CANIMIZ VE MALIMIZ SİZE EMANET

CANIMIZ VE MALIMIZ SİZE EMANET

ERCİYESSPOR VE ŞEKERSPOR KAPANDI

ERCİYESSPOR VE ŞEKERSPOR KAPANDI

NURULLAH AYDIN YAZIYOR… KİŞİLİKLER VE YAŞAM ANLAYIŞLARI

NURULLAH AYDIN YAZIYOR… KİŞİLİKLER VE YAŞAM ANLAYIŞLARI

MUAMMER YILMAZ’IN KALEMİNDEN TAHTA AT

MUAMMER YILMAZ’IN KALEMİNDEN TAHTA AT

İŞKUR VE OSB “İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ” İMZALADI

İŞKUR VE OSB “İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ” İMZALADI

ÇOCUKTA GENİŞ BİR HAYAL DÜNYASI İÇİN KİTABIN YERİ:
  • BEYHANASMA
    • BEYHAN ASMA
    • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
    • 17 Mart 2015 - 16:02:30

Geçenlerde bir yazı okumuştum nerde/ne zaman hatırlamıyorum. Fakat aklımda kaldığı kadarı ile bireyde kitap okumanın işlevinin/görevinin (tv /pc vs gibi iletişim araçları) yeri doldurulamıyor diye.  İnsan beyni kelimeler ve o kelimelerin çağrışımları ile çalışır. Örnek ev dendiğinde evin zihinde tasavvurunu (hayalini) oluşturur, bu oluşturduğu ev nesnel bir ev değildir.

Yani bireyden bağımsız bir ev hayali değildir. Bu ev tasavvuru bireye hatıralarını, evin biçimini, rengini, konuşmaları, evde yaşayan kişileri vs birçok yönden çağrışım yaptırır. Birey hayal kurarken duygu/renk/ses vs duyu organlarının tüm olanaklarını işe koşar ve mükemmel bir tasarım ortaya çıkarır. Beynin bu çalışma metodunu cevap veren tek şey metinlerdir yani kitaplardır.

Çocuğumuza okutacağımız kitaplar sadece gerçekliğe bağlı olmamalıdır. Zaman, mekân, renk, koku ve sesler yönünden kışkırtıcı, kabartıcı kitaplar olmalıdır. Çocuk kitabın içine girdiğinde farkında olmadan olay akışı içerisinde beyninin farklı yönleri aynı anda çalışmalıdır.

Çocuğumuz birkaç kitap okuduktan böyle mükemmel bir hayal gücüne olaşmasını beklemeliyiz. Böyle bir hayal gücüne ulaşması için bireyden bireye farklılık gösterse de okunması gereken yüzlerce kitaptan bahsediyoruz. Bu birkaç yıl yapılacak düzenli kitap okumayla ancak oluşabilir. Veya çocuğun etrafında (çocuk küçükken )hikâye edici yeteneğine sahip bir birey varsa çocuk hayal dünyasını erken yaşta kurabilir.

Aslında en iyi metinler/kitaplar tarihin derinliklerinden ahlakla/zekâyla/deneyimle süzülmüş, oluşturulmuş metinlerdir. Bunlar masallar, halk hikâyeleri, destanlar, efsanelerdir.

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz