ÖZHASEKİ: ÇATI ADAY DEDİLER, ORTADA BİNA YOKMUŞ

ÖZHASEKİ: ÇATI ADAY DEDİLER, ORTADA BİNA YOKMUŞ

CAFERBEY CAMİSİ ONARILDI VE BAKIMI YAPILDI

CAFERBEY CAMİSİ ONARILDI VE BAKIMI YAPILDI

KAYSERİ ÜNİVERSİTESİ İLK SENATO TOPLANTISINI YAPTI

KAYSERİ ÜNİVERSİTESİ İLK SENATO TOPLANTISINI YAPTI

ERÜ İLETİŞİM FAKÜLTESİ 2017-2018 MEZUNLARINI VERDİ

ERÜ İLETİŞİM FAKÜLTESİ 2017-2018 MEZUNLARINI VERDİ

3600 EK GÖSTERGE İLE MEMUR EMEKLİ OLACAK GENÇLER İŞ BULACAK

3600 EK GÖSTERGE İLE MEMUR EMEKLİ OLACAK GENÇLER İŞ BULACAK

BİTMEYEN SAVAŞ KUDÜS
  • HASANÇİFTÇİ
    • HASAN ÇİFTÇİ
    • hasanc@kayserihakimiyet2000.com
    • 16 Aralık 2017 - 15:16:48

1516 yılının ilkbaharında Yavuz Sultan Selim 40000 kişilik orduyu öncü kuvvet olarak Anadolu’ya Kayseri’ye gönderdi. Ordu İncesu da Sivri Dağ’ın eteğinde dam ardı mevkiinde otağ kurdu. Çünkü ordu için güvenli bir yerdi. Ordunun atları sultan sazında otlatıldı. Sonradan dam ardı mevkiinde kurulan Sinan Köyü kalıntılarına rastlanmaktadır. (Osmanlı Tarihi Cilt.1 Sayfa 383 A.LAMARTINE- Türkiye Tarihi Cilt.2 Sayfa 242 Prof. Dr. Yaşar YÜCEL- Prof. Dr. Ali SEVİM) Yavuz Sultan Selim sadrazam Sinan Paşa’nın ardından harekete geçti Suriye üzerine yürüdü. Suriyeliler Osmanlıları tercih etti karşı koymadılar. Çünkü Mısır Memluklarından memnun değildi. Yavuz Sultan Selim 100000 kişilik ordusu ile Ürdün ve Kudüs’ü fethederek Kahire’ye girdi. Artık kutsal Kudüs Osmanlılarındı halifelerin kutsal hakları Yavuz Sultan Selim’e geçti. Hristiyanlığın kutsal saydığı yerlerin ve Kudüs’ün Hac ziyaretlerinin serbest olduğunu ilan etti. Bu kutsal yerlerin titizlikler ile korunacağını söyledi.
11 Aralık 1917 tarihinde Kudüs’e İngiliz General Allenby otomobille geldi. Yafa kapısında kalabalık bir törenle karşılandı. Kudüs halkının ileri gelenleri de halkın içinde bulunuyordu. Ayrıca İngiliz, İtalyan, İskoç, İrlanda, Fransız, Yeni Zelanda, Avusturya onur kıtaları da İngiliz Generali karşıladı. General trampet eşliğinde Davut kalesi önünde durdu. Fransızca, İngilizce, İtalyanca, Arapça, İbranice, Rusça, Yunanca beyannamesini okudu. İngiliz General artık Haçlı savaşlarının sona erdiğini söyledi. 400 yıllık Osmanlı egemenliğindeki Kudüs kaybedildi. Bu beyanname Kudüs’ün duvarına asıldı. 3 dine ait mabetlerin korunacağı belirlendi. (Ali Fuat Cebesoy’un Milli Mücadele hatıralarında Osmanlı ordusunun gücü perişanlığı Arapların ihaneti Kudüs’ü değil Arap ülkelerinin kaybedilmesi kaçınılmaz oldu diyor.)
1948 yılında kurulan İsrail devleti 1967 tarihinde 6 Gün savaşlarında İsrail Kolon Tepeleri Doğu Kudüs’ün işgali üzerinden 50 yıl geçti. İsrail’in üstün gücüne karşı Filistin halkı taşla sopa ile karşı koymaya devam ediyor.
ABD kongresi 1995 yılında aldığı karar ile ABD büyükelçisinin Tel Aviv’den Kudüs’e taşınması kararı Amerikan devleti başkanlarınca 22 yıl boyunca ertelendi. Trump seçimlerde verdiği sözünden dolayı Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan etti.
Bu karara önde Türkiye olmak üzere İslamâlemi ülkeleri karara şiddetle karşı çıktı. İslam birliği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN başkanlığında İstanbul’da toplandı Trump ’un Kudüs kararını protesto etti batı Kudüs’ü Filistin’in başkenti ilan etti. Filistin’i tanıdı.
1917 yılında kaybedilen Filistin 100 yıl sonra yine gündemde ABD başkanı Trump’ın maksadı Orta Doğuyu iyice karıştırmak olsa gerek.

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz