Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
HASAN ÇİFTÇİ

BUGÜN 10 KASIM

Bu haber 09 Kasım 2018 - 12:07 'de eklendi ve 25 kez görüntülendi.
BUGÜN 10 KASIM

Milli mücadelenin kahramanı modern Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu inkılapların lideri Mustafa Kemal Paşa 57 yaşında Dolmabahçe Sarayında ebediyete intikal ediyor.

Celal Bayar’ın hatıraları:

1938 yılı Mart ayında hastaydı hastalık gün geçtikçe artıyordu. hekim muayenelerinden hoşlanmıyor, Hatay meselesi canını sıkıyor,sinirleniyor sigara içiyordu. Doktor Refik Saydam’a sağlığı yönünden ona güveniyordu.

27 Şubat 1938 günü Ankara’ya geliyolar İsmet Paşa başbakanlık görevini bırakmıştı. Ankara,’da Balkan Atlantik toplantısı görüşmeleri vardı Şükrü Kaya yaklaşarak şöyle dedi. “Doktor Asım sizinle görüşmek istiyor.” Anladım Ata’nın sağlığı ile ilgiliydi. Doktor şöyle açıkladı burnudan kan geliyor. Atatürk’ün gerek görmediği yabancı hekimler için Çankaya’ya gittim arzumu istekle dinledikten sonra şöyle dedi. “Ortada Hatay meselesi var hastalığımın dışarıda duyulmasını istemem Neşet Ömer ile konuş burada tıp kongresi var bizim doktorlarla alışveriş yapsınlar.”

Atatürk hekimlerin ortak kararını dinledikten sonra yavaş bir ses tonu ile şöyle dedi “Çocuk ne yaparsan yap ben hastayım.” Atatürk ilk defa hastalığını diyordu. (Cevat Şener Milli Mücadele Kahramanı Celal Bayar Sf:136)

Atatürk bir ara bana dönerek o akşam sende buradaydın nedir irtiban diye sordu. Damarlarımın içinde kan donması gibi birşey hissettim Atatürk hastaydı en kuvvetli, en sağlam, en sarsılmaz melekelerinden biri olan hafızası çökmüştü henüz o gün gelmediğimi hatırlattım elini alnından geçirdi bir müddet düşündü (F.R. Atay Çankaya Sf:709)

Atatürk yorgun İstanbul’a dönüyor Savarona gemisi Dolmabahçe Sarayı önünde demirliyor. “Bu yatı bir çocuğun oyuncağı beklediği gibi beklemiştim meğer bana hastane olacakmış.”(Ş. S. Aydemir Tek Adam Sf:523)

Eylül ayında doktor Fiselye üç kere gelir karnındaki suların fazla olduğunu söyler  Doktor Kemal Öke suyu alır. Sular alınınca paşa biraz rahatlar.

Gün geçtikçe sağlığı bozuluyordu hastalık teşhisi konmuştu sirozdu. 7 Kasım günü komaya girdi 3 gün komada kaldı. 10 Kasım Perşembe günü saat 9’u 5 geçe veda ediyor. Gözünü açtığında doktora saat kaç diye soruyor. ve son sözü oluyor.

Cenaze Dolmabahçe Sarayında katabanka konuluyor. Yüksek rütbeli subaylar nöbet tutuyor. Halkın ziyaretine açılıyor. 19 Kasım günü saat 9’da İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Şerafettin Yatkaya Cenaze namazını kıldırıyor. Saat 13:40 da Yavuz zırhlısı ile 101 pare top atışı uğurlaması ile İzmit’ten Ankara’ya hareket ediyor.

Mustafa Kemal Paşa 27 Aralık 1919 yılında çıktığı vatan mücadelesinde  Dikmen sırtlarında Ankaralıların  davul zurnası ile karşılanıyor.

19 yıl sonra 21 Kasım 1938 günü Türk ulusu yabancı misyonerler devlet adamları diplomatlar yerli yabancı askerler naaşını taşıyan top arabasının ardında göz yaşları ve top atışlarıyla geçici olarak Etnografya müzesine taşınıyordu.

15 Yıl sonra 10 Kasım 1953 yılında ebedi istirahatgahı Anıtkabir’e devlet töreni ile göz yaşları arasında götürüldü.

Rahat uyu aziz Atatürk.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA