BAŞARILI ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR…EMNİYETTEN MAYIS AYI İSTATİSTİKLERİ

BAŞARILI ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR…EMNİYETTEN MAYIS AYI İSTATİSTİKLERİ

YENİ KIŞLA KÖYÜ YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİNDEN ŞENLİK

YENİ KIŞLA KÖYÜ YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİNDEN ŞENLİK

MUAMMER YILMAZ’IN KALEMİNDEN DÜNYA SEVGİSİ

MUAMMER YILMAZ’IN KALEMİNDEN DÜNYA SEVGİSİ

BEYDEĞİRMENİ HIZLA İLERLİYOR

BEYDEĞİRMENİ HIZLA İLERLİYOR

ALINAN ÖNLEMLER KAZA SAYISINDA YÜZDE 18’LİK AZALMA SAĞLADI

ALINAN ÖNLEMLER KAZA SAYISINDA YÜZDE 18’LİK AZALMA SAĞLADI

ÂŞIK VEYSEL’İN EĞİTİME DAİR GÖRÜŞLERİ
  • BEYHANASMA
    • BEYHAN ASMA
    • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
    • 16 Eylül 2015 - 17:39:43

Dünyayı anlamanın, büyüyüp gelişmenin de okumayla olacağını vurgulayan Veysel, “Diyorlar ki dünya evvel su imiş/Oku anla dünya nedir ne imiş/Yükselenler bilgi ile büyümüş/Uyan bu gafletten uyuma yurttaş” ifadelerini kullanıyor.

“Hepimiz Bu Yurdun Evlatlarıyız” adlı şiirinde bu vatan üzerinde yaşayan herkesin kardeş olduğunu, kavga etmenin, birliği bozmanın ne kadar çirkin olduğunu ifade eden Veysel, birlik ve beraberlik içinde yaşamayı överken aynı zamanda kavgayı bırakıp hep birlikte gelişmeye, ilerlemeye çağırarak, “Herkes ilim deryasında yüzüyor/Çıkmış ayın çevresinde geziyor/Yazık bize yollarımız uzuyor/Hepimiz bu yurdun evlatlarıyız” dizelerine yer veriyor.

Toplum olarak ilerlemenin en önemli şartını eğitime verilecek önemin artması olarak gören Şatıroğlu, özellikle köylerde yaşayan vatandaşlara seslenerek, her köye vatandaşın da desteği ile okul yapılmasını ve tüm çocukların mutlaka okutulmasını isteyerek, “Yürü yavrum okuluna/Altın bilezik koluna/Hem kızına hem oğluna/İlim irfan yuvasıdır” görüşlerini dile getiriyor.

“Okul” adlı şiirinde okulun ilim deryası olduğunu, her türlü güzelliğin, her türlü yeniliğin okulda olduğunu vurgulayan Veysel, “Dünyanın en zengin aklını gördüm/Sermayesini sordum dedi ki okul” ifadelerini kullanıyor. Şiirlerinde cahilliği, cahil insanları her zaman kötüleyen, ömrü boyunca cehaletle mücadele eden, ilmin, atılımın, müspetin yanında olan Veysel, bir şiirinde “Aldanma cahilin kuru lafına/Kültürsüz insanın külü yalandır/Hükmetse dünyanın her tarafına/Arzusu, hedefi, yolu yalandır” dizelerine yer veriyor.

Cahil insanlardan hiçbir fayda gelmeyeceğini, sadece okuma- yazma bilmenin de cahillikten sıyrılmaya yetmeyeceğini anlatan âşık Veysel, “Cahil ile sohbet etmek zor olur/Kulağı sağırdır, gözü kör olur/Her sözünde kavganıza var olur/Cahiller dikenli çalı sayılır” sözleriyle cahilliğin ne kadar kötü olduğuna vurgu yapıyor.

Ömrünün sonuna kadar okumayı, ilimli insan olmayı nasihat eden, pek çok şiirinde insanoğlunun ölene dek okumaktan, öğrenmekten vazgeçmemesi gerektiğini vurgulayan Aşık Veysel’in, “Vasiyetim size budur ölmeden/Oku, çalış, öğren ölene kadar” dizelerinin bunu kanıtlar nitelikte olduğu belirtiliyor.
Okumayı çok istemesine rağmen, gözleri görmediği için okula hiç gidemeyen, okuma aşkı içinde hep ukde olarak kalan ve 79 yıl süren çileli ömrü boyunca bir sayfa okumak şöyle dursun, bir tek harf yüzü bile görmeyen ünlü ozan, eserlerinde okumayı, öğrenmeyi tavsiye ediyor.

Şiirlerinde eğitimi, okumayı, ilim sahibi olmayı her zaman öven, cahilliği, bilgisizliği ve kendini geliştirmemeyi ise yeren Âşık Veysel, bu nedenle her fırsatta eserlerinde ilim, okul gibi eğitim unsurlarına yer veriyor.

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz