EKİCİ’DEN, BAŞHEKİM ÇELİK’E HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ

EKİCİ’DEN, BAŞHEKİM ÇELİK’E HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ

HACILAR’DA NEVRUZ COŞKUSU

HACILAR’DA NEVRUZ COŞKUSU

KAYSERİ ULUSLARARASI TURİZM FUARI’NDA TANITILIYOR

KAYSERİ ULUSLARARASI TURİZM FUARI’NDA TANITILIYOR

BÜNYAN’DAN AFRİNE KAN BAGIŞI İÇİN HALK SEFERBER OLDU

BÜNYAN’DAN AFRİNE KAN BAGIŞI İÇİN HALK SEFERBER OLDU

BİLGE ÇALICI’NIN KALEMİNDEN URUP  EKMEK

BİLGE ÇALICI’NIN KALEMİNDEN URUP EKMEK

ÇOCUKLARDA KİTAP SEVGİSİ VE KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI KAZANDIRMA
 • BEYHANASMA
  • BEYHAN ASMA
  • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
  • 2 Şubat 2015 - 17:06:36

Sevgili Anneler, Babalar ve Öğretmenler;

Çocuklarda kitap okuma alışkanlığı erken yaşlarda kazanılması çok önemli. Peki, bu konuda neler yapılmalı ve çocuklara nasıl yaklaşılmalı? Çocuklar okuma-yazmayı öğrenmeden kitap okuyamazlar. Ama kitap okuma daha doğrusu kitap sevgisi çok küçükken kazandırılır. Bebeklik döneminde bile yaşlarına uygun bez kitaplar vardır. Çocuklar için kitapları incelemek, resimlerine bakmak kitap okumaktır. Dolayısıyla bebeklik döneminden itibaren kitapla oynamaya başlayabilirler.

Okul öncesinde görsel kitaplar çocuklar için faydalı mı?

Okul öncesi dönemde çocuklar okuma yazma bilmediği için resimlerine bakarak hikâyeyi anlamaya çalışırlar. Bu nedenle resimli kitaplar bu yaş grubu için çok faydalı. Hatta çocuklar için üç boyutlu kitaplar bile var. Çocuklar bu dönemde her şeyi somut öğrenir. Ne kadar görsel fazla ise hikâye kitabını anlamaları o kadar kolay olur.

* Okumaya başladıktan sonra hangi yaşta hangi tür kitaplar okutulmaya başlatılmalı?

Çocuklar ilkokul birinci sınıfa başladığında birden büyüdün artık oyuncaklar ya da daha önce baktığın resimli kitaplara gerek yok gibi bir algı yaratılıyor. Bu nedenle çocuklar ilkokul birinci, ikinci, üçüncü sınıfa kadar yine resimleri bol hikâye kitaplarına bakabilirler. Üçüncü sınıf itibariyle biraz daha az resimli kitaplarla, klasikleri okuyabilirler.

* Çocuklar için zararlı, kesinlikle okutulmaması gerekir dediğiniz kitaplar var mı?

Okul öncesi dönemde resimli kitaplara baktıkları için kitapların çizimleri resimleri önemli. Aynı çizgi filmlerde olduğu gibi ne olduğu belli olmayan yaratığa benzeyen obje içeren resimleri tercih edilmemeli. Görseller gerçeğe yakın çizimler olmalı, ağaçlar, doğa, hayvan sevgisi, gerçekten insan benzeyen çocukları içermeli.

* Kitap okumanın çocuğun gelişimine katkısı nedir?

Kitaplar çocuğun yaratıcılığını geliştirir. Kitap okuma alışkanlığı kazandırarak ilerde akademik başarısının artmasına katkıda bulunur. Kitap çocuğun dünyayı tanımasına ve genel kültürün artmasına destek olur.

Çocuğunuzun kitapları sevmesi dileğiyle…

 

 • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz