HACI MEHMET ÇARŞIBAŞI, HAKK’A YÜRÜDÜ

HACI MEHMET ÇARŞIBAŞI, HAKK’A YÜRÜDÜ

ÖNEMLİ OLAN İNSANA YATIRIM

ÖNEMLİ OLAN İNSANA YATIRIM

TALAS’TA ASFALTLAMA ÇALIŞMALARI BAŞLADI

TALAS’TA ASFALTLAMA ÇALIŞMALARI BAŞLADI

GEVHER NESİBE SULTAN TİYATRO SAHNESİNDE

GEVHER NESİBE SULTAN TİYATRO SAHNESİNDE

ÇOCUK HASTANESİNDE 23 NİSAN COŞKUSU

ÇOCUK HASTANESİNDE 23 NİSAN COŞKUSU

BALIĞIN FAYDALARI SAYMAKLA BİTMEZ
BALIĞIN FAYDALARI SAYMAKLA BİTMEZ

Kayseri’nin köklü ve en modern balık restoranlarından biri olan Karadeniz Balıkçısında sezon sonuna yaklaşılmasına rağmen satışlar hız kesmeden devam ediyor. Balık satışlarının düşmemesinin en önemli nedenlerinin başında saymakla bitmeyen faydaları olduğunun altını çizen Karadeniz Balıkçısı İşletme Müdürü Muammer Kaya, “Balık iyi protein olarak etin yerine geçer. Balık, kırmızı ete göre yağsız ve düşük bir protein […]

Kayseri’nin köklü ve en modern balık restoranlarından biri olan Karadeniz Balıkçısında sezon sonuna yaklaşılmasına rağmen satışlar hız kesmeden devam ediyor. Balık satışlarının düşmemesinin en önemli nedenlerinin başında saymakla bitmeyen faydaları olduğunun altını çizen Karadeniz Balıkçısı İşletme Müdürü Muammer Kaya, “Balık iyi protein olarak etin yerine geçer. Balık, kırmızı ete göre yağsız ve düşük bir protein kaynağıdır” dedi.
Yapılan araştırmalar neticesinde 125 gramlık bir morina balığının 26 gram protein, 1 gram yağ, 120 kalori içerdiğini belirten Kaya, aynı miktarda bir kırmızı etin ise 28 gram protein, 18 gram yağ ve 278 kalori içerdiğine dikkati çekti. Açıklamalarına devam eden Kaya,” Yüksek protein içeriği nedeniyle etin yeri tüm diyet programlarında önemli bir yer tutuyor. Ancak, etten alınan proteinin kötü kolesterol açısından meydan getirdiği tahribatlar da hala tartışılıyor. Balık ise tam bu noktada bir kurtarıcı gibi duruyor. Özellikle somon ve ringa balığı gibi yağlı ve koyu etli balıklar, kalp sağlığı açısından çok yararlı. Çünkü çoklu doymamış omega-3 yağ asitleri bakımından oldukça zengin” dedi.
ELEKTRON TRANSFERİNİ SAĞLIYOR
Kaya,” Balıktaki yağ asitlerinin başlıca özelliği ise vücudun enerji üretimine katkıda bulunmasıdır. Bu yağ asitleri, vücutta oksijene bağlanarak, elektron transferini gerçekleştirip enerji sağlar. Bu nedenle balık yağı açısından zengin bir beslenmenin yorgunluğu giderdiğine, kavrama gücünü ve hareket kabiliyetini artırır.
DEPRESYONLA SAVAŞIYOR
Balığın, depresyon ve şizofreni belirtilerini hafifletebildiği, Alzheimer hastalığını önlediği gösterilmiştir. 12 hafta boyunca 1 gram omega-3 yağ asidi alan kişilerde, endişe, hüzün ve uyku problemlerinin azaldığı belgelenmiştir” diye konuştu.
HABER/FOTOĞRAFLAR: Mehmet Fatih KAYMAZ

  • Etiketler

You must be logged in to post a comment.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz