Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
MUSTAFA GÖÇER

DOĞA KULÜPLERİ TÜM OKULLARIMIZDA OLMALIDIR

Bu haber 29 Kasım 2018 - 10:57 'de eklendi ve 12 kez görüntülendi.
DOĞA KULÜPLERİ TÜM OKULLARIMIZDA OLMALIDIR

Okullarımızda doğa kulüpleri olmalı, bu kulüp üyeleri orman fidanlıklarına ve özel fidanlıklara giderek çalışmaları görmeli ve oralarda ufuklarını açarak bilgi sahibi olmalıdırlar.

Bu çocuklar vadilere giderek vadinin, dağlara giderek dağların ve ormanlara giderek ormanların ne olduğunu öğrenmelidirler.

Bu çocuklar küçük akarsuları görmeli, oradan geçmeyi öğrenmeli (en fazla 10 ya da 15cm derinliğinde), ağaca çıkmayı öğrenmeli, dikenleri öğrenmeli, çevrede yetişen bitkileri, yaşayan hayvanları, onları korumayı ve önemini öğrenmelidirler.

Bu çocuklar için şehir ormanlarının kenarında, yakın vadilerde ya da yakın köylerde veyahutsa belediyelerin gösterebileceği uygun alanlarda ağaçlandırma alanları olmalı ve oralarda uygulamalı olarak tohum ekme ya da fidan dikme çalışmaları yapmalıdırlar.

Kendi üretim ve koruma alanlarını takip etmeyi öğrenmeli ve sürekli olarak o bölge üzerinde yoğunlaşmalıdırlar.

O bölgede yetiştirebilecekleri tohum ve fidanları takip ederek, takip süreçlerinde başarılarını ve başarısızlıklarını görerek tecrübe edinmelidirler.

Doğa kulüp üyeleri aynı zamanda kendi çalışma alanlarında, okul çevrelerinde, herhangi bir vadide çevre temizliği amaçlı faaliyetler ve doğa yürüyüşleri düzenleyebilirler.

Doğa kulüp üyeleri zor günlerde yaban hayvanlarına yem atma yürüyüşleri (ekmek ağaçları yapmak gibi) düzenleyebilirler ve çevrede yaşayan canlıları (kaplumbağa, kirpi…) koruma ve geliştirme etkinlikleri yapabilirler.

Doğa kulüp üyeleri doğaya ve insana zarar vermeden doğada yürümeyi öğrenebilirler.

DOĞA KULÜPLERİ ÖĞRENDİKLERİNİ OKULDAKİ TÜM ÖĞRENCİLERE ÖĞRETMELİDİR.

Doğa kulüpleri tüm okullarımızda olmalı ve yapabilecekleri etkinliklerle doğayı okulun tamamına tanıtmalı, anlatmalı ve öğretmelidir.

Bu etkinlikler sahne gösterileri şeklinde, sahnede uygulama ağırlıklı sunumlar şeklinde, kısa süreli sahne oyunları halinde, özel günlerde uygulamaların anlatıldığı konuşmalar ve arkadaşlar arsı konuşmalar şeklinde olabilir… Öğrenen çocuk ailesi ile birlikte aynısını yapacaktır.

Doğa kulüp üyeleri doğayı doğadan (takip ederek) öğrenmeli ve hazırlayacakları çalışmalarla okul sahnelerinde ve kendileri öğrendikleri şekilde doğayı diğer arkadaşlarına anlatmalıdır.

Çocuklar çocuklara anlatmalıdır.

DOĞAYI TANITMADAN ÖĞRETEMEYEİZ, ÖĞRETMEDEN SEVDİREMEYİZ, SEVMEDİĞİMİZ ŞEYLER İÇİN DE FEDAKÂRLIK YAPMAYIZ.

İlk adımda doğayı doğa kulübüne katılacak olan çocuklara tanıtmalı, öğretmeli ve sevdirmeliyiz.

İkinci adımda ise diğer çocuklara nasıl anlatabileceğimizi onlardan öğrenmeli ve onlarla birlikte okulun tamamına anlatarak doğa sevgisini yaygınlaştırmalıyız.

Bütün gezegenimizi sarsmakta olan iklim problemlerine karşı daha hazırlıklı bir nesil yetiştirebilmek için. Çocuklarımızı cep telefonu gibi bağımlılık yapan cihazlardan ve ayakta yiyeceklerden uzaklaştırarak tabiata ve evsel gıdalara yakınlaştırabilmek için. Doğada daha çok vakit geçirmelerini sağlayarak bağışıklık sistemlerinin daha güçlü olması için… Ve okullarımızda yetişmekte olan her bireyin aynı zamanda bir doğa korumacı olması için.

TÜM OKULLARIMIZDA DOĞA KULÜPLERİ OLMALIDIR.

 

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA