BAKAN HULUSİ AKAR: “HEPSİ BİTECEK”

BAKAN HULUSİ AKAR: “HEPSİ BİTECEK”

SEVR YA DA LOZAN ESARET YA DA BAĞIMSIZLIK

SEVR YA DA LOZAN ESARET YA DA BAĞIMSIZLIK

MİLLİ SAVUNMA BAKANI AKAR BÜYÜKŞEHİR’DE

MİLLİ SAVUNMA BAKANI AKAR BÜYÜKŞEHİR’DE

TOBB KADIN GİRİŞİMCİLER KURULU, HİSARCIKLIOĞLU’NU ZİYARET ETTİ

TOBB KADIN GİRİŞİMCİLER KURULU, HİSARCIKLIOĞLU’NU ZİYARET ETTİ

FETÖ OPERASYONUNDA 3 KİŞİ ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

FETÖ OPERASYONUNDA 3 KİŞİ ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

BANA BİR MASAL ANLAT ANNE
  • BEYHANASMA
    • BEYHAN ASMA
    • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
    • 15 Mayıs 2015 - 18:17:20

Masallar daha çok çocukların hayal gücünü geliştirme ve ebeveynleri ile iletişim kurma amacı taşır. Çocuk kendi hayal dünyasına dalıyor ve dünyasına sizi de almak ister. Sorduğu sorular ne anladığını ve nasıl etkilendiğini hemen belli eder. Eğer yanlış ya da korkutucu olan anlamlar varsa hemen düzeltilmesi gerekir. Küçük çocuklarda daha çok görsel algı ön plandadır. Yani masal anlatılırken olanları görselleştiriyorlar, hayal ediyorlar.

Yaş gruplarına uygun seçim yapmak gerekir. Kelimeler anlaşılır ve basit olmalı. Ses vurguları ise çocukların dikkatini sürdürmesine ve olayı hayal etmesine yardımcı olur. Bazen çocuklara söyleyemediğimiz şeyler masallar aracılığıyla, hayvanlar ya da başka masal kahramanları üzerinden anlatılabilir. Böylece stres altında olmadan olayı anlayabilirler, hayallerinde canlandırabilirler. Yani, durumu anladıklarından artık her şey kontrol altındadır ve bu da onları rahatlatır.

Genellikle masallar iyiliğin kazandığı, kötülerin kaybettiği, birlik olmanın güç verdiği anlamlar taşır. Bu tarz masallar, çocukların cesaretlenmesine, paylaşımcı olmalarına ve iyi bir insan olmaya yönelmelerine yardımcı olur. Korkularının yoğun olduğu bir dönemdeki çocuğa korkutucu ya da suçluluk hissettirebilecek masallar anlatılması çocuğun kaygı ve suçluluk duygularının, dolayısıyla korkularının artmasına neden olabilir.

Masallar gerçekle birebir benzeştiği zaman korkutucu olabilir. Bazen ebeveynler korkutmak amaçlı olarak çocuklarının yaptığı kabahatleri masala yerleştirip, olacaklar ile ilgili bir nevi tehdit durumu yaratabilir. Hemen uyumadan önce rahatlamak yerine korkutan bu masallar, kötü rüyalara neden olabilir. Bu nedenle yatmadan önce anlatılan masallar daha çok rahatlatıcı, hayal kurdurucu ve güzel rüyalara geçişi kolaylaştırıcı olmalıdır.

Okuma alışkanlığının kazanılan, kazandırılan bir alışkanlık olduğunu düşünüyorum. Masallara dâhil edilerek, çocuğa ileride okuma-yazma öğrendiğinde kendinin de okuyabileceğini söyleyerek yüreklendirilebilir. Ama masalların temel amacı okumayı sevdirmek değil, çocukla iletişim kurmak ve duygu paylaşmak olmalı.

Diğer bir önemi ise masal sırasındaki duygu alışverişidir. Çocukların ebeveynleri ile kaliteli zaman geçirmeleri, güvende hissetmeleri ve bazen de kendilerini ifade edebilmeleri için bulunmaz bir fırsat olduğu söylenebilir. Birçok çocuk gündüz anlatmadıkları olayları akşamki masaldan sonra anlatarak duygularını boşaltma imkânı bulur.

Çocuklar “Bugün neler oldu, anlat bakalım?” sorusuna sıklıkla cevap vermez ya da ‘hiç’, ‘iyi’ veya ‘bir şey olmadı’ gibi cevaplar ile geçiştirebilir. Onunla iletişim kuramıyorum diye üzülmek yerine masal gibi, oyun gibi fırsatları kullanarak onun dünyasında olun sevgili anneler!!!

 

 

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz