AGÜSPOR AVRUPA’DA “DALYA” DEDİĞİ MAÇTA KAYBETTİ…

AGÜSPOR AVRUPA’DA “DALYA” DEDİĞİ MAÇTA KAYBETTİ…

KAYMOK’TAN VALİ KAMÇI’YA ZİYARET

KAYMOK’TAN VALİ KAMÇI’YA ZİYARET

KAYSERİ VE ZHENGZHOU’DAN İYİ NİYET

KAYSERİ VE ZHENGZHOU’DAN İYİ NİYET

MELİKGAZİ İLDEM BÖLGESİNE BİR PARK DAHA KAZANDIRDI

MELİKGAZİ İLDEM BÖLGESİNE BİR PARK DAHA KAZANDIRDI

PAŞAYEVA:MUSUL VE KERKÜK BİZİMDİ.SENARYOLARLA ELİMİZDEN ALDILAR

PAŞAYEVA:MUSUL VE KERKÜK BİZİMDİ.SENARYOLARLA ELİMİZDEN ALDILAR

ALİ HASETÇİ KİMDİR?
  • MUSTAFA METEİSLAMOĞLU
    • MUSTAFA METE İSLAMOĞLU
    • m-meteislamoglu@hotmail.com
    • 26 Ağustos 2015 - 17:21:01

ALİ HASETÇİ KİMDİR?
(Ortadoğunun Muhammed Ali’si)
BAŞLARKEN: “Muhammed Ali” ve “Muhammed-i Ali” demek yanlış olmasa gerek. Bu iki ismin hem spor hemde dini inancı ve isimlerinin aynı olmasında bir hikmet var sanırım. İkiside Boksör, ikiside Müslüman ve ikiside “ALİ” ikiside çok sevilen insan ve ikiside ünlü şampiyon. İnsan hayatta mutlaka birini mihmandar (öncü) kabul eder. İslam inancına sahip olanlarda Allah resulü peygamber efendimizi örnek alırlar. Çok şükür ki Müslümanız Elhamdülillah. Bizler, hem efendimiz (s.a.v)i, hemde toplum hayatımızdaki saygı duyulan seviyeli güzel ahlaklı insanları örnek alırız. Bu ya babamız yada dedemiz veya yolda ve yaşta bir büyüğümüzdür. Bu yazımızda Allah resulünü kendine mihmandar edinen imanlı dürüst pırıl pırıl bir kalbe sahip ve islam ahlakını kendine yaşam tarzı edinmiş, örnek alınması bir kazanç olacak, inancı yaşantısı, ahlaki yapısı ve efendiliği ile gönüllerimize yıllardır taht kurmuş olan Kayserimizin medar-ı iftiharı ve boks dünyasının çok sevilen ismi sevgili kardeşim can dostum Sayın Ali HASETÇİ’den bahsedeceğim. Bizde klasik bir söz vardır. “Öğünmek gibi olmasın amma Gayseriliyim” derler. Hem Gayserili hem imanlı, hemde ünlü ve milliyetci olurda insan nasıl öğünmez ki; Ülkemizin nadir yetiştirdiği ünlü sporculardan sayın Ali Hasetçi 1957 yılında Kayseri’de doğdu. Rahmetli Babasının işi gereği 1960-1972 yılları arası Ankara’da kaldı ve halen Ankara’da yaşamaktadır. Ali Hasetçi, ilk ve ortaokulu Ankara’da okudu. Lise öğrenimini Kayseri Endüstri Meslek Lisesinde tamamladı. Henüz Endüstri Meslek Lisesinin 1. sınıfında öğrenci iken boks sporuyla uğraşmaya başladı.
Kayseri Beden Terbiyesi Boks Salonunda dönemin Antrenörleri tarafından büyük bir hassasiyetle yetiştirildi. Çok sıkı ve disiplinli antrenmanlarla ringlere hazırlandı. Ali Hasetçi, o dönemlerde okullarda yetişen ve boks sporunun önemli isimleri arasında yer aldı. arkadaşım Yahya Ağırbaş, İsmail Hasçelik ve boks sporuna benim başlattığım (çerkezoğlu şemsi) Şemsettin Atasun gibi değerli sporcularla birlikte çalıştı.
Boksa başladığı ilk yıl içinde Kayseri okullar arası, grup şampiyonası ve okullar arası Türkiye Şampiyonalarında birincilikler kazanan Ali Hasetçi, genç ve gözde bir sporcu olarak boks çevrelerinde önemli bir çevre edindi.
Bir süre sonra Kayseri Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığında işe başlayan Hasetçi, Hava Gücü Boks Takım Formasını giyerek, boks hayatını burada sürdürdü.
Katıldığı bütün müsabakalarda yüksek bir performans göstererek 1976-1982 yılları arasında Türkiye şampiyonluklarını kazandı.
1976 yılında Romanya’da yapılan Balkan Şampiyonası’nda Balkan Gençler Boks Şampiyonu oldu. Türk Bayrağının göklerde dalgalanmasını sağlayan, İstiklal Marşımızı okuma şerefine ulaşan Ali Hasetçi bu süre içinde birçok turnuvada altın, gümüş ve bronz madalyalar kazandı. Ve halen yıllardır gönül verdiği boks sporuna hakem ve hoca olarak hizmet etmekte ve Ankara’da yaşamaktadır. Bir yakınımın hayırlı bir işi için Ankara’da bulunmaktaydım. Telefonlaştık ve o gün görevli olarak gittiği yerden uçakla dönünce beni gece geç saatlerde aradı. Ne kadar teşekkür etsem azdır. Yol yorgunluğu ile beni görmeye gelmesi ise büyük bir erdem ve insanlıktı. Örnek alınması gereken insanlardan bahsetmiştim. İşte o ünlü değerli boksörümüzün hamiyetperverliği bu hareket nasıl örnek olmasın? Henüz evine dahi gitmeden beni bulması içindeki insan sevgisini hemşeri canlı oluşunu ve sözünüm eri olduğunu ifade etmektedir. 40 yıl sonra iki dostun karşılaşmasında Kısada olsa bir bardaklık çay sohbetimiz oldu Fakat Gayseri tabiriyle bu buluşma pek içimize sinmedi. Sevgili Ali beyi nasip olursa özellikle ziyaretine gideceğim. Onu ve ailesini de Alanya’ya şeref misafirim olarak davet ediyorum. Tarihten bir yaprak olarak bu yazıyı yazmış oldum. Çok değerli kardeşim, arkadaşım Allah sevdalısı islam davasının katıksız fedaisi, insan canlısı hemşerim ve Türkiye’nin medarı iftiharı Ali HASETÇİ’nin şahsında Boksa gönül vermiş tüm sporcu kardeşlerime Nakavtsız selam ve dualarımla.

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz