15 TEMMUZ’DA İLÇE PROTOKOLÜNDEN ŞEHİTLERE ZİYARET

15 TEMMUZ’DA İLÇE PROTOKOLÜNDEN ŞEHİTLERE ZİYARET

ALİ YILMAZ’IN EN MUTLU GÜNÜ

ALİ YILMAZ’IN EN MUTLU GÜNÜ

SARIZ MİSAFİRHANESİ YAŞAM SAĞLIYOR

SARIZ MİSAFİRHANESİ YAŞAM SAĞLIYOR

15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ İÇİN YARIŞTILAR

15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ İÇİN YARIŞTILAR

CIRGALAN MAHALLESİ’NDE MODERN DÖNÜŞÜM

CIRGALAN MAHALLESİ’NDE MODERN DÖNÜŞÜM

“CIVATA VE SOMUN BİRBİRİNE UYMUYOR”
  • AHMETCENGİZ
    • AHMET CENGİZ
    • AHMETCENGiZ@kayserihakimiyet2000.com
    • 17 Ekim 2017 - 13:44:02

Bilim Sanayi Teknoloji Bakanı Faruk Özlü Sabancı Kültür Merkezi’nde yapılan 9 Eylül Üniversitesi’nin 2017 – 2018 eğitim yılının açılış töreninde; üreticinin sanayicinin aradığı profildeki mühendis ve teknisyen ile üniversitelerden mezun olan çalışanlar arasında birbirini karşılamama sorunu olduğuna dikkat çekerek, “Cıvata ve somun birbirine uymuyor. Bakın bunu örtüştürebilirsek işsizlik sayısında önemli azalma olacak. Almanya nüfusu bizim kadar. Mesleki eğitimi gören öğrenci sayısı Türkiye’de 1.7 milyon, Almanya’da 7.8 milyon. Türkiye’de işsizlik yüzde 11, Almanya’da yüzde 6. Çok önemli bu rakamlar. İhtiyaç duyulan insan yetiştirmede planlamada bir sıkıntımız var. Neye ihtiyacımız var, biz ne yetiştiriyoruz. Birbirine örtüştürürsek işsizlikte önemli azalma olacağını düşünüyorum” dedi.

 ÖĞRENCİLER ADINA İŞSİZLİK SORUNUNU ANLATILDI

Törende öğrenciler adına kürsüye çıkan Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü 4’üncü sınıf öğrencisi Şeyma Yücel de, “9 Eylül Üniversitesi değerler kültürü olan bir üniversitedir. Özgür bir akademik ortamda akademik özgürlüğün savunulduğu çoğulcu değerlere sahip çıkılarak düşünce özgürlüğünü sonuna kadar hissettiğimiz üniversitelerin başında gelir. Biz, öğrenciler okulumuzun verdiği eğitimi diğer üniversitelere göre zor olarak değerlendiririz. Üniversitemizin marka değerlerini ve uluslararası saygınlığının farkındayız. Ancak bizim önümüzde büyük problem var. İşsizlik hepimizin ortak kaygısı, bu konuya değinmeden geçemeyeceğim. Bizlerin işsizlik kaygısı içerisinde olması çok acı. Üniversiteli işsiz sayısı 151 bindir. Mezun olan her 5 arkadaşımdan biri işsizdir. Eğitimlerini hiçe sayıp; arkadaşlarımız farklı alanlarda karın tokluğuna çalışmaktadırlar. Üniversitelere girişlerde yeni kontenjanlar sağlanması bizleri teselli etmiyor. Bizlere uzmanlaştığımız alanlarda fırsatlar verilmesini istiyoruz” diye konuştu.

Öncelikle kısa bir hatırlatma yapalım; ben yazılarımı bir vakıa üzerine yazmaya başlarken, konunun muhataplarının söylem ve eylemlerinin kısa bir hatırlatmasını yapar ve ifade etmek istediğim şeyleri konunun muhataplarının ifadeleri üzerinden gündeme getiririm… Bu yazımızda da konunun muhataplarının ifadeleri kısaca yukarıda ifade edildiği şekildedir. Burada ifade edilenler, sadece bugünün konusu olamayıp, on yıllardır çözüme kavuşturulamamış Türkiye genelinin bir gerçeğinin yansımasıdır.

İfadelerden de anlaşılacağı üzere konumuz üniversiteli işsizler. Olayın çözüm makamında olan sayın bakan konuyu iki kelime ile ifade etmişler; “Cıvata ve somun birbirine uymuyor.”

Bu tespiti yapan kişi, Bilim Sanayi Teknoloji Bakanı Sayın Faruk Özlü beyefendi. Yani, sorun çözme makamı olan hükumetin bakanı sıfatı ile en yetkili kişilerinden birisi… Diğer tarafta ise, sorunun bu gün itibari ile ileride potansiyel olarak işsiz kalacak muhatabı üniversite öğrencisi… Kendisi ve arkadaşları adına durum tespiti yapıyor. Konuşmasında halen; “üniversiteli işsiz sayısı 151 bindir. Mezun olan her 5 arkadaşımdan biri işsizdir. Eğitimlerini hiçe sayıp farklı alanlarda karın tokluğuna arkadaşlarımız çalışmaktadırlar. Üniversitelere girişlerde yeni kontenjanlar sağlanması bizleri teselli etmiyor. Bizlere uzmanlaştığımız alanlarda fırsatlar verilmesini istiyoruz” diyor.

Şimdi bu üniversite öğrencisi kardeşimin sözlerinin haklılığının ispatı için bende kendimce ufak bir katkıda bulunayım; üniversite mezunu her beş işsizden bir tanesi halen şu anda benim kendi hanemde mevcut olup, potansiyel işsizler arasına katılacak da hali hazır da üniversite okuyan iki çocuğum daha var… İşin ilginç tarafı; bir tanesi de halen bu konuşmaların yapıldığı 9 Eylül Üniversitesinden 2017 – 2018 eğitim yılının bitiminde mezun olacak… Hiç şüpheniz olmasın, işsizler ordusunun devamı da yolda geliyorlar inşAllah…

Törende öğrenciler adına kürsüye çıkan Şeyma Yücel’in ifade etmeye çalıştığı üniversiteli işsizlik sorunu doğrudur ancak; Eylül 2017 itibari ile Şeyma Yücel’in ifade ettiği gibi 151 bin olmayıp, istatistiklere göre diplomalı işsiz sayısı 1.5 milyonu aşmış bulunmaktadır. Bunların 295 bini iş bulma ümidi kalmadığı içinde iş aramaktan da vazgeçmişler. Yüz binlerce üniversite mezunu işsiz var. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mayıs 2017 dönemi işgücü istatistikleri verilerine göre, 1 milyon 134 bin üniversiteli işsiz olduğunu açıklamış. Verilere göre Türkiye’de üniversite mezunu iş gücü 7 milyon 288 bin kişi. Bunlardan istihdam edilenlerin sayısı 6 milyon 449 bin. Resmi verilere göre işsiz sayılan üniversitelilerin sayısı da 839 bin kişi. Sadece atanamayan 350 bin öğretmen adayı da mevcut…

Vermiş olduğumuz rakamlardan yola çıkarak sayın bakanın ifade ettikleri; “Cıvata ve somun birbirine uymuyor.” İfadelerini kendi bakış açımızdan hareketle sadece örnek olması açısından, ataması kadro yetersizliği yüzünden açıkta kalan öğretmen adayları üzerinden bir birine uydurmaya kalksak; neredeyse tamamına yakın ilk, ortaokul ve lise seviyesindeki okulları İmam Hatiplere dönüştürme çabası içinde olanlara bir fikir vermeye çalışsak, acaba biz nasıl birbirine uydururduk…  Onlarca bölümden mezun olan bu öğretmen adaylarının müfredatta bulunan hangi derslere girmesi için atamasını yapardık ve hangi ‘cıvatanın’ karşılığını hangi ‘somuna’ denk getirirdik acaba…

Aslında sayın bakan cıvata ve somunu denk getiren örneği de hiç uzun uzadıya anlatma gereği duymadan ‘Eyyy Almanya’dan vermiş; nüfusu bizim kadar. ‘Mesleki’ eğitimi gören öğrenci sayısı Almanya’da 7.8 milyon,  Almanya’da işsizlik oranı yüzde 6. Çok önemli bu rakamlar. İhtiyaç duyulan insan yetiştirmede ‘planlamada’ bir sıkıntımız var. Neye ihtiyacımız var, biz ne yetiştiriyoruz. Birbirine örtüştürürsek işsizlikte önemli azalma olacağını düşünüyorum” demiş.

O zaman icranın içerisinde bulunan sayın bakan; Hükumet olarak neredeyse tamamına yakın ilk, ortaokul ve lise seviyesindeki okulları İmam Hatiplere dönüştürme çabalarınızı bu söylediğiniz planlamaların neresine koymak gerekir? Piyasaya sürmeye çalıştığınız yüz binlerle ifade edilecek bu ‘cıvataları’, piyasadaki hangi ‘somunlara’ uyduracaksınız…

“Allah-ı Teala, akıldan daha değerli bir şey yaratmamıştır.” Hz. Muhammed (s.a.v.)

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz