Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
wezEo.png
wezEo.png

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
wem8j.png
OSMAN EFKERE

AĞACIN DUASI

Bu haber 03 Ocak 2019 - 12:28 'de eklendi ve 25 kez görüntülendi.
AĞACIN DUASI

Hz. Muhammed’in nurlu yolunun yolcularından Ebu Saidi El Hudri (Allah ondan razı olsun) bir gün Hz. Peygambere giderek rüyasına görmüş olduğu manevi değeri yüksek olan bir rüyasını anlatır.

Ey Allah’ın Resulü bu rüyamda sanki bir ağacın altında oturmuştum ağaçtan SAD suresini okuyor, hatta secde ayetine ulaştığında hemen secde eder ve secdesinde şu duada bulunur. “ALLAH’IM SENİN KATINDA BENİ MUKAFAATLANDIR. GÜNAHLARIMI AF EYLE, DAVUT PEYGAMBER’İN DUASINI KABUL BUYURDUĞUN GİBİ BENİMKİNİDE KABUL ET) diye ilticada bulunur. Hz. Peygamber, Ebu Saidi Elhudriden bu sözleri işitince, Hz. Peygamber Ebu Said Elhudri’ye sende secde ettin mi? Ebu Said Elhudri, Hz. Peygambere, “Hayır ya Rasulallah”.

Hz. Peygamber, Ebu Saidi Elhudizriye, secde etmekte sen ağaçtan daha fazla sorumlusun dedi. Daha sonra Ebu Said şöyle der, “Ben Peygamberi secde ederken gördüm, secdesinde, aynen ağacın rüyamda dua ettiği gibi dua etti.”

Buradan anlaşılıyor ki Allah’a yalnız sadece insanlar değil, mahlukat bile secde ediyor. Allah bizleri yalnız ve yalnız Allah’a secde edenlerden eylesin.

**

İMANLI KIZ

Tarihte yalnızca kadınlardan evliya olan ve hayatın daima bir muhasebe içinde geçirin, küçük yata dahi haram ve helali araştıran ve aynı zamanda bütün mümin hanımlara örnek olan Rabiatul Adeviyye henüz ömrünün ilk baharı yani altı önüne yemek için bir kahvaltı konur. Ancak önüne konan yemeği yemez. Bunum üzerine babası “Ey Adeviye neden yemiyorsun? Küçük Rabia ise Babasına, bu yemeğin haram ve helal olduğunu bilmedikçe yemem” cevabını verdi. Babası, Rabia’ya, başka olmadığında ve bu yemeğin haram olduğu halde ne yaparsın? Rabiatül adeviye babasına, “Ey babacığım kıyamet gününde şiddetli azaba sabretmekliğimden, dünya açlığına sabredip haramı yemem daha efdaldır” cevabini verdi,

İşte bir örnek abidesi haram lokma konusunda yaş ne olursa olsun küçük büyük yarın mizanda aynı kefede tartılacak kim olursa olsun, haram lokma ile haşir olunduğunda buz dağının güneş karşısında eridiği gibi bir gün felaketle sonuçlanır insana yakışan imkân nispetinde haramdan uzak durması gerekir.

**

ARİFLERİN BUYRUKLARI

Büyük velilerden İbrahim Ethem (Allah ondan razı olsun) bir gün Bağdat halkı yanına gelerek, bize biraz nasihatte bulun derler. İbrahim Ethem gelen kişilere şu tavsiyelerde bulunur:

a)İnsanlar dünya ile meşgul olduklarını gördüğünüzde, sizler ahiretle uğraşın.

b)İnsanlar dışların süslerken, sizlerde iç âleminizi süsleyiniz.

c)İnsanlar dünya evlerini imar etmekle meşgul olurken, sizler Âlemlerin Rabbi olan Yüce Allah’a hizmetle meşgul olunuz.

d)İnsanlar mahlûkata hizmetle meşgul olurken, sizler yine Allah’ın emri olan ibadetlerle meşgul olunuz.

e)İnsanlar başkalarının ayıp ve kusurları ile meşgul olurken, sizler kendi kusur ve kabahatlerinize sebep olan nefislerinizi terbiye etmekle meşgul olunuz.

f)Dünya sizleri ahirette gerçeklere ulaştırmak için uğrasın, sizlerde bunları değerlendirmekle uğraşın, zira dünya ahiretin tarlasıdır, daha sonra şu mealdeki ayetleri sıralar, (AKILLI KULLAR İÇİNDİR, FİTNEDEN KORKTUKLARI İÇİN DÜNYAYI BOŞAMIŞLARDIR.)

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA