Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
ABDULLAH AYATA

CAMİİ KEBİR’DE BAYRAM SABAHI

Bu haber 22 Aralık 2018 - 12:55 'de eklendi ve 20 kez görüntülendi.
CAMİİ KEBİR’DE BAYRAM SABAHI

Son oruç tutulup iftar açılınca Camii Kebir’i bir heyecan kaplar. Mabedin ihtişamlı minaresinin

tuğlaları titreşerek huşu içerisinde birbirlerine daha da yaklaşıp sıklaşırlar. Âlemini gökyüzüne uzatmış muhteşem minare kıyamda, camii kubbeleri rükû vaziyetinde ertesi sabah kılınacak bayram namazını beklemeye başlarlar sevinçle, heyecanla, sabırsızlıkla gün ağarma vaktini beklemeye başlarlar.

Hemen, güney yanı başlarında, içerisinde meftun olan Danişmendli Melik Mehmet Gazi ve zamanın bazı alperenlerinin yatmakta olduğu türbeyi minnetle izleyip, sessizliğini dinleyerek…

1135 yılından beri inşa edilerek ayakta kalmalarına sebep olan Melik Mehmet ile emeği geçen ustalara, işçilere bir kez daha şükranlarını sunarlar. Birebir yaşamış oldukları yedi tuğla olayını zaten hiç akıllarından çıkarmamaktadırlar.

Camii inşaatını tek başına üstlenip tüm masraflarını karşılamayı aklına koyan Mehmet Gazi, görevli mimar ve ustalara hiç kimseden yardım almamalarını sıkıca tembihler. İnşaat başlayıp, yapı şekillenmeye başlayınca ustaların yanına gelen yaşlı bir teyze cami inşaatına yedi adet tuğla bağışlayarak katkıda bulunmak istediğini söyler. Sorumlu mimar, böyle bir bağışı kabul edemeyeceklerini, hiçbir yerden yardım almamaları hususunda Melik Mehmet’in kesin emri olduğunu söyleyip, tüm ısrarlarına rağmen yaşlı teyzenin bağışını kabul etmezler. Teyze, yanında getirmiş olduğu tuğlaları geri götürmek istemez. Yalvarır yakarır, ustalara birkaç gün yemek ikramında bulunarak, “ne olur bir köşeye sıkıştırın benim tuğlalarımı” diye yalvarır.Onlar, sonunda bu gönülden gelen ısrar ve yalvarışa dayanamayıp kadının yedi tuğlasını cami inşaatında kullanırlar. Kendi aralarında birbirlerine söz vererek kimseye duyurmama kararı alırlar. Yaşlı kadın bu durumdan memnun kalarak hepsine dualar ederek yanlarından ayrılır.

Camiinin yapımı bittikten sonra Melik Mehmet’e rüyasında “ Allah sizin hayrınızı kabul etti. Ortağınıza da cennetten bir köşk ayırdı.” sözünü söylerler. Sabah uyandığında gördüğü rüyayı yorumlayan melik, cami yapımına imanlı, ihlaslı birisinin katkı yaptığını anlar. Ustalarını toplayıp rüyasını anlatarak inşaat esnasına kimin yardım ettiğini sorar. Onlar ise, bu durumu gizleyemez, olanları olduğu gibi anlatırlar. Kendisinin hatalı olduğunu kabullenen Melik Mehmet yaşlı teyzenin yardımını kabul eden ustalarına teşekkür ederek onları ödüllendirir.

İşte yüzyıllar öncesinden yaşanılan bu olayı hiç unutamaz camii Kebir mabedinin her bölümü, her direği her tuğlası. Kuzey taraflarına sonradan yapılmış olan Vezir Han’ sık sık oluşturdukları ibadethanenin önemini vurgulamak isterler. Orada bulunan Kuvva-yıMilliye  kahramanıKatipzade Nuh Naci’nin yazıhanesinin mahzunluğunugördükçe de içerini hüzün kaplar, ikindi sonraları gölgesini o tarafa yönelten cami minaresi bu duruma adeta dikkat çekmek ister.

Gökyüzü Teyze yavaşça siyah yorganını şefkatle örter Kayseri’nin üzerine. Camii Kebirin, Vezir Hanın, Kadı Hamamının, Kapalı Çarşının üstlerini kapatır. Tüm mahalle huzurluca, kaygısızca uykuya dalar. Zira onların huzuru için her daim Selçuklu askeri misali ayakta nöbet tutmakta olan başı dik, onurlu cami minaresi hep uyanıktır. Karanlıklar içerisinde sadece onu silueti görünmekte,  çevresine güven vermektedir.

Sabah namaz vaktini bildiren müezzinin yanık sesiyle okuduğu ezanla birlikte cami cemaati saflardaki yerini alır. Huşu içerisinde kılınan sabah namazı sonrası cemaat mabedi terk etmez. İmam efendinin nasihatini dinlemeye başlarlar. Tan ağarmaya başlar. Güneş Ana öcü ışıklarını Kayseri’nin üzerine göndermeye başlar. Bitkileri, ağaçları, binaları şefkatle okşayan ışık huzmeleri “Uyanın artık, birazdan bayram namazı başlayacak” fısıltılarıyla şehri uyandırır. Güzel kokular sürünmüş orta yaşlı erkekler, çocuklarını ellerinden tutarak bayram namazı kılmaya gelen temiz giyimli genç babalar ve sevinçli çocuklar kısa zamanda camiyi doldururlar. Gözler sevinçli, yüzler umutludur.

Heyecanla beklenen an gelir. İmam efendiye uyularak namaza durulup Allah’ın huzuruna varılır. Artık bedenler, ruhlar, düşünceler sığınılacak kapıdadır. Allah’ın huzurunda, mağfiret, rızık, bereket kapısında… Dışarıdaki ağaçların yaprakları bedenlerini sarkıtır, bahçedeki güvercinler boyunların bükerek kendilerine verilen can ile birlikte yararlandıkları nimetler için kendilerince şükreder, niyazda bulunurlar. Namaz bitiminde titreyen yaşlı eller, küçük yumuk genç avuçlar havaya açılarak yakarışa geçilir. Rahmet deryasından dilekler dilenip, istekler istenir.

Namaz bitiminde bedenler hafiflemiş, ruhlar serinlemiştir. Sağlıkla, huzurla bayrama kavuşmanın sevincini yaşayan inanalar birbirlerini tebrik ederek evlerinin yolarını tutarlar. Ruhlardaki sevinç kitlesi yavaş yavaş yüzlere gülümseme şekli vererek etrafa yayılmaktadır. Kulaklara sinen tekbir nidaları eşliğinde yürüyen insanların her birinin aklında kendine has düşüncesi vardır. Kimisi, bayramlaşmaya hangi aile büyüğünden başlayacağını, kimisi bayram sofrasında kimleri konuk edebileceğini, kimisi ramazan süresince unutup ihmal etmiş olabileceği bir yoksulun olup olmadığını, kimisi ziyaret etmesi gereken hasta ve düşkünlerin yerlerini ne durumda olduklarını düşünmektedir.

Çocuklar, bayramın neşesi, sembolü çocuklar… Onlar ellerinden tutmuş oldukları babalarının denetiminde camii dışındaki parke taş döşeli yol üzerinde, ulu ağaçların gölgesinde minik adımlarıyla ilerlerken, duvar kenarlarında kendilerini gıptayla izleyen güvercinlere sevgiyle, sempatiyle bakmaktadırlar. Onların saf dünyalarındaki en büyük bayram beklentileri, kimin kaç lira harçlık vereceği, babaannelerinin, teyzelerinin bu bayramda geçen bayramda olduğu gibi cimri davranmaması, eller öpüldüğünde babaları, dedeleri gibi en azından orta ölçekli kâğıt bir banknotla ödüllendirilmeleri yönündedir.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA