KAYSERİSPOR ANTALYA’DA ÇEYREK FİNALE YÜKSELDİ:0-2

KAYSERİSPOR ANTALYA’DA ÇEYREK FİNALE YÜKSELDİ:0-2

TEFECİLİK OPERASYONUNDA 4 TUTUKLAMA

TEFECİLİK OPERASYONUNDA 4 TUTUKLAMA

29 ŞEHİT AİLESİNE ‘DEVLET ÖVÜNÇ MADALYASI’

29 ŞEHİT AİLESİNE ‘DEVLET ÖVÜNÇ MADALYASI’

BABASININ BOĞAZINI KESEREK ÖLDÜREN ŞAHIS ADLİYEYE ÇIKARILDI

BABASININ BOĞAZINI KESEREK ÖLDÜREN ŞAHIS ADLİYEYE ÇIKARILDI

739165.T.C.YAHYALI (SULH HUKUK MAHKEMESİ).18.01.2018

739165.T.C.YAHYALI (SULH HUKUK MAHKEMESİ).18.01.2018

DOĞA YÜRÜYÜŞLERİ VE TEDBİRLER ÜZERİNE
  • MUSTAFAGÖÇER
    • MUSTAFA GÖÇER
    • MUSTAFAGOCER@kayserihakimiyet2000.com
    • 23 Aralık 2014 - 17:22:05

Doğa yürüyüşüne çıkmadan önce her katılımcının sağlık durumu kontrol edilmeli ve her katılımcının doktor izni olmalıdır.

Bununla birlikte katılımcılar arasında herhangi bir alerjisi olan var mı, yükseklik korkusu olan var mı ve katılımcıların riskleri karşılama eşiği ne kadar yüksek bilinmelidir.
Katılımcılara doğada karşılaşabilecekleri riskler nelerdir ve risklere karşı nasıl davranmaları gerekir anlatılmalı ve doğaya çıkıldığında hiç bir katılımcı uç düzeyde sürpriz zorluklarla karşılaşmamalıdır.

Katılımcılar arasında doktor tedavisi ve reçetesi ile herhangi bir şey kullanan var mı, hangi durumlarda nasıl kullandığı ve ihtiyacı olabilecek şeyi çantasının neresine koyduğu bilinmelidir. Bununla birlikte doğa yürüyüşüne karşı endişesi olanlar tespit edilmeli ve korunmalıdır.

Yürünülecek olan parkur en az bir gün öncesinden ailelere ve yetkililere bildirilmelidir. Yürüyüşlerden en üst faydayı sağlayabilmek ve riskleri en aza indirebilmek için katılımcılara ayrıntılı bilgi verilmeli ve her katılımcı nasıl bir parkurda ve ne kadar süre yürüyeceğini bilmelidir.

Yürünecek olan parkur gruptaki en zayıf katılımcılar dikkate alınarak belirlenmelidir.

Ayrıca yürüyüş parkurları yerleşim yerlerinden uzak olmamalı ve esas olarak dört tekerlekli araç ulaşabilir yollar tercih edilmelidir.

Stabilize yollar dışında patika yürüyüşleri var ise bu patikalar sağlam patika olmalıdır.

Sağlam patikadan kasıt çığ ya da taş düşme tehlikesi olmamalıdır, kayma riski olmamalıdır, uçurumlara sıfır olmamalıdır ve en azından sabitleştirilmiş dört tekerlekli araç yollarına yakın ve paralel olmalıdır.

Yürüyüş esnasında katılımcılar sık, sık ayağınızı basacağınız yere bakarak yürüyün. Yavaş yürüyün. Sakin nefes alarak yürüyün. Bir birinize temaslı yürümeyin. Arayı fazla açmayın (özellikle aranın fazla açıldığı yerlerde arkada kalan katılımcıların erk durumları kontrol edilmeli ve önlem alınmalıdır). Telefonla konuşarak ya da bir şeyler yiyerek yürümeyin. Hiçbir şekilde el şakası yapmayın. Hareketli halde resim çekmeyin. Şeklinde uyarılmalıdır.
Bu önlemlerle birlikte yürüyüş esnasında katılımcıların erk durumları ve genel sağlık durumları sık, sık gözlemlenmelidir.
Herhangi bir şeyden, durumdan ya da özel durumundan şikâyetçi olan bir katılımcı varsa en ufak bir şikâyet dahi ciddiye alınmalıdır.
Ör: Bir katılımcı “yüksekten korkanlar olabilir” ya da “midesi bulananlar olabilir ” diyorsa kendisini anlatıyor olma ihtimali yüksektir ve önlem alınmalıdır.

Hiçbir katılımcının guruptan ayrı hareket etmesine müsaade edilmemeli, yürüyüş kurallarına uyum sağlanmalı, kıyafetler parkura uygun olmalı, gerekli malzemeler bulundurulmalı, yürüyüş öncesinde, yürüyüş esnasında ve yürüyüş sonrasında nasıl beslenmesi gerekliliği anlatılmalıdır.

Bu hususta en az bir gün öncesinden katılımcılara bilgilendirilmiş olmalıdır.

Rehber olmalı, artçı olmalı, sağlıkçı olmalı ve güvenlik elemanı olmalıdır.
Katılımcılara doğa hakkında bilgi verilmeli ve katılımcıların doğayı ve doğal yaşamı koruma istekleri canlı tutulmalıdır.
Özellikle gençler doğayı öğrenmeli, temiz havada yürümenin tüm faydalarından yararlanmalı ve bununla birlikte her katılımcının bir doğa korucusu olarak yetiştirilmesi hususuna önem verilmelidir.

Örnekse yürürken sabit taşlar yerlerinden oynatıldığında böcek yuvalarının bozulacağı, taşların su toplayarak altında ve etrafında canlılara yaşam verdiği, patika dışında yürüyüşlerin ve organik olmayan atıkların yaban hayata zarar vereceği, ağaçların, bitkilerin ve yaban hayatın ihtiyaçlarının neler olabilecekleri ve bu ihtiyaçların karşılanması hususlarında fikir üretmeleri… Gibi.

Geleceğimiz olan gençlerin doğayı, doğal yaşamı ve buna paralel sağlıklarını korumayı kendi öz deneyimleri ile (yaşayarak) öğrenmeleri gelecek açısından büyük önem arz etmektedir.
Bu nedenle doğa yürüyüşlerine önem vermekte olan okullarımızın sayısının daha çok olması daha sağlıklı ve daha çalışkan bir toplum oluşumu ile birlikte doğanın daha sağlıklı olması ve yaban hayatın daha korunaklı olması hususlarında büyük önem arz etmektedir.
SAYGILARIMLA.

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz