MELİKGAZİ BELEDİYESİNDEN ÖSYM TERCİH BÜROSU HİZMETLERİ

MELİKGAZİ BELEDİYESİNDEN ÖSYM TERCİH BÜROSU HİZMETLERİ

BAŞKAN ÇELİK’TEN “HAYIRLI OLSUN” ZİYARETİ

BAŞKAN ÇELİK’TEN “HAYIRLI OLSUN” ZİYARETİ

BAŞKAN ÇELİK İLE YATIRIM TURU

BAŞKAN ÇELİK İLE YATIRIM TURU

SERİ KATİL HAMDİ KAYAPINAR TUTUKLANDI

SERİ KATİL HAMDİ KAYAPINAR TUTUKLANDI

MİNİKLER BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’I ZİYARET ETTİ 

MİNİKLER BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’I ZİYARET ETTİ 

DOĞA DERSLERİ TÜM OKULLARIMIZDA OLMALIDIR
  • MUSTAFAGÖÇER
    • MUSTAFA GÖÇER
    • MUSTAFAGOCER@kayserihakimiyet2000.com
    • 7 Nisan 2018 - 11:43:00

SİS EKO TREKKİNG
Mustafa GÖÇER
DOĞA DERSLERİ TÜM OKULLARIMIZDA OLMALIDIR.
Doğa yaşamın tamamını kapsamaktadır. Doğa yeryüzünde yaşamın devam edebilirliğini kapsamaktadır. Doğa nefes almaktır, temiz su içmektir, temiz gıda tüketmektir. Temiz çevrelerde yaşamaktır. Doğa havadır, topraktır, bitkilerdir, canlılardır. Doğa insan yapısı olmayan ve asla olmayacak olan her şeydir.

Doğa emanettir.
İnsanın yeryüzünde yaşamın devam edebilirliği adına üslenmiş olduğu en büyük emanettir.
Doğa ağzı, dili olmayan. Tamamen insana emanet olmuş, tamamen insana teslim olmuş olan ve yaşamın geçmişini, bugününü ve geleceğini belirleyecek olan temel etkendir.
Doğa insanın bizden sonra yaşayacak olan tüm canlılar adına korumak zorunda olduğu en büyük emanettir.

Bizden sonra gelecek olan nesillerin yaşam hakkı emaneti, milyonlarca canlının yaşam hakkı emaneti, dünyaya yaşam veren su, hava, toprak, bitki ve her şeyin emaneti.

Dünyamıza yaşam veren bu en büyük emaneti ehline verebilmek için ve her insanı aynı zamanda bir doğa ehli (doğa korumacı) olarak yetiştirebilmek için TEORİK VE UYGULAMALI DOĞA DERSLERİ ya da en azından (başlangıç olarak) DOĞA KULÜPLERİ okullarımızda olmalıdır.

Bu dersler sadece beşinci ya da altıncı sınıflarda olabilir. Bununla birlikte özellikle ilkokul döneminde 1,2,3 ve 4 sınıflarda ise etkin doğa faaliyetleri yapılabilir.

Evde ve pencerenin önünde ıslak pamukta buğday büyütmek etkin doğa faaliyeti değildir. Olamazda.
Doğaya kapalı alanlar içerisinde yapılabilecek olan faaliyetler gerçek anlamda doğa faaliyetleri değildir.
Olamazda.

Çünkü doğa faaliyeti doğal olmalı ve doğanın gerçekleri ile yüz, yüze olmalıdır.

Çocuk sınıfta öğrenmeli, doğada uygulamalı, uygulama içerisinde öğrenmeli, doğada başardığını görmeli ve başardıklarında sevgiyi yakalayarak, onu daha da büyütmeye çalışarak doğa korumacı olmalıdır.
Çocuk yaşamı sürükleyen doğanın ne durumda olduğunu görmeli, anlamalı, öğrenmeli, sevmeli, eksikleri tespit etmeli, bir şeyler yapmaya çalışmalı, yapabilmeli ve bu çabalar içerisinde sevgiyi ve tedbirleri büyüterek geleceği şekillendirmelidir.

İnsan etkileri sonucu kirlenen ve her geçen gün daha fazla hızlanan hızlar nedeni ile daha çok tükenmekte olan dünyamızın bu kötü gidişini yavaşlatabilmek amacı ile bir fren sistemi oluşturabilmek için doğa dersleri okullarımızda olmalıdır.

Yaşam haklarına girmiş olduğumuz bizden sonra gelecek olan nesiller ve canlılar adına güçlü bir anlam ifade edebilecek olan en etkin adımı atabilmek için doğa dersleri okullarımızda olmalıdır.
ÇÜNKÜ DÜNYA İNSAN ETKİLERİ SONUCU TÜKENMEKTEDİR.

Tüm okullarımızda uygulamalı DOĞA DERSLERİ ve DOĞA KULÜPLERİ YA DA etkin doğa faaliyetleri olmalı, her okul aynı zamanda bir “EKO OKUL” olmalı ve çocuklarımız yine ve aynı zamanda bir doğa korumacı olarak yetişmelidir.
SORUN KAYNAĞINDA ÇÖZELİM VE DÜNYAYI DÜZELTELİM.

SAYGILARIMLA.

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz