MİDİ VOLEYBOLCULAR TÜRKİYE FİNALLERİNDE

MİDİ VOLEYBOLCULAR TÜRKİYE FİNALLERİNDE

ŞEHİR HASTANESİ’NE TAŞINMA İŞLEMİ 29 MAYIS’TA TAMAMLANACAK

ŞEHİR HASTANESİ’NE TAŞINMA İŞLEMİ 29 MAYIS’TA TAMAMLANACAK

BAŞKAN CABBAR HASTA VE YAŞLI ZİYARETLERİNE DEVAM EDİYOR

BAŞKAN CABBAR HASTA VE YAŞLI ZİYARETLERİNE DEVAM EDİYOR

BAŞKAN ÇELİK’İN ÖNEM VERDİĞİ YOL

BAŞKAN ÇELİK’İN ÖNEM VERDİĞİ YOL

MHP MİLLETVEKİLİ ADAYLARI VATANDAŞLA KUCAKLAŞMAYA DEVAM EDİYOR

MHP MİLLETVEKİLİ ADAYLARI VATANDAŞLA KUCAKLAŞMAYA DEVAM EDİYOR

AKILLI ŞEHİR KAYSERİ-(5)
  • BEYHANASMA
    • BEYHAN ASMA
    • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
    • 7 Aralık 2017 - 12:09:07

Büyükşehir Belediyesi Tarihi Kayseri Kalesi’ni gelecek yüzyıllara taşımak için yenileme çalışmalarını sürdürüyor. İç kaleden sonra dış kale surlarının da restorasyonunu üstlenen Büyükşehir Belediyesi titiz bir çalışma sergiliyor.
Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Kayseri Kalesi’ni ziyaret ederek yenileme çalışmalarının son durumuna ilişkin bilgi aldı.Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, yenileme çalışmalarının devam ettiği Kayseri Kalesi’nde incelemelerde bulundu. Restorasyon çalışmalarını takip eden Başkan Çelik, çalışmaları denetleyen danışman hocalardan da restorasyona ilişkin bilgi aldı.
Restorasyonda çok titiz çalıştıklarını ifade eden Başkan Mustafa Çelik, “Kalenin içerisine yaptığımız Arkeoloji Müzesi inşaatını tamamladık. Şimdi Bakanlığımız teşhir ve tanzim işini yapıyor. Teşhir ve tanzimin bitmesinden sonra müze buraya taşınacak ve kalenin içini açacağız. Bu arada kalenin beden surları da sıkıntılıydı. Yüzyıllardır ayakta kalan bu surlarda zaman içerisinde aşınmalar, taşlarda yıpranmalar oldu. Bunun da onarılması ve restore edilmesi gerekiyordu. Onun için bir ihaleye çıktık. Üç yıllık bir ihaleydi. 2019 yılında işin tamamlanması öngörülüyor. Şu ana kadar projede bir aksama görünmüyor. Proje takvimi normal seyrinde gidiyor. Restorasyon işi normal bir inşaat gibi değil. Çok titiz bir çalışma yapılıyor” dedi. Danışman hocaların restorasyona ilişkin görüşlerini de alan Başkan Çelik, “Kayseri Kalesi’nin nice 1500 yıllara ayakta kalması için uygun malzemelerle ve tekniklerle restorasyon yapılması gerekiyor” diye konuştu. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik yeni binaların restorasyonuyla sürekli büyüyen Kayseri Mahallesi’nde incelemelerde bulundu. Başkan Çelik, restorasyonu biten binalara yeni fonksiyonlar yüklemek için çalıştıklarını belirtti. Büyükşehir Belediyesi, Kayseri Mahallesi ile şehrin en önemli sivil mimari örnekleri olan Kayseri evlerini ayağa kaldırmaya devam ediyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, bir taraftan yeni konakların restorasyonu ile büyüyen ve bir taraftan da restorasyonu tamamlanan binalara yeni fonksiyonlar yüklenen Kayseri Mahallesi’nde incelemelerde bulundu.
Bununla birlikte; Bürokratlarıyla birlikte Kayseri Mahallesi’ne giden Başkan Çelik, restorasyonu tamamlanan binaları gezdi ve devam eden yenileme çalışmalarını takip etti. Setenönü Mahallesi’ndeki eski Kayseri Evleri’nin restorasyonu ile oluşturulan Kayseri Mahallesi’ndeki çalışmaları yerinde inceleyen Başkan Çelik, Kayseri’nin sivil mimari alanındaki en güzel örneklerinin yıkılıp kaybolmalarının önüne geçmeye devam ettiklerini belirtti. Büyükşehir Belediye Başkanı Çelik, restorasyonu tamamlanan konaklara yeni fonksiyonlar yükleyerek Kayseri Mahallesi’ni daha geniş kitlelerin kullanımına sunmayı sürdürdüklerini kaydetti.

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz