709377.T.C. KAYSERİ 1. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ.25.11.2017

709377.T.C. KAYSERİ 1. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ.25.11.2017

BÜYÜKŞEHİR SON 3 YILDA 343 OYUN PARKI YAPTI

BÜYÜKŞEHİR SON 3 YILDA 343 OYUN PARKI YAPTI

SADECE CİNSEL ŞİDDETE MARUZ KALAN KADINLARIN ORANI YÜZDE 15,3

SADECE CİNSEL ŞİDDETE MARUZ KALAN KADINLARIN ORANI YÜZDE 15,3

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ OSMAN ELMALI: ÖĞRETMENLİK BİLGELİKTİR

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ OSMAN ELMALI: ÖĞRETMENLİK BİLGELİKTİR

YENİ İL SAĞLIK MÜDÜRÜ BENLİ, GÖREVİ KILIÇ’TAN DEVRALDI

YENİ İL SAĞLIK MÜDÜRÜ BENLİ, GÖREVİ KILIÇ’TAN DEVRALDI

AHLAKIN ÜSTÜNLÜĞÜ
  • OSMANEFEKERE
    • OSMAN EFEKERE
    • OSMANEFKERE@kayserihakimiyet2000.com
    • 7 Mayıs 2015 - 17:34:39

Rivayet olunur ki: Yemen’in Yamame kabilesine mensup (Esal oğlu Semam isminde) biri memleketinden Hz. Peygamberi öldürmek için keskin bir kılıç alarak Hz. Muhammed’in bulunduğu Medine’ye gelir.

Ancak Medine şehrine geldiğinde ilk karşılaştığı kişi Hz. Ömer olur. Gelen kişinin niyetinin ne olduğunu anlayan Hz. Ömer, adama Medine’ye niçin geldiğini? Sen müşrik değil misin? Gelen (Semam) isimli kişi Hz. Ömer’e geliş sebebinin Hz. Muhammed’i öldürmek için deyince, hiddetinden bir anda öfkelenen Hz. Ömer gelen kişinin elbisesinin altında gizlemiş olduğu hançerini elinden alır ve kendisine de Mescidi Nebeviyye’nin direklerine bağlar. Hemen Hz. Muhammed’e giderek meseleyi anlatır. Hatta Hz. Ömer Hz. Peygamberden “Ya Ömer hemen o kişinin kafasını vücudundan ayır ve işi böylece bitir “demesini bekler. Ancak Hz. Muhammed “Allah’ın selamı ve rahmeti üzerine olsun) evinden çıkarak kendisini Yemame’den gelerek öldürmek isteyen bağlı adamı ve ona öldürmek emrini bekleyen Hz. Ömer’e uzun uzun bakar, yine Hz. Ömer hemen bunun işini bitir ya Ömer demesini bekliyor ve yine Hz. Resulullah etrafındaki ashabına bakarak, bu adama yemek için bir şeyler verdiniz mi? Karnı aç mı surdunuz mu? Hazır bulunanlar içinde Hz. Ömer’in nutku durur gibi oldu, bir anda Hz. Peygamber Efendimize hangi yemek verelim yemek yemeye değer mi? O ise seni öldürmek için kılıcını kuşanarak ta Yemen’den gelmiş ve hatta Müslüman olmadığı gibi o bir müşriktir.

Senin canını almaya kast ediyor siz ise ona yemek verilmesini emrediyorsunuz. Yine rahmet Peygamberi Hz. Muhammed Efendimiz (SAV) benim eve geldiniz biraz evvel koyunumu sağmıştım, biraz süt vardı onu getirin buyurdular. Yalnız bu arada Hz. Ömer bir ateş fıçısı halinde yerinde duramaz bir vaziyette sağa, sola gider gelir.

Gelen sütü müşrik olan kişi içinde Hz. Peygamber adama “Laillahe İllallah” de diye telkinde bulunur. Müşrik olan adam ise hayır demem diye cevap verir. Hz. Peygamber adama “Eşhedüenlailahe illallah ve eşhedü ennemuhammeden resulullah” de der, adam ise Hz. Peygamber’e hayır söylemeyeceğim deyince. Hz. Peygamber Efendimiz elerinin çözülmesini, hemen memleketine gitmesini emreder. Daha sonra çözülen adam hemen memleketine doğru yola çıkar, birkaç adım ayrıldıktan sonra tekrar Hz. Muhammed’e dönerek kelime-i şahadet getirir.

Hz. Peygamber adama niçin ben sana önceden teklif ettiğimde söylemedin sebebi nedir deyince adam ise, Hz. Muhammed’e şöyle cevap verir, o zaman ellerim bağlı ve senin emrin altında hür değildim. Eğer o zaman şahadet getirmiş olsaydım beklide korkudan, yada Salı verilmem söz konusu olurdu.

Şimdi ise İslam olmam sırf kendi isteğimle Allah’ın rızası için İslami kabul etmiş bulunuyorum diyerek cevap verdi. Sonra sözlerine şunu ilave etti. Medine’ye ilk geldiğim sırada Muhammed’den daha fazla hoşlanmadığım kimse yoktu şimdi ise kalbimdeki zuhur eden sevgi yeryüzünde Hz. Muhammed’den daha fazla sevdiğim kimse bulunmuyor.

 

 

 

 

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz