Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
İHSAN GÖRÜCÜ

AVANTAJLARI VE HANDİKAPLARI İLE İMAMET

Bu haber 08 Ekim 2018 - 11:15 'de eklendi ve 65 kez görüntülendi.
AVANTAJLARI VE HANDİKAPLARI İLE İMAMET

Sıradan ve dindar insanımızın sonsuz sevgi ve saygı duyduğu zevattır imamlar.

Kimi bu liyakatı hak etse de aksi varid olsa da makamın eşsiz sonsuz bir değerinin mevcudiyeti tartışma götürmez. Ama ince ve handikaplı meslektir cami imamlığı. Aşırı sabır ve idarecilik olmazsa yapılamayacak cinsten bir işkoludur. Çoğu gencin başka meslekler, değişik kurumlara geçişine dikkat edildiğinde bu durum tebarüz etmektedir. 1980 li yıllarda Erkilet İsmail Gümüşçü Camiinde imamdım. Sabah namazına iki safa yakın cemaat gelirdi namaza müdavim olanların çoğu çarşıda esnaflık ve ticaret yapan insanlardı. Bir sabah namaza, camiyi açıp ezan okumaya 10-15 dakika gecikmiştim En takva bildiğim Hacı amcanın birisi: Hoca utanmıyor musun, aldığın maaşı nasıl yiyorsun demişti bana. İmamlar ve onların haftasına bu zaviyeden bakacak adam varsa böyle adil ve vicdani perspektiften baksın diyorum. Aşağıdaki yazı bu çekilenlerin yüzde biri değildir ama vicdanlı, namuslu ve din işinde samimi olanlara onun bunun lafına bakmadan hizmetin handikaplarını ve sanıldığı kadarıyla sadece cami açma kapama ameliyesinden ibaret olmadığına dikkat çekmektir.

H.ALİ SÖYLEMEZ AMCAYA, H. MEHMET AKSOY VB.LERİNE SAYGILAR RAHMET DİLEYEREK.

Gençlik ve cahillik hasebiyle olan gecikmelerimde gelerek sessizce beni uyandıran hiç bir dedikodu da yapmayan H.Ali Söylemez amca ve benzeri samimi dindarların mekanı cennet olsun diyerek, imamların yetişemediği yerde imamdan fazla dini hizmet veren Allah dostlarını rabbim camimizden ve cemaatten eksik etmesin. Kadrosu ve alakası olmadığı halde yıllarca camiyi süpüren, ezanı okuyan ve olmadığım zamanlarda her türlü namazı kıldıran Mehmet Aksoy amcayı ve benzerlerini unutmak imkan harici. Yiğit lakabıyla anılır, Kendisine kör Mehmet derlerdi Mehmet amcaya. Ama eşsiz insandır Nurlarda yatsın. “Azıcık empati yapalım dedik ve emekli imam olarak bir şeyler yazdık, bakalım ne kadar empati ne kadar sempati. Yorumları ve düşünceleri peşinden geleceğine şüphe yok. Sevgili meslektaşlarımın haftası kutlu olsun der yine Tüm hocalarımızdan Allah razı olsun, cemaat şerefine ererek peşlerinde kılınan namazları beraber yapılan tüm duaları rabbi zülcelal i vel ikram kabul buyursun. Kimseyi imansız ve imamsız bırakmasın diyoruz ve aleddevam.Hayat empati ve sempatiden ibaret demiştir düşünürün birisi. Biraz atar tutar ama son noktasında hocasını her şeyden üstün tutar milletimiz elhamdülillah. Evet; Çoğunlukla yedi gün yirmi dört saat görev yaparsınız; cenazesi olan sizi bulur, düğün yapan sizi bulur, çocuğu olan sizi bulur, hasta olan sizi bulur, hatta köylerde akşam dağdan hayvanı eve dönmeyen de sizi bulur: “- Dua ediver de hayvanıma bir şey olmasın” diye. O da yetmez cami derneğinin, köy derneğinin ve halkın resmî ve gayri resmî işlerinde bile bazen sekreter, bazen muhasebeci ve bazen de arzuhalcilik işleri sizi bekler. Bunların hiç birisinde mesai mefhumu yoktur. Ne zaman ihtiyaç hâsıl oldu o zaman imama müracaat edilir. Gecenin birinde bir buçuğunda yatağından kaldırılıp nikâha götürülen imam sayısı hiç az değildir.

CEMAATTEN BİRİSİNİN MEŞRU VEYA GAYRİ MEŞRU BİR İSTEĞİNİ REDDEDİN ŞİKAYETLERİ GÖRÜN !

Bu şartlarda yıllarca özveri ile hizmet edersiniz, bir seferinde meşru bir mazerete binaen istenileni yapamazsınız ve hayır dersiniz. Sizden kötü kimse olmaz. Ulaşabildiği her makama sizi şikâyet eder. İsimli isimsiz her şikâyet yetkili mercilerce gayet ciddiyetle ele alınır. Çünkü bu soruşturma ile imam arkadaş temize çıkarılmalıdır.(!) Sonra birileri oturur: “- Hocalar ne iş yapıyor sabahtan akşama akşamdan sabaha yatıyorlar” der. Hâlbuki ibadetleri ve camiyi yönetmekten başka daha neler neler yapmıştır o imam. Meselâ bu sözü söyleyen kişinin kulağına ilk ezanı bir imam okumuştur. Sünnetinde, nişanında ve düğününde duayı da bir imam yapmıştır. Çocukken dini bilgileri ve Kur’an eğitimini de ona yine bir imam vermiştir. Babası veya annesi hastalandığında ve ölüm döşeğinde onların yanında bir imam bulunmuş, Kur’an okumuş ve dînî telkinde bulunmuştur. Onların cenazeleri ile ilgili bütün işleri de yine bir imam yapmıştır. Bütün bunları ve daha pek fazlasını unutmuş imamların ne yaptıklarını sorgulamaktadır.. İmamın arabası, evi, evinin içindeki eşyalar, giysileri, vs. çoğu zaman göze batar ve O’na çok görülür. Herkes kendi geliri ile veya konumu ile imamları kıyaslar. Allah muhafaza eğer imamları azıcıkta olsa üstün görürse vay haline imamların. Koca bir sosyologumuz bile yakın bir zamanda belki de siyasi bir mülahaza ile öğretmenlerle imamları kıyaslamaktan geri durmamıştır.

HER ŞEYE RAĞMEN ŞEREFLİ MESLEKTİR ELHAMDÜLİLLAH

Bütün bu zorluklara rağmen çok güzel bir meslektir imamlık. Namazın sonunda cemaate yüzünüzü döndüğünüzde, tepenizde kutsal kubbeyi görüp, karşınızda cemaatinizle kurduğunuz o manevi bağla bütün bu olumsuzlukları unutur, imam olduğunuz için Allah’a hamd edersiniz. Öğrencinizin karşınıza gelip: “- Hocam Fatihayı ezberledim” deyip okumaya başladığında ne yorgunluk ne üzüntü ne de keder kalır insanda ve “Elhamdülillah” der şükredersiniz. Cemaatinize sohbet ederken “- Allah’tan hakkiyle ancak âlimler korkar” emri ilahisini anlatırken ve: “- Müezzinlerin boyları mahşer günü herkesten uzun olacak” beşareti Rasülullah’ı haber verirken imam olduğunuz için bir kere daha Allah’a hamd edersiniz. Bütün kâinata “Allahü ekber” sedaları ile O’nun adını ve büyüklüğünü haykırmanın hazzını duyar: “- Halife olmasam müezzin olurdum” diyen Hz. Ömer’in gıpta ettiği bir yerde bulunmanın farkına varır ve bir kere daha Allah’a şükredersiniz. İmam evinde çocuklarını, camide cemaatini, dairede amiri, memuru, cemiyette tüm toplumu memnun etmek zorunda… Zordur ama güzeldir imamlık.Çünkü imamlar peygamberlerin yaptığı mesleğin varisleridirler. Vesselam…

 

 

 

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER