HACILAR’DA10’UNCU BİLİM ATÖLYESİ AÇILDI

HACILAR’DA10’UNCU BİLİM ATÖLYESİ AÇILDI

ÇAĞAN AİLESİNİN EN ACI GÜNÜ

ÇAĞAN AİLESİNİN EN ACI GÜNÜ

YİĞİT ASLAN’DAN YENİ TÜRKİYE REKORU

YİĞİT ASLAN’DAN YENİ TÜRKİYE REKORU

FURKAN AKÇAM, BALKAN 2.Sİ OLDU

FURKAN AKÇAM, BALKAN 2.Sİ OLDU

KOCASİNAN’DA MİNİK AŞÇILAR YETİŞİYOR

KOCASİNAN’DA MİNİK AŞÇILAR YETİŞİYOR

DOSTOYEVSKY’NİN “SUÇ VE CEZA” SI ÜZERİNE –III
 • BEYHANASMA
  • BEYHAN ASMA
  • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
  • 14 Eylül 2017 - 11:55:30

“Suç ve Ceza”’yı tam manasıyla anlamlandırabilmek için yazıldığı dönem hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Eserleri anlamada en sağlam bilgi kaynağımız bu yoldur.Yazarımız Dostoyevski, o dönemde yaşanan sıkıntılar eşliğinde eserini tamamlamıştır. Bu nedenle eserde çekilen türlü yoklukların ve baskıcı yaşamın izlerini  görmek mümkündür.Dönemi incelediğimizde göreceğiz ki; “Suç ve Ceza”, dış dünyaya yeni bir kapı aralamıştır. Kendisinden önce yazılan eserlerden farklı, yeni, keşfedilmeye değer. Nesnel dünyadan, metafiziğe doğru uzanan bir yol.İç tahlillerimiz ve iç konuşmalarımız düşüncelerimizin mustarip halleridir. Eser, bir psikolojik tahlil sentezini hatırlatarak her insanda bulunan bu özelliği kullanarak evrensellik özelliğini ön plana çıkarmıştır. Başkahramanın pişmanlık, çaresizlik, meczupluk gibi hallerinde yaşadığı iç çekişmeler sanırım her okuyucuyu farklı yönlerden etkileyecektir. Okuyucu bunları anlamlandırırken belki zorlanacak, yorulacak, sıkılacak ama mutlaka bir şeyler alacaktır. “Polisiye Roman” adı, Suç ve Ceza’dan sonra zikredilir genelde. Romanda yaşanan cinayet bu ismin verilmesine sebeptir. Ancak gelin görün ki eserimizin konusu cinayet dışında her şeydir: Özgürlük, din, düşünce, eşitlik, ahlak, irade, vicdan,adalet ve benlik.O kadar derin, bir o kadar da ağır terimlerle kuşatılan eserimizin, sıradan bir polisiye olmadığını vurgulamak isterim. Peki, “Suç ve Ceza”’yı değerli kılan nedir? Cevabı, eserimizin konusunda saklıdır elbette.  Bu denli ağır terimleri içinde barındıran bir konunun derinliklerine inerken aklımıza gelecek ilk soru, kahramanımızın neden cinayet işlediğidir? Üstelik bir hukuk öğrencisi ve bu alanda çok başarılı bir yazı kaleme almışken. Eseri okuduğunuzda, cinayetin işlenme nedeni, eminim size de ilginç gelecektir. Başkahramanımız şöyle düşünüyor: “Napolyon, Sezar gibi komutanlar binlerce kişinin ölümüne neden olmuştur fakat onları kimse suçlamamıştır. Tarih onları kahraman ilan etmiştir. O halde neden fertlerin toplumsal yarar için işledikleri suç sorgulanmaktadır? “

Konumuzun ana hatlarını, bu sorunun yardımıyla tanımlayabiliriz. Nitekim bu soru birçok alana kapı aralar, bu sorunun en çarpıcı yönü ise toplumsal alandadır. Bu bağlamda eserimiz, kanunlar üzerinden toplumsal düzenlemelere ve hukuksal alana mesajlar göndermektedir.

İnsanlar zor şartlarda, zor hayatlar yaşasa da özgürlüğüne düşkün, haksızlığa başkaldıran bilinçli bir birey olmalıdır. Fakat bu yolda hiçbir zaman ahlakından ödün vermemelidir.Bireyi değil bireyleri ilgilendiren bu yönerge, eserimizin fikir etkileşiminden bir parçadır. Eserimiz bu doğrultuda sizlere, zengin karakter yapısıyla hem farklı düşünceleri okuma zevkini hem de farklı bakış açılarını değerlendirme fırsatını sunacaktır. Sonucu olaya bağlayacak olursak; başkahramanımız bu düşüncelerden hareketle, kendince adaleti sağlama amacıyla, yaşlı tefeci bir kadını öldürmüştür. Üstelik hiç planda yokken olaya tanıklık ettiği için, tefeci kadının kardeşi de bu olaya kurban gitmiştir. Bir hata… Ve geri dönülmez bir yol…Başkahraman Raskolnikov bu özellikleri içinde barındıran bir durumun eşiğinde.”Yapılan hataların insana tecrübe kazandırdığı doğru mudur?” sorusunu: “Hepsi değil.” diye cevaplamak istiyorum. Her hata, insana iyi tecrübe kazandırmaz. Ve eğer, hata geri dönülmez yollar inşa etti ise bu artık tecrübeden ziyade insanın pişmanlık duvarları örmesine sebebiyet verir. Bundandır ki akıl, irademize sunulmuştur.Hayatımızdaki imtihan kavramını tamamlayan bu iki terimin ilişkisi, aslında hayatın amacının da şekillenmesinde büyük rol oynamıştır. Başkahramanımızın iç sancıları bu iki kavram üzerine kuruludur. Akıl, iradeye yenik düşmüş ve vicdanı, iç sorgulamaları dindirmesi için ortaya çıkarmıştır. Hayat mücadelesini bu yolda göstermek isteyen kahramanımız acaba bundan sonra nasıl bir yol izleyecektir? Masum iki can hangi amaç uğruna öldürülmüş, bu ölümler, yazarımızın vermek istediği hangi mesaj üzerine kurulmuştur? Çevresindeki insanlardan bu durumu saklamaya çalışan kahramanımız, kendini nasıl bir psikolojik dramın içinde bulacaktır?  Suçunu, acaba itiraf edecek midir? Suç mu cezayı yoksa ceza mı suçu oluşturur?

 • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz