googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
ALİ ÖZKANLI

BENİM SÂDIK YÂRİM KARA TOPRAKTIR

Bu haber 24 Nisan 2019 - 11:02 'de eklendi ve kez görüntülendi.
BENİM SÂDIK YÂRİM KARA TOPRAKTIR

Kimler “Benim sadık yârim kara topraktır” türküsünü hatırlıyor bakalım? Bu güzel türkünün sahibi, gözleri görmeyen ama gönül gözü açık Âşık Veysel’dir. Bu ozanı yakından tanıyalım mı sevgili arkadaşlar!

Âşık Veysel, doğayı çok severdi. Sivas’ın Şarkışla ilçesi Sivrialan köyünde ilk meyve bahçesini yetiştiren Âşık Veysel’dir. Bahçe ki ne bahçe, her türlü meyve ağacı olan bir bahçe… Kardeşlerinin de yardımı ile bu meyve bahçesini yapmaya koyulmuş. Köyde hiç meyve ağacı olmadığı için köylüler Âşık Veysel’le alay etmişler. ‘Meyve ağacı büyüseydi bizim dedelerimiz dikerdi.’ ‘Bu Veysel’in kör olduğunu bilirdik ama bu kadar da kör olduğunu bilmezdik.’ demişler.

Tabi ki zaman geçmiş, bahçe bitmiş. Ağaçlar meyvesini vermeye başlamış. Bunu gören köylüler ‘Kör olan Veysel değil, kör olan bizmişiz.’ demişler. Böylece köylüler de meyvelik yapmağa başlamışlar ve meyveler olunca, Veysel elması diyerek satışa sunmuşlar.

Osman’ın babası Mehmet Usta, türkü dinlemeyi çok severdi. Âşık Veysel’i, Neşet Ertaş’ı severek dinlerdi. Söz de buradan başladı.

– Bak evladım. Doğa denilince benim aklıma ilk önce toprak geliyor. O yüzden konuşmamıza rahmetli Âşık Veysel ŞATIROĞLU’nun “Benim Sadık Yârim Kara Topraktır” türküsüyle başlayalım.

 

Dost dost diye nicesine sarıldım

Benim sâdık yârim kara topraktır

Beyhude dolandım boşa yoruldum

Benim sâdık yârim kara topraktır

Türkü bitince Mehmet Usta, Osman’ı karşısına aldı ve şöyle dedi:

– Bak Oğlum! Rabbimizin bizlere sayısız ve sınırsız nimetler vermiştir.   İşte bunlardan birisi de topraktır. Bu nimetin değerini iyi bilirsek hayatımız rahat ve mutlu geçer evladım.

Âşık Veysel neden toprağa “sâdık yârim” diyor. Sâdık demek, dostluğu ve bağlılığı içten olan, birine ya da bir şeye içtenlikle bağlı bulunan demektir. Yâr ise sevgili demektir. Âşık Veysel’in toprağı ne kadar çok sevdiğini buradan anlıyoruz değil mi Osman?

– Evet babacığım. Çok haklısın. bu bilgileri verdiğin için çok teşekkür ediyorum. Seni çok seviyorum babacığım. Babası:

– Ben de seni çok seviyorum evladım. diyerek Osman’ı kucaklayıp saçlarını okşar ve gözlerinden öper.

 

Bilmece

* Eğri büğrü nereye? Sana ne beli doğru. (Duman, baca)

* Üç arkadaş:

Biri gider gelmez. Biri yer doymaz. Biri oturur kalkmaz. (Duman, ateş, ocak) (Devam Edecek)

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER