BAŞARILI ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR…EMNİYETTEN MAYIS AYI İSTATİSTİKLERİ

BAŞARILI ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR…EMNİYETTEN MAYIS AYI İSTATİSTİKLERİ

YENİ KIŞLA KÖYÜ YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİNDEN ŞENLİK

YENİ KIŞLA KÖYÜ YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİNDEN ŞENLİK

MUAMMER YILMAZ’IN KALEMİNDEN DÜNYA SEVGİSİ

MUAMMER YILMAZ’IN KALEMİNDEN DÜNYA SEVGİSİ

BEYDEĞİRMENİ HIZLA İLERLİYOR

BEYDEĞİRMENİ HIZLA İLERLİYOR

ALINAN ÖNLEMLER KAZA SAYISINDA YÜZDE 18’LİK AZALMA SAĞLADI

ALINAN ÖNLEMLER KAZA SAYISINDA YÜZDE 18’LİK AZALMA SAĞLADI

BAĞIRA BAĞIRA GELEN TEHLİKE:APAÇİ GENÇLİK
  • OSMANEFEKERE
    • OSMAN EFEKERE
    • OSMANEFKERE@kayserihakimiyet2000.com
    • 13 Nisan 2015 - 17:32:51

Evet,bir tehlike daha bağıra bağıra gelmektedir!

Bu “apaçi gençlik”tir. Bunlar, ;konuşma tarzları, giyinişleri, saç stilleri, renkli elbiseleri, maddebağımlılıkları, alkoledüşkünlükleri, hap bulamzlarsa bali ve tiner ya da çakmak gazı kullanmaktadırlar.

Bu konu ile ilgili saha çalışması yaparak bir doktora tezi hazırlayan ve “Apaçi Gençlik Kitabı”nın yazarı, sosyolog Ömer Miraç Yaman, bu geçlik grubunu ve sorunlarını yetkililerin ve kamu oyunun dikkatlerine sunmuştur.

Bende bu kitaptan edindiğim bilgileri siz değerli okuyucularımla paylaşmak istiyorum.

APAÇİ KAVRAMI NEREDEN VE NASIL TÜREMİŞTİR ?

Toplumun özellikle orta sınıf ve alt kademe kesimlerini daha çok ilgilendirmektedir.

Bunlara,”göçle” gelen kesimle eğitim seviyesi düşük,ekonomik durumu fazla iyi olmayan kesimleri de dahil edebiliriz.Bu tehlikeli problemin saha çalışması İstanbul’da yapılmıştır.Bulaşıcı ve yayılmacı  özelliğine sahip olan bu sosyal yara tehlikesi, hemen hemen bütün illerimize ,bu hastalığı bulaştırmış durumdadır.Bu gençlerde aile ilişkileri oldukça bozuktur,bir çok suça bulaşmışlardır,şekil şekil takılmayı severler,çok renkli giyinirler,gezmeyi çok severler.Bunların  en çok sevdiği iki temel şey vardır;uyumak ve madde kullanmak.Bu şekilde toplumdan ve dünyadan koparak yalnız yaşamaktadırlar.Apaçi kelimesi ise en doğu Amerika’daki bir kabilenin adından gelmektedir.Bunlar argo konuşur,toplumun huzurunu bozar,olay çıkarır,şiddete bulaşan bir kesimi  anlatmaktadır.Türkiyede ki bu gençlik kendilerini;çete,maganda,ziro,hırbo ve kıro kelimeleriyle ifade etmekte,farklı toplun alanlarını kapsadığını görmemiz mümkündür.Bu gençlik kendilerini şöyle savunmaktadır:”eğer madde kullnmazsak daha büyük bir travmaya gireriz”.

İşte bu tehlike günden güne artmaktadır.

Zor ve çetin bir durumla karşı karşıyayız.

Bu duruma devletin derhal el atması tedbir alması şattır.

PEKİ BU TEHLİKE NASIL ÖNLENEBİLİR? ÇÖZÜMÜ VAR MI?

Evet,bu tehlikenin çözümü vardır.Ailelerin bu gençler üzerindeki  kontrolü artırılmalı,karşılıklı ilgi ve sevgi ,hoş görü ortamı yaratılmalı,işsiz olanlara derhal iş imkanları sağlanmalıdır.

Devlet tarafından  aile danışmanları vasıtası ile bu kesimler desteklenmelidir.

Bu pisliğe bulaşmış gençlerin psikolojik travmalarının tedavisi yapılmalı,topluma yeniden kazanımları sağlanmalıdır.Şehir yaşamına uygun davranışlar kazandıracak eğitimler verilmelidir.

Ailenin temeli olan “anne” daha eğitimli hale getirilmelidir.Unutmayınız ki geleceğimiz gençlerimize bağlı oranda aydın ve emniyetli olacaktır.Geleceğimizi kurtarmak için önce bu gençliği bu bataklıktan kurtarmalıyız.Çaba ve gayret bizden,hidayet Yüce Allah’tandır.Saygılarımla……

 

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz