KOCASİNAN BELEDİYESİ ÇOCUKLARA KARNE HEDİYESİ OLARAK DERGİ DAĞITTI

KOCASİNAN BELEDİYESİ ÇOCUKLARA KARNE HEDİYESİ OLARAK DERGİ DAĞITTI

KAYSERİ ŞEHİR HASTANESİ 2018 YILINDA AÇILACAK İLK HASTANE OLACAK

KAYSERİ ŞEHİR HASTANESİ 2018 YILINDA AÇILACAK İLK HASTANE OLACAK

KUPA’DA RAKİBİMİZ AKHİSARSPOR OLDU

KUPA’DA RAKİBİMİZ AKHİSARSPOR OLDU

AMATÖR MAÇLAR İPTAL EDİLDİ

AMATÖR MAÇLAR İPTAL EDİLDİ

CİNAYETTEN YARGILANAN İKİ SANIK İÇİN MÜEBBET HAPİS TALEP EDİLDİ

CİNAYETTEN YARGILANAN İKİ SANIK İÇİN MÜEBBET HAPİS TALEP EDİLDİ

CENNETİN ANAHTARLARI
 • OSMANEFEKERE
  • OSMAN EFEKERE
  • OSMANEFKERE@kayserihakimiyet2000.com
  • 17 Aralık 2015 - 17:29:30

CENNETİN ANAHTARLARI
Hz. Peygamber Efendimiz bir sohbetlerinde kendisini dinleyen sahabe arasında bulunan biri Peygamber Efendimize cennete girmenin ve cennetin anahtarları konusunda bir soru sorduğunda, Hz. Peygamber cevap olarak siz bana altı konuda söz verirseniz bende size cennete girmeye kefil olayım der ve altı hususu şöyle sıralar;
1-Konuştuğunuz zaman, doğru konuşun, yalandan uzak durunuz,
2-Vaat ettiğinizde, sözünüzü yerine getirip vadinizden caymayınız,
3-Emanetleri yerine getirin (yani hıyanetlik etmeyiniz),
4-Harama bakmaktan gözlerinizi muhafaza ediniz,
5-İffet ve namusunuzu muhafaza ediniz,
6-Ellerinizi Harama uzatmaya karşı koruyunuz.
Eğer sizler bu yukarıdaki hususlara gereği gibi uyarsanız cennete girmeyi bir nevi garanti altına almış olursunuz.
**
HALİFENİN EVİNDE YEMEK
Emevi Halifelerinden ve adaleti ile Meşhur ikinci Ömer olarak tanınan Ömer bin Abdülaziz (Allah ondan razı olsun). Bir güm yatsı namazını kılar sonra kızlarının bulunduğu odaya girmek istediğinde şöyle bir manzara ile karşılaşır. Halife içeri girdiğinde selam verir, kızları babalarının yanlarına girmesi ile utanıp ellerini ağızlarına tıkayarak kapıya doğru çıkmak isterler. Bu hali müşahede eden halife Ömer bin Abdülaziz, hizmetçi kadına “Bunlar ne yapıyorlar, neden benden kaçıyorlar.” Hizmetçi kadın halifeye şöyle karşılık ta bulundu. Bu gün kızlarınız akşam yemeği olarak mercimek ve soğandan başka bir şey olmadığı için onu yediler, size karşı ağızlarında soğan kokupta sizleri rahatsız etmesin diye sizden uzak durmak istediler.” Hizmetçiden bu sözleri duyan halife Ömer Bin Abdülaziz (Allah ondan razı olsun) şiddetli bir şekilde ağladı, nihayet şöyle dedi. “Ey kızlarım, size çeşitli yemekler yediripte beni ateşemi koymak istiyorsunuz, halinize şükretmek gerekir” deyince Halifenin kızları avazları çıktığı kadar ağladılar ve dediler ki babacığımız mesuliyetin ne derece tehlikeli olduğunun bilincindedir diyerek babalarını daha fazla rahatsız etmek istemediler. İşte gerçek mesuliyet duygusu, adalet simgesi, Komşusu aç yatarken doyan bizden değil hadisini şiar edinene müjdeler olsun.
Şimdi aynı makamları işgal eden mesullerin kulakları çınlasın da, Ömer bin Abdülaziz gibi bir gönül sultanını kendilerine örnek edinsinler.
Allah gerçek amirleri başımızdan eksik etmesin.
**
İYİLİKTE YARIŞ
Hz. Peygamber bir gün öğlen namazın kıldıktan sonra, sahabeye dönerek şöyle buyurdular. Bu gün içinizde oruçlu olanınız var mıdır? Mecliste hazır olan sahabe içerisinde, Hz. Ebubekir ben oruçluyum ya Resulallah der. Yine Hz. Peygamber, bugün miskin ve fakirlere sadaka veren var mıdır? Hz. Ebubekir, ben verdim ey Allahın Resulü der. Hz. Peygamber sizden bugün hasta ziyaretine giden var mıdır? Hz. Ebubekir ben gittim ya Resulallah der. Hz. Peygamberimiz, sizden bugün cenaze giderken ona yardım eden oldu mu? Hz. Ebubekir ben bu hususta yardıma iştirak ettim Ey Allahın resulü der. Hz. Peygamberimiz, İçinizden bugün iki dargını barıştıran oldu mu? Hz. Ebubekir ben barışmalarında yardımcı oldum Ey Allanın Rasule der. Hz. Peygamber daha sonra bu gibi işleri yapanlara, Kıyamet gününde bütün cennet kapılarından bir ses gelecek, yaklaş bana ey filan diye davette bulunacaklar, Hz. Ebubekir, Ey Allahın resulü, bu işleri herkes yapacak olursa? Hz. Peygamber, Ey Ebubekir, eğer benim ümmetim bu amelleri işleyecek olur İse bütün cennet kapılarından herkes davet edilecek, ancak bunlardan önce sen davet edileceksin. Allah cümlemize Hz. Muhammed ümmetine, Ebubekir gibi davete mazhar(layık)olanlardan eylesin.

 • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz