KAYSERİSPOR HOLLANDA KAMPINDAKİ İLK HAZIRLIK MAÇINDA KAYIP:2-1

KAYSERİSPOR HOLLANDA KAMPINDAKİ İLK HAZIRLIK MAÇINDA KAYIP:2-1

MELİKGAZİ’DE PLAN VE PROJE MÜDÜRLÜĞÜ TOPLANTISI

MELİKGAZİ’DE PLAN VE PROJE MÜDÜRLÜĞÜ TOPLANTISI

GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİNİN BİR ÖRNEĞİ DAHA

GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİNİN BİR ÖRNEĞİ DAHA

YAKALANAN ÇOCUK DİLENCİLER AİLELERİNE TESLİM EDİLİYOR

YAKALANAN ÇOCUK DİLENCİLER AİLELERİNE TESLİM EDİLİYOR

AGÜ ÖĞRENCİLERİN EN ÇOK MEMNUN OLDUĞU 2’NCİ ÜNİVERSİTE SEÇİLDİ

AGÜ ÖĞRENCİLERİN EN ÇOK MEMNUN OLDUĞU 2’NCİ ÜNİVERSİTE SEÇİLDİ

BASIN SENDROMLARI-13
  • SÜLEYMANKOCABAŞ
    • SÜLEYMAN KOCABAŞ
    • suleymankocabas@kayserihakimiyet2000.com
    • 27 Ekim 2015 - 17:43:47

Adalet Partisi misyonundan gelenlere Hürriyet’in bir genel başkan ve başbakan tayini de Tansu Çiller’in şahsında yaşanmıştı. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, 17 Nisan 1993’de ölünce, yerine Doğruyol Partisi Genel Başkanı ve başbakan (AP ile Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP) Genel Başkanı Erdal İnönü ile DYP –SHP Koalisyon Hükümetini kurmuşlardı)Süleyman Demirel seçilmesi sonucu, partinin olağanüstü kongresi toplanarak onun yerine Tansu Çiller genel başkan seçilmişti. Bu sırada da Hürriyet var gücüyle Çiller’in lehine çalıştı. Genel başkan AP’nin olağanüstü büyük kongresinde 11 Haziran 1993’de genel başkan seçildiğinde, bunun haberini, “bayram yapar” havasında baş sayfasını bütünüyle Çiller’in posteriyle kaplayarak üzerine “Muhteşem Zafer” yazısını yazmış, bütün haberlerini iç sayfalarında vermişti. O günler için de “Amerika Tansu Çiller’e oynuyor” denilmiş ve hatta seçimden sonra “İkinci Vatandaşlık “ statüsünden olarak “Tansu Çiller Amerikan vatandaşıdır” haberleri çıkmış, hata bunu “ispatlamak” için kitaplar bile yazılmış, Çiller bunları “tekzip” edememişti.
Erol Simavi’nin mektubunda, başta kendi gazetesi olmak üzere diğer gazetelerin de “yalan haber” yazmadıklarını ihsasa yönelik olarak , “Biz yalan haber yazmayız” demesi doğru değildir. Hürriyet’in tarihinde de bir sürü yalan haber örnekleri vardır. . Bu gazete, daha çıkmaya başladığı “işinin başında”, Başbakan Adnan Menderes’e karşı 27 Mayıs 1960 Darbesi öncesinde “darbeyi tahrikçi”haberler yayınladığı gibi, darbeden sonra da “Darbecilere yaranmak” ve Menderes ve ekibini daha da “itibarsızlaştırmak”için sayfalarında “zengin yalan haberler” yayınlamaya devam etmiştir. Daha sonra “yalan” olduğu bütün açıklığıyla ortaya çıkan ve “itiraf” edilen bu “yalan haberler” den bazıları şöyledir:
15 Haziran 1960: “İmha Planı İle Alakalı Emir”. Manşetin haberinde, Demokrat Parti’nin muhaliflerini “imha” için 5 bin silah depoladığı, İzmir Orman Bölge müdürlüğünün depolarında saklı bu silahların İzmirYurtici II. Bölge Komutanlığı tarafından teslim alındığı yer alıyordu. Daha sonra bu silahların “içyüzü” ortaya çıktı. Bunların, “imha” silahları olmayıp, orman bekçilerine kendilerini “yırtıcı hayvanlar”dan korumak için dağıtılacak silahla olduğu anlaşıldı.
4 Haziran 1960: ‘Hürriyet Şehidi Gençlerimiz İçin Dün MBK Bir Açıklama Yaptı”. Haberinde, öldürülen çok sayıda gencin Anka Et Balık Kurumu tesislerinde “kıyma” yapılara yok edildiği yalan haberi yer alıyordu. Halbuki, 27 Mayıs darbesi arifesinde “öldürülen” değil, “kaza eseri” ölen gençlerin sayısı toplam 2 idi. Bunlardan birisi, 28 Nisan 1960’da İstanbul Beyazıt meydanında öğrenci gösterilerini dağıtmak için polisin havaya ateş açması sonucu, kurşunlardan birinin elektrik direğine isabet ederek, sekmesi sonucu vücuduna gelmesiyle i onu ölen Orman Fakültesi öğrencisi Turan Emeksiz ile, tankın üzerine çıkarak askerler lehine gösteri yapan İstanbul Erkek Lisesi öğrencisi Nedim Özpulat’ın ayağının kayması sonucu paletlerin arasına sıkışarak ölmesi olmuştu.
8 Haziran 1960: “Sabıkların Harp Okulu’nu İmhasına Dair Korkunç Plan” manşeti ile verilen daha büyük yalanın haberinde, 27 Mayıs 1960 günü darbe olmasa idi Başbakan Menderes’in adamlarının 1500 Kara Harp Okulu talebesini Harp Okulu meydanına toplayıp, silahla taramak suretiyle bunları öldürecekleri yer alıyordu.
3 Haziren 1960: “Polatkan’ın Zimmetinde 4 Milyon Lira Çıktı”, manşeti ile verilen haberin, daha sonra Yasısıada Mahkemesinin kararı ile “yalan” olduğu ortaya çıktı. “Yolsuzlular” dan da yargılanan Polatkan “Delil yetersizliği” nden berat etti.
Hürriyet’in yanında, Doğan tarafından hürriyetten önce 1979 yılında zatın alınan ve daha sonra 2000’li yıllarda onun tarafından Turgay Çiner’e satılan Milliyet gazetesi bile Hürriyet’le birlikte ‘yalan haber yarışı” na girmişlerdi. İşte ondan da birkaç örnek:
2 Haziran 1960: “Buzhaneden Toplu Cesetler Çıktı” manşeti ile yalan haberini verdi.
8 Haziran 1960: “Harp Okulunu İmha Planı Açıklandı.”
15 Haziren 1960: “Sabıkların Gemileri Olduğu Açıklandı”. Maliye Bakanı Hasan Polatkan’ın 2, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu’nun 7 gemisi varmış. Daha sonra mahkeme kararıyla bunların doğru olmadığı ortaya çıktı. “Çamur at, izi kalır” babından haberdi.
Milliyet “Vatan Satma” yalan haberinin daniskasını 17 Haziran 1960’da “Ardahan’ı Rusya’ya Satmak İstemişler” haber başlığı ile vererek sergilemişti. Darbenin lideri Orgeneral Cemal Gürsel açıklamış. Menderes, Ardahan’ı Rusya’dan borç almak karşılığı ona verecekmiş, miş, miş….
Günümüz itibariyle “% 10’i Doğan’ın” denilen Cumhuriyet bile Hürriyet ve Milliyet arasında olan “yalan yarışı” ndan geri kalmamıştı. Ondan da birkaç manşet örnek:
4 Haziran 1960: “Şehit Cesetleri Kıyılıp Hayvan Yemi Yapıldı”.
8 Haziran 1960: “Sabık İdarenin Harp Okulunu İmha Planı”.
18 Haziran 1960: “Sabıkların vatanı Rusya’ya Satmakta Kararlı Oldukları Açıklandı”. Açıklamayı Darbenin lideri Orgeneral Cemal Gürsel yapmış. En büyük yalan daniskası bir haber örneği idi.
1 Haziran 1960: “Huduttan Koçmak İsteyen 11 Mebus Yakalandı” manşeti ile verilen yalan haberinde, “Edirne’den aldığımız bir telefona göre” denilerek, çoban kıyafeti giymiş 11 Demokrat Parti milletvekilinin sınırı geçmeye çalışırken köylüler tarafından yakalanarak Emniyete teslim edildiklerinden bahsediliyordu.

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz