CANİKLİ: AFRİN’DE YÜRÜTÜLEN OPERASYONUN SONUCU DEĞİŞMEYECEK

CANİKLİ: AFRİN’DE YÜRÜTÜLEN OPERASYONUN SONUCU DEĞİŞMEYECEK

SUMUDİCA: HERKESİN TAKIMIN YANINDA OLMASINI İSTİYORUM

SUMUDİCA: HERKESİN TAKIMIN YANINDA OLMASINI İSTİYORUM

ŞEHİDİMİZİN MEMLEKETİNE BÜYÜKŞEHİR DESTEĞİ

ŞEHİDİMİZİN MEMLEKETİNE BÜYÜKŞEHİR DESTEĞİ

TOMARZA’DA YÜZLER GÜLDÜ

TOMARZA’DA YÜZLER GÜLDÜ

ADNAN MENDERES CADDESİ GÜVENLİ VE SERİ ULAŞIM İÇİN KOT FARKI GİDERİLDİ

ADNAN MENDERES CADDESİ GÜVENLİ VE SERİ ULAŞIM İÇİN KOT FARKI GİDERİLDİ

DİNİ SUALLERE CEVAPLAR
  • YAŞARAKÇAKOCA
    • YAŞAR AKÇAKOCA
    • yasarakcakoca@kayserihakimiyet2000.com
    • 9 Ağustos 2017 - 14:20:47

Affedilmeyen günah var mıdır ?
Dinimizde kişinin işlediği günah ne kadar büyük olursa olsun tövbe kapısı daima açık ve Allah’ın rahmeti de tahminlerimizin ötesinde geniştir. Bütün günahların, tövbe ve istiğfar ile affedileceği ayet ve hadislerle bildirilmiştir. Her ne şekilde olursa olsun büyük günah işleyen kimseler pişman olup, Allah Teala’ya tövbe ettikleri ve iyilikte bulundukları takdirde cehennemde ebediyen kalmazlar. Allah Teala böyle kimseleri isterse günahları oranında cezalandırır, isterse yaptığı güzel amellerinden dolayı affeder.
Kur’an-ı Kerim’de Allah’a ortak koşmanın dışında bütün günahların affedilebileceği bildirilmektedir (Nisa,4/48) Ayrıca tekrar dönmemek üzere tövbe eden her kulun şirk dahil bütün günahlarını Allah affedebilecektir (Zümer,39/53)
Bu itibarla , her neşekilde olursa olsun günah işleyen kimselerin yaptıkları bu günahlardan pişman olup Allah’a tövbe etmeleri gerekir. Ayrıca namaz kılmak ve sadaka vermek gibi iyilikte bulunması da uygun olur. Nitekim Yüce Allah Kur’an-ı Kerim’de “iyilikler kötülükleri (günahları) giderir.” (ud, 11/114) buyurmuştur.
Hangi durumlarda abdest yerine teyemmüm edilir ?
Teyemmüm, bazı durumlarda abdest ve gusul yerine geçen istisnai bir uygulama olup, ancak belli bir mazeretin bulunması halinde yapılabilir.
Buna göre :
a) Abdest veya gusülde yetecek miktarda su bulunmaması durumunda,
b) Su bulunduğu haldi suya ulaşma imkanının olmadığı hallerde
c) Su bulunduğu halde havanın çok soğuk oluşu, banyo yapacak yerin bulunmayışı gibi engellerle suyu kullanma imkanının bulunmadığı hallerde,
d) Sağlık açısından su kullanılmasının sakıncalı olması durumunda,
e) Vücudun veya abdest organlarının yarısından fazlasının yara, yanık vb. sebeblerle yıkanamaması durumunda teyemmüm edilir. Bu durumda teyemmüm abdest ve gusülün yerine geçer. Uzuvlarının yarısından azında yarası olan bir kimse ise sağlam olan organlarını yıkar. Yaralı olan yerleri mesh eder.
f) Yıkandığı veya abdest azalarını yıkadığı takdirde hastalanması, hastalığın artması veya uzaması söz konusu olan kimse de teyemmüm eder

BİR DUA : “Bizi doyurup içiren ve bizi Müslümanlardan eyleyen Allah’a hamdolsun”
(Tirmizi, Deavat,56).

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz