CANIMIZ VE MALIMIZ SİZE EMANET

CANIMIZ VE MALIMIZ SİZE EMANET

ERCİYESSPOR VE ŞEKERSPOR KAPANDI

ERCİYESSPOR VE ŞEKERSPOR KAPANDI

NURULLAH AYDIN YAZIYOR… KİŞİLİKLER VE YAŞAM ANLAYIŞLARI

NURULLAH AYDIN YAZIYOR… KİŞİLİKLER VE YAŞAM ANLAYIŞLARI

MUAMMER YILMAZ’IN KALEMİNDEN TAHTA AT

MUAMMER YILMAZ’IN KALEMİNDEN TAHTA AT

İŞKUR VE OSB “İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ” İMZALADI

İŞKUR VE OSB “İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ” İMZALADI

DİCLE YAVUZ, ÇERKES KÜLTÜRÜNÜ YAŞATMAK İÇİN EMEK SARF EDİYOR
DİCLE YAVUZ, ÇERKES KÜLTÜRÜNÜ YAŞATMAK İÇİN EMEK SARF EDİYOR

Çerkes giyim tasarım ustası olan Dicle Yavuz “Dicle Nesij yezawoe” atölyesinde Çerkes giyim geleneklerinin yaşaması için emek sarf ediyor. Dicle Yavuz Yurt dışı ve yurt içi talep üzerine Çerkes kültürüne yönelik yapılan kültür evlerine dekor tasarım materyalleri gönderiyor. Hobi olarak başladığı sektöre dönüştürdüğü kültüre yönelik dönük çalışmaları meyvelerini vermeye başladı. Dicle Yavuz, Uluslararası Uzunyayla Çerkes […]

Çerkes giyim tasarım ustası olan Dicle Yavuz “Dicle Nesij yezawoe” atölyesinde Çerkes giyim geleneklerinin yaşaması için emek sarf ediyor.
Dicle Yavuz Yurt dışı ve yurt içi talep üzerine Çerkes kültürüne yönelik yapılan kültür evlerine dekor tasarım materyalleri gönderiyor. Hobi olarak başladığı sektöre dönüştürdüğü kültüre yönelik dönük çalışmaları meyvelerini vermeye başladı.
Dicle Yavuz, Uluslararası Uzunyayla Çerkes Kültür Festivali’nde Bakan Mehmet Özhaseki’ye hediye edilen “Yamçı”yı ve festivalin sunumunu yapan Selda Polat kostümünü dikmişti.
Pınarbaşı Hilmiye doğumlu olan baba Nazir Yavuz kaynakçı mesleğini icra etmek üzere ailesiyle Kaynar kasabasına taşınır. 1973 de Kaynar Kasabasında doğan içinde sanatta merakı olan Dicle Yavuz 10-12 yaşında babasının iş yerine giderek yardım eder. Baba mesleği aileyi Ankara’ya gitmeyi zorlar. Ankara da işleri biten aile Yeniden Pınarbaşı ilçesi ve kendi köyleri ve ardından Kaynar kasabasına geri dönerek soğuk demir kaynak işine devam eder.
İlk kez Türkiye de Çerkes giysileri dikerek dikkatleri üstüne toplayan festivallerde Çerkes kıyafetlerini tanıtıp alkış alan çocukluk yılları sıkıntı yoksulluk içinde geçen ailenin kızı Dicle Yavuz’un bu başarısını kendi ağızdan dinleyelim. “Babam Kaynar kasabında çalışken erkek kardeşlerim küçük olduğundan babama yardım ederdim. Küçük yaşta sanat öğrenme öğretmek başarılı olmak benim ruhumda vardı. Daha sonra ben ağaç kaplama nakış sanatını öğrendim. Kayseri merkez geldim çalıştım bu arada evlik çıktı ağaç kaplama nakış işini bırakma zorunda kaldım. Evlendikten eşimin işi dolaysıyla il dışına gitmek zorunda kaldık. Gittiğimiz yerde gurbette insanlar kendi kültüründen bir şeyler arar Çerkes komşular yoktu burası bir köydü. İçimde sanat var ya evde yalınız otururken evdeki hasretliğimi çaputlardan küçük Çerkez bebekleri yaparak gideriyordum. Köylüler Çerkes bebekleri görüp bu bebeklere can mı vereceksin günah diyorlardı. Bu işi ben sanat edinmiştim olumsuz sözleri duysam önemsemiyor yaparak bozarak Çerkes bebek yapamaya devam ettim. Daha sonra bu bebekleri tanıtım için Çerkez kültür şenliklerine götürdüm büyük ilgi görünce ne kadar çerkeslerle ilgili festival şenlik var hepsinse katıldım. “ dedi.
KAPADOKYA BÖLGESİ KAFKAS KÜLTÜRÜ
İLE İLGİLİ KATALOG ÇEKİMİMİZ OLACAK
Bir soru üzerine “Dicle Nesij yezawoe” atölyesi sahibi Dicle Yavuz,”Kayseri’ye geldik okumanın yaşı olmaz, okuma isteğim ve sanatımı ilerletmek için Kayseri kız meslek lisesi olgunlaşma enstitüsü de öğrenciliğimi devam ettirdim ve halen eğitim hayatım devam etmekte. Birçok Çerkes festivallerine çağırıldım ve orada 12 arkadaşımın Çerkes giysilerini defile olarak sahnede davetlilere sundum çok büyük beğeni aldım. Çerkez giysi kültürünü ilke kez benim yapamam elbette bana gurur veriyor ve bundan çok mutlu oluyorum. Kafkas Çerkes kostümünü Avustralya, Kanada, ABD, Hollanda, Ürdün gibi gönderirken Türkiye de Çerkeslerin oturduğu illerden de Çerkes giysi üzerine istek talep var bende bu istek taleplere yetişmeye çalışıyorum. Yaptığım çalışmalardan dolayı Türk Dünyası Akraba ve Toplulukları, Tarım Fuarı, Suriyeli Soydaşlar, Kaynar Uluslararası Uzunyayla Çerkes Kültür Festivali gibi takdir plaketlerim ve belgelerim var. Geçenlerde Kayseri Pınarbaşı İlçesi Kaynar Mahallesi’nde düzenlen Uluslararası Uzunyayla Çerkes Kültür Festivali’nde atçı okçuların giysilerini ben hazırladım çok sevildi. Çerkes kültürü giysilerini bütün dünyanın duyması tanıması görmesi için sosyal medyayı kullanıyorum. Tabi bu işte tanıtım önemli daha iyi bir tanıtım olması için uğraş veriyoruz Ürgüp Kapadokya bölgesi güzel mekanlarda Kafkas kültürü ile ilgili katalog çekimiz olacak. Benim hobi olarak başladığım sektöre dönüştürdüğüm kültüre yönelik dönük çalışmalarım meyvelerini vermeye başladı. “ifadesini kullandı.
TOPLUMUMUZ ÇERKESLERİ ÇOK İYİ ANLAMIŞ DEĞİL
Dicle Yavuz,” Uluslararası Uzunyayla Çerkes Kültür Festivali’nde Bakan Mehmet Özhasekkiye benim dikip hazırladığım “Yamçı” yı dernek başkanı tarafından hediye edildi. Yamçının özelliği şudur çok sık olan Yamçı ıslandığı zaman kurşun, kesici delici kama bıçak, kılıç gibi aletler geçmez. Çerkes giysilerinde cep olmadığı için kemere takılır. Bizim yaşamsal hayat kültürümüz farklı, 1864 yıllarında yüz binlerce Çerkes ana vatanını terk etmek zorunda kalsa da kültürlerini devam etmekte. Saygıda kusur etmeyen Çerkesler el aman dileyen düşman, kapısına gelire onu misafir eder. Allah günahı af eder ama Çerkes ayıbı af etmez çünkü önce onuru gelir. Toplumuz Çerkesleri çok iyi anlamış değil. Ya, biz anlatamadık yada insanlar bizi anlamadı.”Sözleri söyledi. YÜKSEL KALKAN

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz