Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
ALİ ÖZKANLI

AKLIN VE BİLGİNİN DÜŞMANI

Bu haber 12 Kasım 2018 - 12:18 'de eklendi ve 17 kez görüntülendi.
AKLIN VE BİLGİNİN DÜŞMANI

Hacckel, “Aklın ve bilginin düşmanı cehalet, kötülük ve tembellik. ” diyor. Başarı, insan düşüncesiyle beslenip bilek gücü ve alın teriyle sulanmaktadır. Düzenli, tertipli hareket etmeyenler, düzenli bir şekilde kaybetmektedir. Başarının bir inanç işi olduğunu hiç ama hiç unutmayalım. Tesadüflerle başarı kazanılmaz. Başarılı olup çevremize yardım etme düşüncesinin bizi mutlu ettiği gibi, insanlardan sevgi ve saygı görmek, sevilen dostların yanında olmak da bizleri mutlu eder.

Temel düşüncemiz şu güzel ve de anlamlı söz olmalıdır: “Zoru başarırız; imkânsız biraz zamanımızı alır.” Önemli olan zor olanı yapmaktır. Her başarının bir bedelinin olduğunu da unutmayalım. Dağ bizim ayağımıza gelmez. Biz dağa yaklaşarak ona çıkmak için gayret göstereceğiz ki zirveler bize açılsın. Bedel ödemeden mutlu sonu, yaşamımızda değil ancak rüyamızda görebiliriz. Hayatı kısa bir koşu olarak değil, bir maraton gibi düşünmemiz gerekmektedir. Bu yarış ömrümüzün sonuna kadar sürecektir. Onun için de sürekli koşmamız gerek. Yapacağımız işleri önceden düşünüp planlayıp ondan sonra işe başlamamız gerekiyor. Yoksa başarıyı yakalamamız çok zordur.

İletişim Uzmanı Yazar Mümin SekmaN, “Afrikalılar önce yapar, sonra düşünürler; bundan dolayı sürekli geri kalırlar. Amerikalılar önce düşünür, sonra yaparlar; bu nedenle sürekli ileri giderler. Biz Türkler ise işin nasıl yapılacağını, işi yaparken düşünürüz. Bunun için hep yerimizde sayıyoruz. ” diyor.

Bir işi yaparken önce düşünüp sonra yapacağız. Kararlı, planlı, sabırlı, güven içinde yılmadan usanmadan çalışacağız. İçimizdeki korku canavarını öldürüp mazeret fidanlarını kökünden sökerek bizi ümitsizliğe düşürecek sözlere kulaklarımızı kapatarak, doğru bildiğimiz yolda emin adımlarla ilerlemeliyiz. Zaferlere çiçekli yollardan ulaşılmıyor.

Mücadelesiyle yakın tarihe damgasını vuran muhterem bir büyüğümüz bakınız gençlere nasıl sesleniyor: “Zor bir yolda yürümek mecburiyetinde olan insanlar yolda yürümeye başlamadan önce, gönüllerinde ve zihinlerinde yürümek ve yol almak zorundadırlar.

Evvela ben bu yolu nasıl aşarım korkusundan kurtularak yola çıktıklarında görürler ki yol zor da olsa bir müddet sonra aşılmış, yürünmüş ve gidilmiştir. İşte o zaman insanların yüreklerinde aslında yolun zannedildiği kadar zahmetli olmadığına, bütün sıkıntılı yolların aşılabileceğine dair bir iman doğar.”

Zorluklarla mücadele konularına girmişken konumuzla ilgili bazı güzel sözleri sizlerle paylaşayım:“ Zorlukları yenmeyi göze alamayanlar başarıya hasret kalırlar.” “Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgâr yardım edemez.” “Hedefe ulaşma azmi büyük ve önemli işler yapmamızı sağlar.” “Ümidi ve hedefi olmayan insan ruhsuz bir ceset gibidir.”

Ünlü zenci lider Martin Luther King, “Uğrunda ölebilecek bir şeyiniz yoksa bu sizin hayat mücadelesine atılamayacağınızı gösterir.” diyor. Bernard SHAW, “İlerleme, hepimiz ne isek onun en iyisini sağlamaktan başka bir şey değildir.” diyor.

Başarıda beden sağlığımız kadar ruh sağlığımız da önemlidir. İç dünyası huzurlu olan insanlar, karşısına çıkacak sorunlarla daha iyi mücadele ederler. Neye, niçin çalıştığını bilmeyen insan iyi ve doğru hedef seçemez, seçtiği hedefe yoğunlaşamazsa başarı hayalinde kalır.

Kim Woo Çoong, “Aptallar, hiçbir şeyi denemeden imkânsızdır diyenlerdir.” “Dünyayı düşler değiştirir… İnsanda kişiliği oluşturan düşlerdir. Düşsüz hayat, dümensiz gemi gibidir.” diyor.

 

 

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA