MELİKGAZİ BELEDİYESİNDEN ÖSYM TERCİH BÜROSU HİZMETLERİ

MELİKGAZİ BELEDİYESİNDEN ÖSYM TERCİH BÜROSU HİZMETLERİ

BAŞKAN ÇELİK’TEN “HAYIRLI OLSUN” ZİYARETİ

BAŞKAN ÇELİK’TEN “HAYIRLI OLSUN” ZİYARETİ

BAŞKAN ÇELİK İLE YATIRIM TURU

BAŞKAN ÇELİK İLE YATIRIM TURU

SERİ KATİL HAMDİ KAYAPINAR TUTUKLANDI

SERİ KATİL HAMDİ KAYAPINAR TUTUKLANDI

MİNİKLER BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’I ZİYARET ETTİ 

MİNİKLER BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’I ZİYARET ETTİ 

DOLAR…
  • İBRAHİMPEKBAY
    • İBRAHİM PEKBAY
    • ibrahimpekbay@kayserihakimiyet2000.com
    • 13 Nisan 2018 - 14:53:22

Dolar mı dolmaz mı?
Aslında “Dolar” deyince aklımıza gelmesi gereken bence dolup dolmayacağı olmalı. Ülke olarak hazinemiz doluyor mu, millet olarak cebimiz doluyor mu, ya da gözümüz doyuyor mu?
Ne var ki böyle olmuyor…
Amerika Birleşik Devletleri’nin para birimi olan “Dolar” ki “$” işareti ile ifade edilir, para birimimiz karşısında değer kazandıkça, ya da tersi, para birimimiz TL, değer yitirdikçe hop oturup hop kalkıyoruz.
Ülkemizin büyük bankası olan İş Bankasının Genel Müdürü Adnan Bali, dövizin anormal artışı konusunu değerlendirirken şöyle diyor: “Hangi bünyelerde, hangi hasarları yarattığını bilmiyoruz ama son derece sıra dışı bir dönem yaşıyoruz.”
Bir çok bünyede hasar yarattığı ortada, ancak döviz cinsinden borçları olanda hasar, altından kalkılamayacak boyutlara ulaştı.
Bu arada TESK Başkanı Bendevi Palandöken, “Yapılması gereken tüm alışverişlerimizi TL üzerinden yapmalıyız. Kimse doların arkasına saklanmasın” demiş…
Vatandaşın, dövizin arkasına ya da önüne saklandığı yok. Ancak, dövizin değer artışı, yaptığınız ithalatın birim değerini artırması, iç piyasadaki bir çok üründeki fiyatın girdi artışını beraberinde getirdiğinden, cebimiz yangın yerine dönmüş durumda…
Siz bir markete, bakkala, tuhafiyeciye, ayakkabıcıya, beyaz eşya satıcısına girip de dövizle alışveriş edeni gördünüz mü?
Görmedik…
Hükümet kanadı, durum hakkında konuşurken kullandığı ifadelerden de bir şey anlaşılmıyor.
Örneğin Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın ifadeleri…
Başkentray’ın açılışında; “Hiç endişe etmeyin, sağda solda konuşulana bakmayın. Bizi döviz kuru üzerinden terbiye edemezler. Biz yolumuza bakıyoruz.”
Aslında kimsenin kimseyi terbiye etmek gibi bir çabası ya da amacı yok. Dövizdeki hareketlilik, sadece Türkiye’de yaşanmıyor.
Dünyanın ekonomik yapısı ile siyasi davranışlarını iyi analiz ederseniz görürsünüz ki, yaşanan siyasi krizlerin sonucunda paranın biran önce kr yapıp krizi atlatma amacı var.
Dünyanın siyasi hareketliliği, elbette dövizin de aşağı ya da yukarı hareketlenmesinin bir nedeni. Diğer bir nedeni de, rant paylaşımının etkileri…
İşte bu nedenlerle dövizin başını alıp gitmesine karşılık “…terbiye demezsiniz…” sözleri ile kafa tutmak, ancak iç politikaya yönelik tavır olarak değerlendirilir.
Yani “Bak bak, bizimki yine açmış ağzını, yummuş gözünü, herkese haddini bildirmiş” mi desinler?
İşte öyle olmuyor…
Ekonominin kendine has dengeleri olduğunu, o dengelerin terazide tutulması gerektiğini de bilerek hareket etmek zorunluluğunu bilmekte fayda var.
Örneğin katıldığı TV programında faiz artırma yanlısı politikaları eleştiren Yiğit Bulut isimli şahıs ki zaman zaman ağzından çıkanı kulağı duymaz, şöyle bir ifade kullanıyor: “Birileri sadece ekrana bakıp ‘Aaa dolar 4.10 olmuş’ diyor. Emperyalizme karşı savaş verdiğimiz bir noktada, İngiliz beslemelerinin ezbere bildiği gibi faizleri mi artıralım? Arkadaş biz emperyalizme karşı savaş veriyoruz. Bu bir savaş. Kurtuluş savaşı kadar ciddi.”
Emperyalizm ile savaşmanın yolu, kafa tutmak değildir.
Ekonomiyi sağlam temeller üzerine oturtmaktır. Bunun için de olmazsa olmazınız, üretimi çoğaltırken, diğer yandan tasarrufa önem vermektir.
Ancak o zaman emperyalizm ile mücadele edebilme gücünüz olur. Çünkü emperyalizmin temel unsurlarından biri de faiz kazancıdır. Yani, sömürüdür…
Sömürülmemenin yolu da her alanda üretim artırıp, ihracat imkanına da kavuşarak paranızın değerini korumak ve kimseye muhtaç olmamaktır.

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz