BÜYÜKŞEHİR SPORDA FARK YARATIYOR

BÜYÜKŞEHİR SPORDA FARK YARATIYOR

MELİKGAZİ’DE SULAMA SUYU KANALLARI İLE BEREKET VAR…

MELİKGAZİ’DE SULAMA SUYU KANALLARI İLE BEREKET VAR…

TANER YILDIZ KAYSERİ TİCARET BORSASI’NDA

TANER YILDIZ KAYSERİ TİCARET BORSASI’NDA

BAŞKAN ÇELİK HAL ESNAFI İLE

BAŞKAN ÇELİK HAL ESNAFI İLE

MUAMMER YILMAZ’IN KALEMİNDEN BİR NAMAZLIK SALTANAT

MUAMMER YILMAZ’IN KALEMİNDEN BİR NAMAZLIK SALTANAT

BALKAN SAVAŞLARI VE DARÜLEYTAMLAR
  • HASANÇİFTÇİ
    • HASAN ÇİFTÇİ
    • hasanc@kayserihakimiyet2000.com
    • 7 Eylül 2017 - 12:50:07

Darüleytamlardan (Himay-i Eftal Cemiyetinden çocuk esirgeme kurumuna) 1877-1878 Osmanlı, Rus savaşları Balkan Savaşlarında yetim kalan çocuklar etkilenmiştir. Toplumlarda başlayan yardımlaşma, paylaşma fikri kurumlaşmayı, kanunlaşmayı teşvik etmiştir. Kanunlar çıkartılarak şehit ve gazilerin yetim kalan çocuklarını himaye için çalışma yapmışlardır.

Balkan savaşları neticesi İstanbul’a savaş mağdurları sel gibi akmış yetimler Darüşşafakaya yerleştirilmiş bu yerin kapasitesi dolunca sanayi okullarına yetimler gönderilmiş bu çocukların eğitimini İskân-ı Asayiş ve Muhacirin Müdüriyeti üstleniyor böylece birçok yetimin eğitimi sağlanıyor 19. YY sonunda bir kurumda Darülacezede yardıma muhtaç çocuklardan yaşlı, sakat ve muhtaç kadınları kanadının altına alıyor. Bu kurum 2 Şubat 1896 da hizmete açılmış Balkan Savaşlarında Anadolu’ya gelen savaş mağdurları bu kuruma yerleştiriliyor. Balkan Savaşlarında sadece Bulgaristan’dan gelen 71505 kişinin mağdur olduğu bunlardan sağlıklı olanlara Anadolu da araziler vererek iskân edildiği açıkta kalan yetimlerin sultaniyelere yerleştirildiği bu okullar kapasitesi üzerinde öğrenci aldığıbelirtiliyor.

Osmanlı Devletinin birbiri ardında 1. Dünya Savaşı neticesi halkın her türlü gücünün bittiği perişan ve sefil olduğu devlet yardımlarına ihtiyacı olduğu devletçe bu yardımların ihtiyacı olanlara gönderildiği fakat bazı yardımların ulaşamadığı (Örneğin Kayseri’nin Develeli bölgesinde çıkan aksaklıklardan dolayı fakir ve asker çocukları arasında açlıktan ölümler meydana geldiği yardım yapılması emri Kayseri mutasarrıflığına telgraf ile bildirilmiştir. Sivas vilayetinde halka yardım yapıldığı ancak bu yardımların şehit ailelerine yapılması gerekenin yapılmamış olup halka bu yardımların yapılmadığına dair kayıtlara da rastlanmaktadır.) (Yüzüncü Yılda Balkan Harbi S. Tunay Kamer)

Ayrıca sokaklarda kalan çocuklar dilenen çocuklar için devlet Darüleytamlar kurmuş Arapça, ev, yer anlamına gelen “dar” yetimler anlamına gelen “eytam” Darüleytam yetimhane anlamındadır.

Darüleytamlar ana sınıfları, iptidai sınıfları, sanayi sınıfları olmak üzere üç sınıftan oluşmaktadır.4-5-6 yaş arası çocuklar ana sınıflarına7-12 yaşındaki çocuklar iptidai sınıflara 13-17 yaş arası çocuklar sanayi sınıflarına Darüleytamda kalanların içinde Türk müziği sanatçılarından Safiye Ayla, Ord. Prof. Dr. Enver Ziya Karal bu kurumlarda yetişmiştir.

Darüleytamların kuruluşu maarif nazırı Şükrü Beyin teklifi Enver Paşanın yardımı ile kurulduğu ve kurumun gelirinin içki, sigara, tütün, posta, telgraf ücretlerine verilen zamlardandır.

Gayri müslim ve yabancılara Darüleytamlarda rastlanmaktadır 1920 yılı itibari ile Osmanlı Devletinde 25 adet Ermeni 3 Rum 3 Yahudi 3 Rus Darüleytamı vardır. Darüleytamlar 10 Haziran 1926 tarihinde mecliste kabul edilen kanun ile lav edilmiştir.

Milli mücadele de şehit çocukları ve öksüz yetimler için Mustafa Kemal Paşa himayesinde 1921 de Ankara Himai Eftal Cemiyeti kuruldu. Bugün çocuk esirgeme kurumu olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çerçevesinde hizmetlerini sürdürmektedir.

 

 

 

 

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz