STKLARDAN SEÇİM DEĞERLENDİRMESİ

STKLARDAN SEÇİM DEĞERLENDİRMESİ

KUŞÇU MARİNA; ‘CENNETTEN BİR KÖŞE’

KUŞÇU MARİNA; ‘CENNETTEN BİR KÖŞE’

CABBAR İBRAHİM AĞA CAMİ 4-6 YAŞ KURAN KURSUNUN AÇILIŞINI YAPTI

CABBAR İBRAHİM AĞA CAMİ 4-6 YAŞ KURAN KURSUNUN AÇILIŞINI YAPTI

CUMHURİYET MEYDANINDA ZAFER KUTLAMALARI

CUMHURİYET MEYDANINDA ZAFER KUTLAMALARI

MELİKGAZİ’DE HİZMET KALİTESİ YÜKSELİYOR

MELİKGAZİ’DE HİZMET KALİTESİ YÜKSELİYOR

ADLİ YIL’a GİRDİK…
  • İBRAHİMPEKBAY
    • İBRAHİM PEKBAY
    • ibrahimpekbay@kayserihakimiyet2000.com
    • 6 Eylül 2017 - 14:19:19

Yargı mensupları, senenin 11 ayı çalışır ve tam bir ay tatil yaparlar. Bunun adına da “Adli tatil” derler. Ama bazı yargı mensupları, galiba -tam olarak bildiğim bir şey değil- sene içinde izin kullanıp, tatilde acil olan vakalara bakıyorlar. Galiba!…

Çünkü tatil sürecinde de “Adliye Sarayları”nın kapısına kilit vurulmuyor, mahkemeler çalışıyor.

Tatil bitince de “Yeni adli yılın başlangıcı” kabul ediliyor ve törenler düzenleniyor.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı konuşuyor. Eskiden (iki yıldan beri olmuyor) Barolar Birliği Başkanı da konuşurdu.

Ayrıca illerde de toplantılar yapılır, yargı, yapılan törenlerden sonra hızla(!) çalışmaya başlar.

Bu sene de oldu. Bunlardan biri de İstanbul Çağlayan Adalet Sarayında yapıldı.

Adli yıl açış töreninde İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan, konuşmasında: “15 Temmuz, kanlı bir darbe girişimidir. Fetullahçı Terör Örgütü’nün taşeronluğunda, Türkiye Cumhuriyeti düşmanları tarafından planlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Amaç, Türkiye Cumhuriyeti Devleti topraklarını işgal etmek ve aziz milletini esir etmektir” dedi.

Doğru tespit…

Bir de şunu söyledi: “Hakim ve savcılarımız, bugün hiç olmadığı kadar bağımsız ve tarafsız.”

Yukarıdaki sözlerden sonra, bu cümle yerine oturmadı.

Rahmetli annem, yalan söylediğimiz fark edince, işaret parmağını uzatır, “Parmağın parmağıma doğru gelsin” derdi. Çünkü yalan söyleyenin parmağı korkudan titreyince bir hamlede ucu ucuna gelmez, kayar…

Şimdi Savcı İrfan Fidan’a sesleniyorum; parmağın parmağıma doğru gelsin!…

Doğruyu söylerken, “…bağımsız ve tarafsız…” beyanında bulunurken, o örgütün devlet içine çöreklenmesine seyirci kalanın da adını, ifade içine koymak gerekir.

İşte ben, o zaman yargı adına konuşanın “…bağımsız ve tarafsız…”lığına inanırım.

Çünkü, sözün devamında; “…Bu gerçeği (bağımsız ve tarafsızlığı), Türkiye Cumhuriyeti düşmanlarıyla ve terör örgütleriyle işbirliği açığa çıkan, kendisini sözde gazeteci, sözde barış gönüllüsü, sözde sivil toplum kuruluşu yetkilisi olarak tanıtan etki ajanlarının hezeyanları gölgeleyemeyecektir” diyerek gerçeği tam da yansıtmayanı ifade etmiştir.

Çünkü ben…

Yargının “…bugün hiç olmadığı kadar bağımsız ve tarafsız” olduğuna inanmayanlardanım ama ne terör örgütleri ile ilişkim var ne de cumhuriyet düşmanıyım. Ayrıca kendimi de “Sözde” birisi olarak asla kabul etmiyorum. İsterse karşılıklı oturur alemin huzurunda tartışabilirim.

Diğer yandan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı, törende yaptığı konuşmadaki tespiti şöyle; “Hukuk fakültelerinin sayısında, son yıllarda yaşanan olağanüstü artış, hukuk sistemimiz bakımından önemli riskler doğurmuştur. Bu risklerin en büyüğü, yetersiz hukuk eğitimi alan kişilerin hakim ve cumhuriyet savcısı olmasıdır. Temel hukuk eğitiminin yetersiz olması, meslek öncesi ve meslek içi eğitimlerin verimini de düşürmektedir. Bu durum, hatalı karar sayısını artırarak, adli hizmetlerin kalitesinin düşmesine neden olmaktadır.”

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı; bu tespitini yaparak, akademik eğitimdeki seviyemizi ortaya koymuş, cahil yargının da bağımsızlığı ve tarafsızlığı bir yana, bilgisizlikle adaleti sağlayamayacağı ortadadır.

Yine de bir çok aksaklık ve adaletsizliklerle yeni bir “Adli Yıl” başlamıştır.

İddia makamının konuştuğu, savunma makamının susturulduğu yargıdan adalet beklemek de ne derece doğrudur, onun kararını da siz verin…

 

 

 

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz