TERÖR ÖRGÜTÜNÜN PROPAGANDASINI YAPAN BİR KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

TERÖR ÖRGÜTÜNÜN PROPAGANDASINI YAPAN BİR KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

BÜYÜKKILIÇ’TAN HUZUREVİ ZİYARETİ

BÜYÜKKILIÇ’TAN HUZUREVİ ZİYARETİ

ATAŞ, KIRSALDAKİ VATANDAŞI UNUTMADI

ATAŞ, KIRSALDAKİ VATANDAŞI UNUTMADI

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ ADAYI YÖRÜK TOMARZA’YI ZİYARET ETTİ

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ ADAYI YÖRÜK TOMARZA’YI ZİYARET ETTİ

MELİKGAZİ AİLESİNDE BAYRAMLAŞMA

MELİKGAZİ AİLESİNDE BAYRAMLAŞMA

CENNETİN ANAHTARLARI
  • OSMANEFEKERE
    • OSMAN EFEKERE
    • OSMANEFKERE@kayserihakimiyet2000.com
    • 28 Mayıs 2015 - 14:48:18

Hz. Peygamber Efendimiz bir sohbetlerinde kendisini dinleyen sahabe arasında bulunan biri Peygamber Efendimize cennete girmenin ve cennetin anahtarları konusunda bir soru sorduğunda, Hz. Peygamber cevap olarak siz bana altı konuda söz verirseniz bende size cennete girmeye kefil olayım der ve altı hususu şöyle sıralar;

1-Konuştuğunuz zaman, doğru konuşun, yalandan uzak durunuz, 2-Vaat ettiğinizde, sözünüzü yerine getirip vadinizden caymayınız,         3-Emanetleri yerine getirin (yani hıyanetlik etmeyiniz), 4-Harama bakmaktan gözlerinizi muhafaza ediniz, 5-İffet ve namusunuzu muhafaza ediniz, 6-Ellerinizi Harama uzatmaya karşı koruyunuz.

Eğer sizler bu yukarıdaki hususlara gereği gibi uyarsanız cennete girmeyi bir nevi garanti altına almış olursunuz.

**

BİR ANNENİN KIZINA ON VASİYETİ                          

İslami ahlakla donatılmış bir Müslüman hanımı, kızını evlendiripte müstakbel damat evine göndereceği sırada, şu uyarılarda bulunuyor.

Ey yavrum (kızım) elbette uyarı (ikaz) gafil olanlara bir hatırlatma, akıllılar için ise bir yardımdır. Şunu iyi bilesin ki? Şüphe yok ki kadınlar erkekler içim yaratılmıştır. Ey yavrum Eğer aranızda ülfet, muhabbetin daim olmasını arz ediyorsan, sen ona cariye eş oda sana köle olsun, sen ona yer(döşek), oda(beyinde )sana sema olsun. Bu konuda sana söyleyeceğim şu on vasiyetimi iyi dinle ki aranızdaki evlilik bağları, sevgi tohumları! Tomurcuklaşıp sonuna kadar devam etsin. Vasiyetlerim:

Birinci, ikinci vasiyetim onun gözünden uzak olma. Baktığı zaman görsün kokladığı zaman, senin güzel kokunu koklasın.

Üçüncü, dördüncü vasiyetim, ona(Beyine) karşı itaatkâr ve samimi ol ki onu sıkıntı içinde bırakmayasın.

Beşinci, altıncı vasiyetim, onun (Eşinin) zamanında yemeğini hazırla, uykusunu bölme, çünkü zamanında yemezse, açlık onu senden soğutur, uykusunu bölmekte sana olan öfkesini artırır.

Yedinci ve sekizinci vasiyetim, ise onun malına sahip olmaklığın,  çocuklarını güzel terbiye etmekliğin. Çünkü eşinin malı sana emanettir. Emanet olan bu malı lüzumsuz yerlere har vurup harman savurma, çocuklarına gelince, sen çocukların ilk öğreticisi el, çünkü çocuk dünyaya gözünü ilk açtığı zaman seni görür, çünkü şu atasözünü unutma “YUVAYI DİŞİ KUŞ YAPAR” sözü ne kadar yerinde olduğunu unutma.

Dokuzuncu, onuncu vasiyetim ise şudur ki onun sırrını yayma emirlerine karşı gelme, zira onun sırrını yayar, emirlerine karşı gelirsen, sana olan itimadını sarsar(kalmaz). Ey kızım efendin kederli olduğu anda, sen onun teselli kaynağı ol, onu teselli et, aksine gülüp oynama, sevinçli olduğu zaman, sen üzüntülü, kederli olma ki arasızdaki evlilik gülleri solmasın.

**

ZİFAF GECESİ

Ünlü sahabeden olan Ebu Derda (Allah ondan razı olsun) evlenipte dünya evine gireceği gece ailesine şu nasihatte bulunuyor. Beni sinirli olarak gördüğünde benim gönlümü imkân nispetinde yapmağa çalışırsın. Bende senin sinirli olduğun anda seni teskin etmeğe çalışırım. Şayet böyle karşılıklı biri, birimize anlayış göstermezsek, bizim evliliğimiz ve kuracağımız yuva pek mutlu olmaz. Şayet anlayış göstermezsek şimdiden ayrılalım dedi. Demek ki iki çiftin evliliklerinin devamı, yuvalarının huzurlu olması ilk önce iki çiftin bir birini anlaması, biri birine daima anlayışlı olanlar önerilmektedir. Yüce Mevla aynı anlayışı bütün evlenecek olanlara nasip eylesin.

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz