştirmeyi düşünmez.”
9. “Varlığı bir şey kazandırmayan insanların, yokluğu hiçbir şey kaybettirmez.”
10. “Ne diye şeytana kızarsın? Bir iyilik yap da, o sana kızsın.”
11. “Bil ki, yaşadıklarınla değil yaşattıklarınla anılırsın. Ve Unutma; ne yaşattıysan elbet bir gün onu yaşarsın.”
12. “Bir kadının kaderi, sevdiği adamın ihanetiyle sevmediği adamın sadakati arasında çizilir.”
13. “Bir insanı bulunduğu mevkiyle değil, göz koyduğu mevkiyle ölçmek gerekir.”
14. “Güzel olan sevgili değildir, sevgili olan güzeldir.”
15. “En güçlü iki savaşçı sabır ve zamandır.”
16. “Mutluluğu ihtiraslarda değil kendi yüreğinizde arayın. Mutluluğun kaynağı dışımızda değil içimizdedir.”
17. “Bir insan acı duyarsa canlıdır. Başkasının acısını duyarsa insandır.”
18. “Hayat bizi resmen dört işlemle sınar; gerçeklerle çarpar, ayrılıklarla böler, insanlıktan çıkarır ve sonunda topla kendini der.”
19. “İnsanın gerçek gücü sıçrayışta değil, sarsılmaz duruştadır.” (Dr.Selami GENEL’den)

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz