Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
ALİ ÖZKANLI

BAŞARININ PÜF NOKTALARI-2

Bu haber 19 Aralık 2018 - 12:13 'de eklendi ve 16 kez görüntülendi.
BAŞARININ PÜF NOKTALARI-2

Çalışma sonunda kendinizi ödüllendirin, asla kendinizi ihmal etmeyin, dinlenmeye zaman ayırın. Gireceğiniz sınav hakkında detaylı bilgi sahibi olun. Planlı ve programlı çalışmanın önemine inanın. Çok çalışmak adına çalışmanın da kölesi olmayın. Önemli olan çok çalışmak değil verimli çalışmaktır.

Geçmiş yıllarda çıkan sorulara bakarak soruların temel mantığını yakalayın. Soruların hepsi değişik gibidir ama birbirlerinin hep benzeridir. Temel mantığı anladığınızda kendinize güveniniz artar, sınav atmosferine kendinizi hazırlamış olursunuz. Sınavda çözüm tekniklerimiz olmalı, sınavı gözümüzde fazla büyütüp abartmayın; sınav hayatın sonu değildir. Sınavda çok kolay soruda çıkabilir, çok zor da. Sınav başında soruları kısaca gözden geçirin, soruları okumadan paragrafı okumayın.

Doğru seçeneği tahmin edin, sakın kafadan atmayın. Yapamadığınız soruda da inat etmeyin, işaret koyup geçin, daha sonra dönme fırsatı bulursunuz. Sıkıldığınız anda derin nefesler alın, tutun ve bırakın bu sizi rahatlatacaktı. Gerçek sınavı deneme sınavlarından da farklı görmeyin, sorulara hemen odaklanıp çözmeye çalışın. Sınava hazırlananların endişe ve tedirginlikten uzak durması gerekir. Kendinize güvenip dua edin, duanın gücüne inanın.

Bize sınavı kazandıracak güçlerin başında güven gelir. Dürüstlük ve iyimser olma, büyük hedef ve ideal sahibi olma, işi ertelemeden zamanında yapma, hatalardan ders çıkarma, inançlı ve kararlı olma bize başarıyı getirecektir. Ayrıca sanat ve sportif faaliyetler, insanlarla iyi ilişkiler ve iletişim de işimizi kolaylaştıracaktır.

Sınavı zorlaştıracak işler ise; sürekli çalışmak, uygun dinlenme arası vermemek, üzüntü ve sıkıntı, olumsuz düşünce ve davranışlar, kazanamazsam diye kötü senaryolar kurmak işinizi zorlaştırır. Biz elimizden geleni yapıp gerisini Allah’a bırakalım. Sınava hazırlanan insanlar emek vermişlerse rahat olmalıdırlar. Manevi düşünceler insanı motive ederek mutlu ve huzurlu olmasını sağlar. Gelin şunları düşünelim:

Hayatımızın amacını düşünelim. Eğer amacımız yoksa su üzerinde yüzen çöpe benzeriz. Biz gittiğimizi zannederiz ama bizi götüren suyun gücüdür. Yaptığımız iyi ve güzel şeyleri düşünelim. Bunlar bizim ruh dünyamızı düzenler, zihnimizi açar. Ailemizi düşünelim. Sınavı kazanınca ailemizin ne kadar mutlu olacağı düşüncesi bizi mutlu eder. Birlikte yaşadığımız insanları düşünelim. Kazandığımız zaman onların takdirleri bizim hoşumuza gider.

Yaşadığımız imkânları düşünelim, bunun kıymetini bilelim, imkânları iyi değerlendirelim. Sağlığımızı düşünelim, kötü arkadaş ve kötü çevreden uzaklaşalım. Kâinatı yaratan gücü düşünelim, manevi düşüncelerin insanların hayata olumlu ve mutlu bakmalarını sağlayacağını, başarının bir inanç işi olduğunu unutmayalım. Maneviyatsızlık ruhsal çöküntülere kapı açarak bizi avlar. Hedefimizi sapıtarak amacımıza ulaşmamızdaki en büyük engeli oluşturur.

Unutmayalım, insanlar yedikleriyle değil, sindirdikleriyle beslenirler. Öğrenilen bilgilerin çokluğu değil kişinin özümsediği bilgiler daha önemlidir.”

 

 

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA