NURULLAH AYDIN YAZIYOR… BİLİM; BİR ESERİ YOK AMA PROFESÖR

NURULLAH AYDIN YAZIYOR… BİLİM; BİR ESERİ YOK AMA PROFESÖR

ABD İLE YAPILAN GÖRÜŞMELERE TÜRKİYE’NİN BEL BAĞLAMASI BİZİ ÜZÜYOR

ABD İLE YAPILAN GÖRÜŞMELERE TÜRKİYE’NİN BEL BAĞLAMASI BİZİ ÜZÜYOR

MİLLETVEKİLİ NERGİS’DEN İL KADIN KOLLARINA ZİYARETİ

MİLLETVEKİLİ NERGİS’DEN İL KADIN KOLLARINA ZİYARETİ

KOCASİNAN BELEDİYESİNDEN EĞİTİME DESTEK

KOCASİNAN BELEDİYESİNDEN EĞİTİME DESTEK

2018’DE KAYSERİ’DE TEKLİ EĞİTİME GEÇMEYEN OKUL KALMAYACAK

2018’DE KAYSERİ’DE TEKLİ EĞİTİME GEÇMEYEN OKUL KALMAYACAK

DİNİ SUALLERE CEVAPLAR
 • YAŞARAKÇAKOCA
  • YAŞAR AKÇAKOCA
  • yasarakcakoca@kayserihakimiyet2000.com
  • 5 Temmuz 2017 - 12:13:19

Yemin kefareti ödemeyen bir kimse, aeynı konuda tekrar yemin eder yeminini yine bozarsa bunun için de yeni bir keffaret ödemeli midir?
Geçmişte ödenmiş ve zimmetten düşmüş bir kefaret, gelecekte yapılacak hataları örtmez. Bu sebeble geçmişte bozulan bir yeminden dolayı kefaret ödendikten sonra tekrar yemin edilirk ve bu yemin de bozulursa, tekrar yemin kefareti ödemesi gerekir (Kasani, Bedau’s-senai, III, 177,17)
Çocuk aldırmanın kefareti / gurre kimlere verilir ?
Gurre (212,5 gr. Altın veya değerinde bir meblağ), ceninin mirası kabul edilir ve miras hükümlerine göremirasçılarına taksim edilir (Kasani, Bedi’u’s-sanai VII,325) Ancak ceninin düşmesine neden olan kişi ana baba gibi mirasçılar arasında ise, bu mirastan hisse alamaz. Miras sonraki sırada bulunan mirasçılara verilir.
Ayrıca işlenen bu cinayetin uhrevi cezasından kurtulmak için tevbe istiğfar etmek gerekir.
At eti helal midir ?
Kur’an sünnette at eti yemenin hükmü hakkında açık bir delil bulunmamaktadır. Hanefi mezhebinde Ebu Hanife’den rivayet edilip terci h edilen görüş ile Malikilerden gelen bir görüşe göre, at etinin yenilmesi tenzihen (helale yakın) mekruhtur. İman ebu Yufuf ule İmam Muhammed’e, Şafii ve Hanbeli mezhepleriyle Malikilerdten gelen diğer rivayete göre ise, at etinin yenilmesi mübahtır. (Serahsi, el-Mebsut, XI, 233)
Piyangonun, toto, loto, iddia vb. şans oyunları oynamanın hükmü nedir?
Taraflardan birisinin kazanıp diğerinin kaybetmesi esasına dayalı bütün şans oyunları kumar kapsamında değerlendirilip haram kılınmıştır. Zira bir taraf kaybederken, diğer taraf da hak etmeden kazanmaktadır. Buna göre şans faktörüne dayalı olan piyango, toto, loto, iddia, müşterek bahis ganyan gibi tertip ve oyunlar da kumardır ve haramdır. Bu tür kumarların geniş kitlelerin iştirak etmesi sebebi ile zararı daha yaygın olmaktadır (İbn Nüceym, el-Bahru’r raik, VII, 554-555)
BİR DUA : “ Allah’ım! Yaptığım işlerin kötülüğünden de henüz yapmadığım işlerin kötülüğünden de sana sığınırım!” (Müslim, Zikir. 65)

 • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz