Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
FARUK ERGAN

CANLILARI YAKMAK…..!

Bu haber 10 Ağustos 2018 - 17:14 'de eklendi ve 51 kez görüntülendi.
CANLILARI YAKMAK…..!

Çok korktuğum ve göz zevkimi yerle yeksan eden bir mevsime girdik. Çevremdeki arkadaşlarım çok iyi bilirler, canlı hayvanların ve doğanın korunması konusundaki hassasiyetimden asla taviz vermem.

Yaptırım gücümün olmamasına rağmen, şiddetle karşı çıkıp ve kırgınlık yaşadığım ziraat ile uğraşan ve avcı arkadaşlarım vardır. Son yıllarda anız yakma alışkanlığı çıktı, çocukluğum köyde geçti ama böyle bir alışkanlık yoktu, ekinlerin tarlada kalan saplarını yok etmek için sadece bir kibritle ateşlemeleri, çiftçilerin işlerini kolaylaştırıyor.

Sadece anızı yakmakla kalmayıp toprakta var olan tüm canlıları yok ediyor, yakıyor adamın umuru değil, silahla canlı avlayan insanlarla, göremediği böceği, karıncayı ve diğer tüm canlıları yakanın ne farkı var? Ziraat Mühendisleri odasının bilimsel açıklamaları var, anız yakmanın zararları konusunu sıralamış. Toprak daha da yorulur, toprağın verimlilik oranı düşer, doğal denge bozulur, daha çok orman yangınları çıkar, telefon direkleri yanar vs. Bunların hepsi bir yana, tarladaki tüm canlı yaratıkların yakılıp, yok edilmesi kabul edilir bir durum değil ama aynı zamanda bakılamayacak kadar çirkin görüntü ortaya çıkıyor. Anızı yakılmış tarlanın bir tarafında elma bahçesi var, bir tarafı şeker pancarı ekili, diğer bir tarafında domates, biber var, ortasındaki alan simsiyah, yakılmış bir toprak parçası, görmek ister misiniz?

Küçük bir bahçemiz var, rahmetli babamdan sonra ben domates, biber, salatalık, üzüm vs. yetiştiriyorum. Benden başka bahçenin müdavimleri var, kediler ve kaplumbağalar.

Salatalıkların en büyük ortakları, hatta birinci derecede hak sahipleri kaplumbağalarla yıllardır ortaklığımız devam ediyor. Benimle bir sorunları yok ama annem derki bunları bahçe dışına çıkar, sana salatalık yedirmezler, sen sular büyütürsün bunlar yer. Anne, biz bunların yerini işgal ettik, bunlar burada yaşarken biz yoktuk. Büyüklü küçüklü bir sürü kaplumbağa var, anne var, yavru var, kardeş var, bunları dışarı çıkarınca kurulmuş yuvayı dağıtırız, olmaz böyle şey derim ve aynı ortamda yaşamaya devam ederiz. Konuyu bilen bazı arkadaşlarımda, salatalıkları yukarı as yiyemezler hepsi sana kalır diye fikir verirler, onlara da itirazım olur, işe hile karışır onlar rızkını bu şekilde temin edecekler derim ve olumlu tepki alırım. Konumuz anız olduğuna göre, anız yakmanın cezai yaptırımını öğrenmek isteyenler mutlaka vardır. Kırmızı ışıkta geçmek 199 tl, emniyet kemeri takmamak, telefonda konuşmak, yüksek sesle müzik dinlemek, arabadan çöp atmak 92 tl. Anız yakan birini, polis veya jandarmaya ihbar ederseniz, ödeyeceği ceza sadece 40 lira 87 kuruş.

Sevgili dostlarım, demem o ki hayvanların yakıldığı ve başka canlıların olmadığı, doğası tahrip edilmiş bir dünyada, insanlar mutlu ve huzurlu yaşayamazlar.

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA