TERÖR ÖRGÜTÜNÜN PROPAGANDASINI YAPAN BİR KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

TERÖR ÖRGÜTÜNÜN PROPAGANDASINI YAPAN BİR KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

BÜYÜKKILIÇ’TAN HUZUREVİ ZİYARETİ

BÜYÜKKILIÇ’TAN HUZUREVİ ZİYARETİ

ATAŞ, KIRSALDAKİ VATANDAŞI UNUTMADI

ATAŞ, KIRSALDAKİ VATANDAŞI UNUTMADI

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ ADAYI YÖRÜK TOMARZA’YI ZİYARET ETTİ

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ ADAYI YÖRÜK TOMARZA’YI ZİYARET ETTİ

MELİKGAZİ AİLESİNDE BAYRAMLAŞMA

MELİKGAZİ AİLESİNDE BAYRAMLAŞMA

BİR HANCI… BİR YOLCU ÖMER FARUK KOTAY YAZIYOR…SUYUNDAN ‘DA KOY

Geçen haftaki yazımda herkesin istediği mesleği seçmesini söylemiştim. Bu hafta ise madalyonun diğer tarafından bahsetmek istiyorum.
Yani meslek seçimimizi nasıl yapacağımız konusuna el atmak istiyorum. Öncelikle Holywood efekti meslek seçimi yapacaksak vazgeçelim. Yani diyorum ki filmle diziyle olmaz o işler. Filmlerden çeşitli dizilerden özenip meslek edinmeye kalkıyoruz. Soruyorum bunun Rambo’yu izleyip SSK lı Rambo olacağım demekten farkı ne? Bence bir fark yok. Veyahut amcamın oğlu mühendis o işte çok para var deyip meslek seçenlerimiz var. Popüler mesleği seçme hastalığımız var. Seçelim seçelim de yapabilir miyim diye bir düşünelim. Altından kalkabilir miyim aynı heves ve şevkle devam edebilir miyim? Yani işimi bir gerekçe olarak değil hayatımın bir parçası olarak görebilir miyim? İşte can alıcı nokta bu bence. Para kazanmak için çalışmakla işini bir hayat felsefesi haline getirmek arasında fark var. İşini sadece mecburiyet olarak görenlerimiz var. Sadece maaşı için iş seçmiş bunun neticesinde sadece maaş günlerinden haberdar olup maaş sayanlarımız var. Bu tarz insanlar işinden zevk alamayan dolayısıyla hayatının geri kalanını yaşayamayan insanlardır. Yıllar sonra bunu anlayıp dönmekte imkansız değildir ancak zordur. Çünkü hayat çerçevenizi çizmiş sinizdir. O yüzden her şeyi sıfırlamak biraz zordur. Her şeyden önce seçeceğimiz mesleğin bütün inceliklerini bilmemiz gerektiği kanaatindeyim. Yani bütün kolaylıkları, zorlukları, iyisini veyahut kötüsünü paket halinde bilmek durumundayız. Kabul edeceksek öyle kabul etmeliyiz. Yani bitse de gitsek yerine daha iyi ne yapabilirim diye düşünmeliyiz. Zevk almalı ve bir iş disiplini oluşturmalıyız. Daha da önemlisi o iş disiplinini sürdürüp kopmamalıyız. Kendimize yapabilecek ileri aşamaya taşıyabilecek meslekler, meslek gurupları seçmeliyiz. Seçtikten sonra ise o amatör ruhu, bilinci muhafaza etmeliyiz. Yoksa film, dizi ve ya kulaktan dolma bilgilerle meslek seçmek az önce verdiğim örnekteki gibi SSK lı Rambo olmak gibi bir şey. Bu tarz düşünceye sahip insanlara suyun dan da koy demek dışında bir şey demek içimden gelmiyor. Meslek seçerken başkasını değil kendimizi göz önüne koymak durumundayız. Realist düşünceye sahip olup kendi olabilirliğimize göre meslek seçmek durumundayız. Yoksa kendimizi değil başkasının seçimlerini, hayatını referans alırsak bir hayal kırıklığından öteye gidemeyiz.

  • Etiketler
  • Açıklama
  • Geçen haftaki yazımda herkesin istediği mesleği seçmesini söylemiştim. Bu hafta ise madalyonun diğer tarafından bahsetmek istiyorum. Yani meslek seçimimizi nasıl yapacağımız konusuna el atmak istiyorum. Öncelikle Holywood efekti meslek seçimi yapacaksak vazgeçelim. Yani diyorum ki filmle diziyle olmaz o işler. Filmlerden çeşitli dizilerden özenip meslek edinmeye kalkıyoruz. Soruyorum bunun Rambo’yu izleyip SSK lı Rambo olacağım […]
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz