ŞOFÖRLER VE OTOMOBİLCİLER ODASI’NDA BAŞKAN ATEŞ GÜVEN TAZELEDİ

ŞOFÖRLER VE OTOMOBİLCİLER ODASI’NDA BAŞKAN ATEŞ GÜVEN TAZELEDİ

OZAN DERVİŞ’İN KALEMİNDEN ESKİ GÜNLER

OZAN DERVİŞ’İN KALEMİNDEN ESKİ GÜNLER

TOMARZA”DA 1.707 m2 ARAZİ 1.115.500,00 TL REKOR BİR FİATA SATILDI

TOMARZA”DA 1.707 m2 ARAZİ 1.115.500,00 TL REKOR BİR FİATA SATILDI

BAŞKAN NALBANT; GÖREVİMİZİN BİLİNCİNDE İŞİMİZİN BAŞINDAYIZ

BAŞKAN NALBANT; GÖREVİMİZİN BİLİNCİNDE İŞİMİZİN BAŞINDAYIZ

DEZAVANTAJLI AİLELERE DESTEK PROJESİ

DEZAVANTAJLI AİLELERE DESTEK PROJESİ

DİNİ SORULARA CEVAPLAR
  • YAŞARAKÇAKOCA
    • YAŞAR AKÇAKOCA
    • yasarakcakoca@kayserihakimiyet2000.com
    • 13 Temmuz 2017 - 12:02:15

Kredi ile ev, araba veya başka ihtiyaçları almak caiz midir ?

İslam’da faiz kesin olarak haram kılınmıştır. Bir zaruret olmadıkça faiz almakta faiz vermekte caiz değildir. Ev, araba vb. menkul yada gayrimenkul şeyleri satın almak üzere alınan faizli kredilerde böyledir.
Belirlenen faiz oranının,enflasyon oranında ya da altında olması sonucu değiştirmez. Zaruret ise kişinin kendisinin ve bakmakla yükümlü olduğu bireylerin sağlık ve gaüvenlik içinde yaşamalarını sağlayan vazgeçilmezlerdir.
Menkul ya da gayrimenkul sahibi olmak isteyen, ancak yeterli maddi imkanı bulunmayan bir kimse, her hangij bir kişi ya da kuruluşun vekaletini alarak bir menkul ya da gayrimenkuü müvekkili ile ortak olmak üzere sözlü olarak satın aldıktan sonra, söz konusu kişi ya da kuruluş kendi payını vadeli olarak anlaşacakları bir fiyat üzerinden ihtiyaç sahibi olan ortağına satabilir. İdeal olan, alım satım akdini kayda geçirmek ise de , sözlü olarak yapılan alışveriş akitleri de geçerlidir.

Gayrimeşru yolla sağlanan kazantan zekat vermek gerekir mi?

Gayrimeşru yolla sağlanan kazancın sahibi belli ise, bu kazancın sahibine iade edilmesi; belli değil ise, karşılığında sevap beklemeksizin yoksullara veya hayır kurumlarına verilerek elden çıkarılması gerekir (Serahsi, el-Mebsut II, 112)Bu itibarla, gayrimeşru yolla elde edilen kazancın tamamı ya sahibine iade edilerek veya hayır yolunda haercanarak elden çıkarılacağından, zekat verilmesi söz konusu değildir.

Bir öğrencinin burs olarak aldığı para nisap miktarına ulaşırsa zekat vermesi gerekir mi ?
Borcu ve temel ihtiyaçları dışında 80,18 gr. Veya daha fazla altına veya bu değerde altın değerinde para veya ticaret malına sahip olan bir kimse, buna malik olduğu günden itibaren üzerinden bir yıl geçtiğinde zekat vermekle yükümlü olur(Mevsili el – İhtiyar.,I,99) zekata konu olan paranın alınan yardımlardan ve burs paralarından oluşması durumu değiştirmez.

BİR DUA : “Bizi dosdoğru yola ilet; nimetine erdirdiklerinin yoluna; gazaba uğramışların yoluna da, doğrudan sapmışların yoluna da değil! “ (Fatiha, 1/6-7)

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz