CİLT BAKIMI VE TEMEL MAKYAJ KURSUNA BÜYÜK İLGİ

CİLT BAKIMI VE TEMEL MAKYAJ KURSUNA BÜYÜK İLGİ

KAYMOS’TA TUNCAY SABUNCU BAŞKAN SEÇİLDİ

KAYMOS’TA TUNCAY SABUNCU BAŞKAN SEÇİLDİ

ÖZHASEKİ: KAYSERİ-ANKARA ARASI 1 SAAT 15 DAKİKA OLACAK

ÖZHASEKİ: KAYSERİ-ANKARA ARASI 1 SAAT 15 DAKİKA OLACAK

MÜSİADDA, ORAN KALKINMA AJANSI MALİ DESTEK PROGRAMI TANITILDI

MÜSİADDA, ORAN KALKINMA AJANSI MALİ DESTEK PROGRAMI TANITILDI

KAR HAVUZUNA ATLAYARAK, SOĞUĞA MEYDAN OKUDULAR…

KAR HAVUZUNA ATLAYARAK, SOĞUĞA MEYDAN OKUDULAR…

DEVELİ DERNEĞİNDE CEMAL PAŞA HATILARI ANLATILDI

Develi Derneğinde sohbetler ediyor. Bu hafta Erciyes üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Seyfullah Korkmaz “İstiklal Savaşı 100. Yılında Cemal Paşa’nın hatırlarında Filistin’i” anlattı.

Doç. Dr. Kadir Özdamarlar,Tayfur yurtsever, Yaşar ötünç, Zihni Gençaslan, Metin Çelik Yaşar Kağıtcı, İbrahim şam, Erdem Ağca Ahmet Kozan, Osman Çoşkun,İlhami Şekercioğlu, Salih Çeşmeci, Kemal Yavuz, M. Ali Fırat, Halil Tekdemir, Yusuf Ülgü, Galip Koçer, Rasshid Yousuf, Halil şahin, Ahsen Arslan, Sürayya Telli’nin katıldığı konferans da konuşmacı Doç. Dr. Seyfullah Korkmaz İttihat terakki’nin 3. Adamı olan Filistin cephesinde İngilizlerle savaşan Cemal Paşanın hayatını ve Suriye topraklarında yaşadıklarına değindi.

Seyfullah Korkmaz, Türk ordusunun Araplar tarafında İngilizlerin kucağına atılmıştır eğer ki Araplar Osmanlı ordusuna yardım etselerdi İngilizler Arap topraklarından geldikleri gün geri giderlerdi. Cemal paşadan altın aldıkları halde İngilizlerle birlik olup Türk askerlerini öldürdüler. Ve sonunda Şerif Hüseyin’nin torunları, Osmanlıya ihanet ettiğimizden biz bu duruma düştük demiştir. O yıllarda Hz. Peygamberin torunu çöl bedevileri peygamberin doğduğu toprakları İngiliz altınları karşılığında kafirlere peşkeş çekmekle meşguldü.

Seyfullah Korkmaz,” Cemal Paşa, 1919’da yazdığı anılarını, “memleketin umumi siyasetinde” doğrudan doğruya etkili olmaya başladığı bu andan itibaren başlatmıştır. Hatıralar imparatorluğu yöneten üç büyük paşanın arasındaki hassas dengelere dair ipuçları sunarken, Cemal Paşa’nın baş aktörü olduğu pek çok tarihi olayı ilk ağızdan anlatıyor, Fransızlar ve Almanlarla ittifak çabaları, nüfus mübadelesi düşüncesinin doğuşu, I. Dünya Savaşı’na giriş, Gazze savunması, Arap isyanı, Suriye ve Filistin’in işgalidir. Araplar özelikle Şerif Hüseyin Osmanlılara karşı isyan savaşı yapsalar da Gazze savaşında Türk askeri İngilizlere karşı çok büyük bir mücadele vermiştir.” Diyerek ifade etti.

Develiler dernek başkanı Doç Dr.Kadir Özdamarlar,”Filistin cephesinde on kadar Develi ilçesinden asker savaşmıştır. Daha Develiye dönen askerler Kurtuluş savaşanda Haçın cephesinde mücadele etmiştir” dedi.

CEMAL PAŞA KİMDİR?
Cemal Paşa (1872-1922) 1895’te Harp Akademileri’ni bitirerek orduya katıldı. 1899’da Selanik’te, geleceğin Talât Paşa’sı ile birlikte İttihat ve Terakki’nin temellerini attı. Meşrutiyet’in ilanında İstanbul’a giden İttihat ve Terakki heyetine katıldı. 1909’da Adana valisi oldu. Balkan Savaşı’nda cephede görev yaptı. 1913’te kurulan İttihat ve Terakki hükümetinde, önce İstanbul Muhafızı, ardından da nafia (bayındırlık) ve bahriye nazırı oldu. Osmanlı-Fransız ittifakı için yaptığı girişimler sonuçsuz kaldı. I. Dünya Savaşı’nda Suriye ve Filistin’in güvenliğini sağlamak için yörede görevlendirildi. Onun komutası altında Mısır’ın işgali için düzenlenen Kanal Harekatları sonuçsuz kaldı. Yörenin İngiliz ve Fransız işgaline uğraması üzerine görevden alındı. Mondros Mütarekesi’nin ardından hükümet ve parti arkadaşlarıyla birlikte ülkeden ayrıldı. Almanya üzerinden, İngilizlerle mücadelede destek vermek üzere Afganistan’a geçti. Yöredeki dengelerin değişmesi üzerine Tiflis’e gitti. Burada Anadolu’ya geçmek için çalışırken, 21 Temmuz 1922’de iki Ermeni komitacının düzenlediği suikastte hayatını kaybetti; Erzurum’da Karskapısı Şehitliği’ne defnedildi.

 

 

 

 

  • Etiketler
  • Açıklama
  • Develi Derneğinde sohbetler ediyor. Bu hafta Erciyes üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Seyfullah Korkmaz “İstiklal Savaşı 100. Yılında Cemal Paşa’nın hatırlarında Filistin’i” anlattı. Doç. Dr. Kadir Özdamarlar,Tayfur yurtsever, Yaşar ötünç, Zihni Gençaslan, Metin Çelik Yaşar Kağıtcı, İbrahim şam, Erdem Ağca Ahmet Kozan, Osman Çoşkun,İlhami Şekercioğlu, Salih Çeşmeci, Kemal Yavuz, M. Ali Fırat, Halil Tekdemir, Yusuf […]
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz