Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
ÖMER FARUK KOTAY

ASİSTİ DEĞERLENDİRMEK

Bu haber 28 Ağustos 2018 - 11:29 'de eklendi ve 29 kez görüntülendi.
ASİSTİ DEĞERLENDİRMEK

Çok şükür ki geride bıraktığımız günlerde yine bir bayram sabahına uyandık.

Bir bayram sevincini daha  hep beraber yaşadık. Geçtiğimiz günlerde insanların güler yüzünü, içindeki vefa duygusunu biraz daha ön plana çıkardığı zamanlardaydık. Bana kalırsa bu zamanların değerlendirmesini en iyi şekilde yapmalıyız.  En iyi şekilde cümlesinden kastım tabi ki kırgınlıkları, küçük meseleleri bir kenara atıp beyaz bir sayfa açmaktır. İnsan kaybetmek esasına göre değil tam tersi olan insan kazanmak esasına göre iş yapmak ve bundan böyle bu tutum içinde olmaktır. Bunun içinde her bayram tekrar tekrar başa sarıp söylüyorum ilk adım atılmalıdır. Yani bir an önce şu her bayram yaşanan büyük küçük polemiğinden uzaklaşılmalıdır. İnsan yaş büyüklüğünü değil esas olan gönül büyüklüğünü referans almalıdır. Ancak bu yolla bir insanın gerçek büyük olup saygınlığı hak edip hak etmediği anlaşılır. Bayramı konu ederek kendine bayram üstünden suni gündemler yaratarak bu yolla kişisel dizginlenememiş ego ve hırslarını ortaya çıkararak insanın gerçek büyük olup olmadığı anlaşılamaz. Kimsede böylesi büyüklük edalarına katlanamaz.  Yine elindeki şans olan bayramları da insan bayramda yapılan ev ziyaretleri vesilesiyle iyi değerlendirmelidir. Yani insan “Bir kahvenin kırk yıl hatırı vardır” ilkesini bilmeli ve bu ilke çerçevesinde hareket etmelidir. Karşıdaki insana yaptığı bir ziyaretle kırgınlıklar varsa gidermeye dostluk varsa tazelemeye geldim mesajını verebilmelidir. Tabiri caiz ise bayram münasebeti ile ele geçen asisti gole çevirip gönül köşesine altın değerinde bir dostluk yazdırabilmelidir.  İnsan bu gibi özel günlerde tek bir hareketle birden çok mesaj verip günü kurtarabilir. Dahası eğer insan hayatının geri kalan kısmında böyle bir yolu takip etmeyi tercih ederse yani daha açık bir şekilde söyleyeyim vefa ilkesini takip edip, gönül büyüğü ilkesini takip edip yola bu niyetle devam ederse kurtarabildiği gün sayısı, mutlu olduğu gün sayısı öyle üç, beş günle bayramlarla falan sınırlı kalmaz.  Kurtarılmış gün sayısı da, mutlu olunmuş gün sayısı da sonuç olarak insanın hayatının geri kalan kısmına yansır.   Buda şüphesiz insanın yeni yeni dostlar kazanmasına yol açacaktır.

Velhasılıkelam yine söylüyorum insan ancak dost kazandıkça saygınlığını artırabilecektir ve ben büyüğüm iddiasını ancak ve ancak bu yolla sağlıklı bir şekilde sürdürmeye devam edebilecektir.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA