Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
HASAN ÇİFTÇİ

BUGÜN CUMHURİYET BAYRAMI

Bu haber 28 Ekim 2018 - 13:41 'de eklendi ve 40 kez görüntülendi.
BUGÜN CUMHURİYET BAYRAMI

(23 EKİM 1923 – 29 EKİM 2018)

Cumhuriyet 95 yaşında 5 yıl sonra 100 yaşında olacak nice 100 yıllara. 11 Ekim 1922 de Mudanya anlaşması imzalanmış milli mücadele son bulmuştur. 24 Temmuz 1923 de Lozan Barış Anlaşması imzalanarak TBMM tarafından onaylanmış 6 Ekim 1923 İstanbul düşman kuvvetlerince terk edilmiş 13 Ekim 1923 tarihinde anayasaya ek madde eklenerek Ankara yeni Türkiye devletin başkenti oluyor. Böylece İstanbul’un başkent olması suya düşüyor.

Türkiye devletinin Makam İdaresi Ankara

Cumhuriyet’in İlanı: Yeni Meclisin başkanlığını yürüten Fethi Okyar başkanlığını yaptığı icra kurulu vekillerin bazılarından memnun değildi. Fethi Bey zaman zaman bu icra kurulu üyelerinden huzursuzdu fırsat buldukça Mustafa Kemal Paşaya bu durumu iletiyordu. Fethi Bey 25 Ekim 1923 günü Çankaya’da Atatürk’ün başkanlığında toplandı. Vekiller heyeti yazılı istifalarını Atatürk’e toptan verdiler. 27 Ekim 1923 günü istifalar TBMM’de okunarak kabul edildi. Yeni İcra heyeti vekillerini Halk Fıkrası yönetim kurulu bir liste düzenleyerek Mustafa Kemal Paşa’ya sundu. 28 Ekim 1923 günü akşamı Çankaya’da Mustafa Kemal Paşa’nın yemeğinde Kazım Paşa, Sami Paşa, Halit Paşa, Rize mebusu Suat, Afyonkarahisar mebusu Ruşen Eşref Beyler yemekteydi. Paşa yemek arasında “Cumhuiyeti yarın ilan edeceğiz.” diyor. İsmet Paşa’nın yazdığı müsvette 20 Ocak 1921 Teşkilatı Esasi kanunun bazı maddeleri değiştiriliyordu. 1. Maddesine Türkiye Cumhuriyeti devlerinin yönetim şekli Cumhuriyettir. maddesi ekleniyor. Misafirler uğurlandıktan sonra İsmet Paşa gece Çankaya’da kalıyor. Atatürk ile birlikte Kanun üzerinde görüşmeler yapılıyor. Fikir üzerinde anlaşılıyor sabah tekrar görüşüp İsmet Paşa Atatürk ile meclise beraber gidiyor.

29 Ekim’de Meclis saat 10 da toplanıyor Cumhuriyet gazetecisi kurucusu Yunus Nade’nin konuşması ve Antalya Mebusu Rasi Efendi Hocanın tesirli konuşması sonunda din bakımından en muvaffak yönetim şekli cumhuriyettir diyerek yüksek sesle bağırıyor. Yaşasın Cumhuriyet diyor. Bütün mebuslar yaşasın Cumhuriyet, yaşasın Gazi, yaşasın Mustafa Kemal Paşa diye çığlık atıyorlar.  Mustafa Kemal Paşa oy birliği ile Türkiye Cumhuriyeti reis-i cumhurluğuna seçiliyor.

Cumhuriyet Kutlamaları:

Bütün yurtta top atışları yüksek tepelere ateşler yakarak yıllarca Cumhuriyet Bayramı kutlanmaktayken son yıllarda askıya alınmıştır. Cumhuriyet Bayramı halkın büyük ilgisini çekerdi o gün insanların çoğu işe gitmezdi. Evler dükkanlar Türk bayrakları ile süslenir okullarda sınıflar süslenir 28 Ekim öğleden sonra davul zurna çalmaya başlar 29 Ekim akşamına kadar sürer bayram akşamı öğrenciler ve askerler fener alayına katılırlar benim ilçem İncesu’da damlara karşı kayalara dükkanların damlarına rengarenk giyili hanımlar çocuklar bayramı seyretmeye gelirlerdi. Jandarma bölük komutanlığı askerlerinin katıldığı fener alayı halkın büyük ilgisini çekerdi. Günün mana ve konuşmasını ilçe kaymakamı yapardı. Ardından öğrenciler şiir okur halk oyunları oynanırdı. Okulların trampetleri ayrı bir renk katardı. Mahallemizin gençleri Kayseri’ye bayrama giderlerdi. Onların coşku ile bayramı anlatmalarını unutamam. O günleri özlüyorum. Yaşasın Cumhuriyet.

 

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA