TERÖR ÖRGÜTÜNÜN PROPAGANDASINI YAPAN BİR KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

TERÖR ÖRGÜTÜNÜN PROPAGANDASINI YAPAN BİR KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

BÜYÜKKILIÇ’TAN HUZUREVİ ZİYARETİ

BÜYÜKKILIÇ’TAN HUZUREVİ ZİYARETİ

ATAŞ, KIRSALDAKİ VATANDAŞI UNUTMADI

ATAŞ, KIRSALDAKİ VATANDAŞI UNUTMADI

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ ADAYI YÖRÜK TOMARZA’YI ZİYARET ETTİ

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ ADAYI YÖRÜK TOMARZA’YI ZİYARET ETTİ

MELİKGAZİ AİLESİNDE BAYRAMLAŞMA

MELİKGAZİ AİLESİNDE BAYRAMLAŞMA

ÇOCUĞUNUZUN HAYAL GÜCÜNÜ GELİŞTİRMEK KİTAPLAR İLE MÜMKÜN MÜ?
  • BEYHANASMA
    • BEYHAN ASMA
    • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
    • 8 Şubat 2015 - 15:59:49

Okul öncesi dönem çocuğunun hayal gücü oldukça gelişmiştir. Doğuştan getirilen bir yetenek olan yaratıcılık, öğrenilebilecek bir özellik değil desteklenip geliştirilebilecek bir yetidir. Aynı zamanda, yaratıcılık beraberinde iletişimi de getirir. Bir durumu ifade etmede sözlerin yetersiz kaldığı durumlarda, kullanılacak yaratıcı eylemler duyguların paylaşılmasını mümkün kılar. Çocuğa yeni görüntüler, sesler, duyular sundukça zihninin kapılarını daha geniş bir dünyaya açmış olursunuz.

Çocuğunuzun hayal gücü gelişiminin her safhasında onu dinlemek ve o arzu ettiği sürece oyununa dâhil olmak, onun ne düşündüğünü daha yakından takip edebilmenizi sağlayacaktır. Aynı zamanda bu süreç sırasında siz de kendi hayal gücünüzü güçlendirip onunla neler yapılabileceğini yeniden keşfedebilirsiniz…

Çocuğunuzun Hayal Gücünü Cesaretlendirmek Neden Önemlidir?

Aktif bir hayal gücü çocuğunuz için düşündüğünüzden çok daha yararlı olabilir:

Kelime haznesini genişletir: Hayal gücüne dayalı oyunlar oynayan, masal dinleyen, kitaptan hikâye okunan çocukların kelime dağarcıklarının daha geniş ve kaliteli olduğu görülür.

Çocuğunuzun Hayal Gücünü Geliştirmek İçin Neler Yapabilirsiniz?

Kitap okuyun: Birlikte hikâye okumak, çocuğunuzun hem hayal dünyasını hem de kelime ve görsel imaj haznesini zenginleştirir. Bir korsan gemisini görmeden nasıl hayal edebilirsiniz ki? Hikâye kitabı okurken ara ara durun, resimleri birlikte keşfedin ve konuşun. Hikâyenin sonunu kendisinin oluşturması için çocuğunuzu teşvik edin ve cesaretlendirin. Dünya hakkında okuyun, ona olabildiğince çok şeyin resmini gösterin ve en çok ilgisini çekenlerin üzerinde daha detaylı durun.

Hikâyeler paylaşın: Çocuğunuzun hayal gücü için kendi yarattığınız hikâyeleri ona anlatmak da birlikte kitap okumak kadar yararlıdır. Çocuğunuzu hikâyenin başkahramanı yapmak kendilik duygusu gelişimi için faydalı olur. Zaman zaman bu üretilenler çılgın içerikli hikâyeler olabilir.

Bu, onun gerçek ve fantezi arasındaki farkı henüz tam olarak kavrayamadığından ve bu konudaki anlayışının sınırlı olduğundan kaynaklanır. Onun yaratıcılığından keyif alın ve ona katılın. Ama eğer çocuğunuz tuvaletten çıkan canavar hikâyeleriyle kendisini korkutuyorsa, neyin gerçek olup neyin olmadığını açıklamak için araya girin.

 

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz