Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
wezEo.png
wezEo.png

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
wem8j.png
ALİ RIZA NAVRUZ

BİN İKİNCİ GECE YARATILAN ŞAİR

Bu haber 06 Ocak 2019 - 14:45 'de eklendi ve 25 kez görüntülendi.
BİN İKİNCİ GECE YARATILAN ŞAİR

(CEMAL SÜREYA- D: 1931 * Ö: 9 Ocak 1990)

                           “Sen bakma bu kadar hüzünlü şeyler yazdığıma, ben çok gülerim. Ve gülerken hiç kimse yalan olduğunu anlayamaz…”

“Tarih öncesi köpekler havlıyordu.” Ve o an itibariyle Ülkü Tamer onun için: “Tanrı/Bin birinci gece şairi yarattı/Bin ikinci gece Cemal’i” şeklinde dizeler diziyordu. Bu sözlerde bir abartı unsuru var mıdır bilinmez ama bilinen bir şey var ki Cemal Süreya Türk Edebiyatın en önemli şiir, deneme ve öykü yazarlarından birisidir. Pülümür İlçesi o yıllarda Erzincan’a bağlı bir ilçeydi. İşte Cemal Süreya bu İlçede 1931 yılında dünyaya gelir. Asıl adı; Cemalettin Seber… Kimisi der onun için Zaza, kimileri der Kürt! Mesele burada kimlerin neler dediği değil, onun Edebiyatımızdaki yeridir sanırım.

    “Biraz kendinden bahseder misin şair” desem eminim diyecektir ki; “Babam Hüseyin, anamsa Gülbeyaz’dır. Ben çocukluğumun ilk yıllarını Erzincan şehrinde geçirdim. Yıl 1938 idi ve o tarihte Dersim isyanı oldu. Bu arada büyük amcam hakkında sürgün kararı çıktı. Bizler de tüm aile olarak Erzincan’ı terk ederek Bilecik’e yerleştik. Bir zaman sonra Bilecik’ten İstanbul’a geçtik, burada yaşadığımız sıkıntılar nedeniyle ver elini tekrar Bilecik… Sürgün olduğumuz bu yerde annemi kaybettim. Babamın tekrar evlenmesi ile hayatımız adeta zindana döndü. Üvey annemiz Esma bana ve kardeşlerime yapmadığını bırakmadı dersem yalan söylemiş olmam. Daha sonraları babamı da bir trafik kazası sonucu kaybettik.

    Dört çocuklu ailenin en büyüğü olarak tüm yük omuzlarımdaydı artık… İlk mektebe Bilecik’te başladım, İstanbul Beyoğlu’nda bitirdim. Sonra Haydarpaşa Lisesi, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye ve İktisat Bölümünü bitirdim. Maliye bakanlığında müfettiş yardımcılığı ve müfettişlik görevlerinde bulundum. Sonrasında darphane Müdürlüğü, Kültür Bakanlığında Kültür Bakanlığı Danışma Kurulu Üyeliği, 25 yılı aşkın Türk Dil Kurumu Üyeliği görevlerini yürüttüm. Ayrıca yayınevlerine danışmanlık, redaktörlük, çevirmenlik gibi hizmetler de ürettim.”

    “İkinci Yeni hareketi” dendi mi elbette ki ilk akla gelen isimdir Cemal Süreya. 1950’den sonra ortaya çıkan Garip şiirinin biçime önem vermemesine, konuşma dilini kullanmasına, şiiri günlük sorunlarla oyalamasına tepki olarak ortaya çıkan “İkinci Yeni Hareketi” ile birlikte, geleneğe karşı olan bir şair olmasına karşın geleneği şiirlerinde en güzel şekilde kullanmıştır. Kendine özgü bir söyleyiş biçimi vardı onun, şaşırtıcı buluşları da… Duyarlı, çarpıcı, sağlam imgeleriyle bu hareketin en başarılı örneklerini sergilemiştir denebilir. Yeri gelmişken söylemekte yarar görüyorum; bu hareketin adını 1956 senesinde Muzaffer Erdost koymuştur. Hareketin temsilcileri ise; Şairimiz Cemal Süreya, Edip Cansever, Sezai Karakoç, Ece Ayhan, Turgut Uyar, İlhan Berk, Ülkü Tamer.

    Aşk ona göre; “Aynı masada mektuplaşmaktır. Ütopyası kendi mektubunun postacısı olan kızdır.” Hep âşıktır Cemal, tam dört kez evlenir. Cemal Süreya’nın bütün sevgililerine “annem küçükken öldü, beni öp, sonra doğur beni” diye seslendiği söylenmektedir. Ne diyelim, “cins şair” işte…

   Cemal Süreya ile Sezai Karakoç üniversitede sınıf arkadaşıdırlar. Serde gençlik var, üstelik de sınıflarında Geyve’li Muazzez Akkaya isimli güzel bir kız… Bu iki arkadaşın gönlü aynı çalıya konar. Duygularını birbirlerine anlatırlar. Zamanla bu kıza duyulan aşk gittikçe kızışmış. Sonrasında “elde etme yarışı” başlamış aralarında. Kazanan kızla devam, kaybedense soyadından bir harf düşürecek resmen. Sonuçta bu elde etme yarışını Sezai Karakoç kazanır. Bunun üzerine Cemal Süreyya soyadındaki “y”nin bir tanesini nüfustan sildirir.

   Ölümünün 29.yılında edebiyatımızın Cins Şairi Cemal Süreya’yı Rahmetle anıyoruz!. Yayınlanmış Şiir Kitaplarını şöylece sıralayabiliriz: Üvercinka (1958)-Göçebe (1965)-Beni Öp Sonra Doğur Beni (1973) –Güz Bitiği (1988), Sıcak Nal (1988)- Sevda Sözleri (Bütün Şiirleri(1990, 1995

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA