SÜPER LİG KULÜPLERİNE ‘VAR’ EĞİTİMİ VERİLİYOR

SÜPER LİG KULÜPLERİNE ‘VAR’ EĞİTİMİ VERİLİYOR

MELİKGAZİ’DE ÖNCELİK; SERİ, GÜVENLİ VE AKIŞKAN ULAŞIM

MELİKGAZİ’DE ÖNCELİK; SERİ, GÜVENLİ VE AKIŞKAN ULAŞIM

PALANCIOĞLU YOL ÇALIŞMALARINI İNCELEDİ

PALANCIOĞLU YOL ÇALIŞMALARINI İNCELEDİ

ANILARLA YOLCULUK

ANILARLA YOLCULUK

İÇ ÇAMAŞIRINDA UYUŞTURUCU İLE YAKALANAN ZEHİR TACİRİNE 8 YIL 4 AY HAPİS

İÇ ÇAMAŞIRINDA UYUŞTURUCU İLE YAKALANAN ZEHİR TACİRİNE 8 YIL 4 AY HAPİS

DANS, HARAKET VE SOSYAL TERAPİ
  • BEYHANASMA
    • BEYHAN ASMA
    • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
    • 18 Haziran 2018 - 11:34:11

Dansın bütünleyici ve iyileştirici bir sanat olma özelliği çok eski kültürlere kadar dayanır. Dans ve Hareket Terapisi; dans, hareket ve psikolojik tedavi yöntemlerini bünyesinde barındıran, öncül olarak Avrupa ve Amerika’da gelişmiş ve pek çok alanda kullanılan bir yöntemdir. Bu alanda uluslararası araştırmalar devam etmektedir. Dans, hareket Terapisi kişinin duygusal, bilişsel, fiziksel ve sosyal uyumunu sağlamak için hareketi ve dansın yaratıcılığını kullanır. Bu tüm duyguların güvenli bir ortamda ifade edilebilmesine ve deneyimleyebilmesine olanak sağlayarak kişiyi özgür kılar.

Dans, Hareket Terapisi hareketin bireyin düşünme ve hissetme biçimlerini yansıttığı prensibine dayanarak kurulmuştur. 50 yılı aşkın bir süredir, hastalıkta ve sağlıkta vücut ve zihnin birbirini nasıl etkilediğini anlamakta öncü rol üstlenmiştir. İyileştirme sanatı olarak dansın kökeni eskiçağ’a uzanır. Çağdaş bir meslek olarak dans-hareket ise psikoloji teorileri ve iyileştirici uygulamaları da kapsayarak öncelikle Avrupa ve Amerika’da gelişti.

Birleşik Krallık Dans ve Hareket Psikoterapisi Kurumu’nun tanımına göre Dans Terapisi; hareketlerin ve dansın psikoterapötik uygulaması ile bireyin kişisel, duygusal, fiziksel, sosyal gelişimini ve farkındalığını yaratıcı bir süreç çerçevesinde sanatla deneyimlemesidir.
Dans terapisinin temeli, kişinin hareketlerinin, düşünce sistemini ve hislerini yansıttığı prensibine dayanır. Kişinin hareketlerinin algılanması, fark edilmesi ve hareket repertuvarının genişletilmesi sonucu, bu sürece tanıklık eden dans terapisti kişinin farkındalığını arttırmaya, yeni hareket algıları oluşturmaya ve böylece duygularında ve sözel iletişiminde yeni iletişim mekanizmaları geliştirebilmesine yardımcı olur.

Dans Terapistleri; sanatla kişisel gelişimine destekte bulunmak, farklı ve yaratıcı bir süreç deneyimlemek isteyen herkesle çalışabilmekle beraber, duygusal boşlukta olan, öğrenme bozuklukları olan, fiziksel ya da zihinsel engeli bulunan her yaş grubuyla çalışabilmektedir aynı zamanda. Peki, nedir faydaları:

Kişisel farkındalık, özgüven, bağımsız olabilme yetisi ve sağlıklı bireyleşme,

Düşünce, duygu ve hareket arasında bağlar kurabilmek,

Değişkenlerle başa çıkabilme ve adaptasyon mekanizmalarının gelişimi,

Çok yoğun, baskın düşünce ve hislerin ifade edilebilmesi ve bu hislerle başa çıkabilme,

Sözel ve hareketli iletişim yöntemlerini geliştirme,

Yaratıcı yöntemler, dans, müzik ve oyun aracılığıyla güvenli bir ortamda içsel kaynaklara ulaşım,

Kişiye kendi ve başkaları üzerindeki etkisini yargılanmadan yaratıcı ve destekleyici bir ortamda deneyimleme olanağı sunması gibi faydaları ile listeyi uzatabilmek mümkün.

 

 

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz