Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
wezEo.png
wezEo.png

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
wem8j.png
ALİ ÖZKANLI

ÇOCUĞUNUZ OKUMUYOR MU?

Bu haber 08 Ekim 2018 - 11:13 'de eklendi ve 39 kez görüntülendi.
ÇOCUĞUNUZ OKUMUYOR MU?

Okulda öğrenme büyük ölçüde dinleme ve okumaya dayanır. Çünkü okul hayatında öğrenilecekler çoğunlukla yazılı metinlerden oluşur. Bu yüzden okuma yeteneği düşük olan öğrencilerin derslerinde başarılı olmaları çok zordur. Oysa gerçekte doğru ve anlamlı okuma kolayca küçük bir çabayla herkesin kazanabileceği bir alışkanlıktır.

İlkokulun ilk yıllarında eğitimin odak noktası, okumanın öğrenilmesidir. Ancak daha sonraki yıllarda öğrenmek için okunur. Böylece okuma becerisi eğitimde başarının en önemli ön şartlarından biri haline gelir. Okumayı öğrenmek ile öğrenmek için okumak ayrı şeylerdir.

İlkokulun birinci sınıfında okumanın öğrenilmesi için okullarda planlı bir okuma eğitimi verilir. Sınıflar ilerledikçe okumanın önemi daha da artmaktadır. Ancak okumayı bilme, yazılı materyallerden bilgi edinme için yeterli olmaz. Okul yılları ilerledikçe okuma işi daha karmaşık ve zor hale gelir.

Öğrenciler değişik yazarlarca değişik biçimlerde hazırlanmış kitapları okuyup onlardaki bazı olgu ve olayları öğrenmek, kitaplarda öne sürülen görüşleri anlamak, onları yorumlamak, değerlendirmek, eleştirmek gibi üst düzey zihinsel etkinlik gerektiren becerilere ihtiyaç duyar. Tüm bunlar temel okuma becerisinin ötesinde öğrencilerin çok amaçlı okuma becerilerinin sistematik olarak geliştirilmesinin gerekliliğini ortaya koymaktadır. Çocuğumuza bir şekilde okumanın önemli olduğunu anlatmamız ve okumayı sevmesini söylememiz gerekir. Sadece söylemek yetmez. Bizzat anne, baba ve öğretmen çocuğa kitap okuyarak örnek olmalıdır.

Çocuğun yaşına ve seviyesine uygun olmayan kitaplar okuma zevkini ve hevesini olumsuz etkiler.

Kitaplarla tanışan, onunla arkadaş olan çocuklar hayal kurar, düşünür ve yaşadıkları dünyayı daha çok sever ve korurlar. Dayanma güçleri artar, daha cesur ve daha yürekli davranırlar. Okudukları her kitap, onun bilgi havuzunu dolduran suya benzer. Anne-baba ve öğretmenlerin çocuklarına temiz, berrak ve güvenli su içirmeleri gerekir. Bu yüzden seçilen kitaplara dikkat edilmelidir. Uygun seçilemeyen kitaplar uyumsuzluklara ve başarısızlıklara sebep olur. Kitap sevgisini kaybettirir. Özellikle çocuk diliyle yazılmış kitaplar tercih edilmelidir.

Çocuk gelişim uzmanları çocuğun karakterinin, % 80’inin ilkokul öncesi oluştuğunu söylüyorlar. Çocuğun zihni boş bir tarla gibidir. Ne ekerseniz onunla şekillenir. Okumayı bu yaşlarda sevdirmeliyiz.

Biz çocuğa güzeli, doğruyu küçükken öğretmezsek ilerde çirkini güzel, yanlışı doğru zanneder. Çocuk için hayat bir oyundur, oynayarak ve eğlenerek öğrenir. Okumayı eğlenceli bir hale getirmemiz gerekir. Çocuğunuzu karşınıza alıp öğüt vermek istediğinizde sizi dinlemek istemeyebilir ve sıkılır, kendini savunmaya geçer ve yaptıklarının doğruluğuna kendi inandığı gibi sizi de inandırmaya çalışır. Çocuğun kitap okuması için kitabın da bazı özellikleri olması gerekir.

Geleceğimiz olan çocuklarımızı çok iyi değerlendirelim, hem onları hem de kendimizi riske atmayalım. Çünkü onlar ihmale gelmeyecek kadar önemlidir. Yarınlarımızı görmek istiyorsak bugün onlara bakalım. Onlar yarınları yansıtıyorlar. Hem de bizim şekillendirmemizle. Bizlere düşen görevleri ihmal edersek yarınlarımızın da çok parlak olacağı ümitlerine kapılmayalım. Gerçek ortada, ne kadar emek, o kadar yemek. Özetle çocuğumuzu tanıyalım, ona okumayı sevdirelim ve onları sevgiyle yetiştirelim.

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA